Powikłania po boreliozie

Ostra, natychmiastowa postać boreliozy, która przebiega w charakterze rumienia na skórze, jest chorobą o łagodnym przebiegu, a jeżeli jest leczona, w 90% dochodzi do zwalczenia infekcji i choroba nie zostawia po sobie żadnych powikłań. Jeżeli jednak te pierwsze oznaki choroby zostaną niezauważone i nieleczone, borelioza może przejść w formę przewlekłą. Przewlekła infekcja bakterią z rodzaju Borrelii może być przez wiele lat utajona i nie dawać żadnych objawów. Jednak w pewnym momencie choroba może niespodziewanie znowu zaatakować, i to w bardzo groźnej formie – jako choroba serca albo ośrodkowego układu nerwowego. Takie postaci boreliozy mogą pozostawiać po sobie bardzo poważne powikłania.

Skutki boreliozy

Jeżeli bakteria nie zostanie zabita, kiedy choroba obejmuje jedynie skórę, może się ona przedostać drogą krwi lub chłonki do praktycznie każdego narządu w naszym organizmie. Dlatego właśnie tak istotne jest leczenie we wczesnym okresie zakażenia. Oczywiście, zanim bakteria dostanie się do mózgu czy serca, musi minąć trochę czasu – mogą to być tygodnie, miesiące, a nawet lata. Późne objawy boreliozy są mało charakterystyczne, a w dodatku występują w bardzo odległym czasie od zakażenia, co może sprawiać lekarzowi trudności diagnostyczne, a przez to opóźniać wdrożenie właściwego leczenia przyczynowego – antybiotykoterapii. Czasami, zanim zostanie wykryty sprawca choroby, czyli Borrelii, choroba może być już bardzo zaawansowana, a jej następstwa są nieodwracalne.

Powikłania mózgowe boreliozy

Najgroźniejsze powikłania występują, jeżeli choroba obejmie ośrodkowy układ nerwowy. Choroba w układzie nerwowym może przebiegać pod postacią łagodnej formy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, a czasami też może dotyczyć nerwów czaszkowych lub obwodowych. Neuroborelioza, zwłaszcza taka odpowiednio leczona, generalnie nie pozostawia po sobie trwałych powikłań, ale może się tak zdarzyć.

Następstwem zapalenia nerwu twarzowego może być jego porażenie, co wiąże się z niedowładem nerwów tej strony twarzy, po której znajduje się chory nerw. Takie porażenie może być nawet obustronne, jeżeli zajęte przez proces chorobowy są prawy i lewy nerw twarzowy. Na skutek porażenia zmienia się wygląd twarzy osoby chorej – widoczne jest opadanie kącika ust po stronie chorej, zapadnięcie policzka, wygładzenie fałdu między nosem a policzkiem oraz skóry czoła. Taki chory nie jest w stanie wyszczerzyć zębów ani nadąć policzków.

Może pojawić się także niedomykalność powiek, przez co gałka oczna wysycha, a ponadto jest bardziej narażona na zakażenie. W neuroboreliozie, w której występuje zapalenie nerwów obwodowych, może dojść do powikłań w postaci drętwień konkretnych okolic ciała, dokuczliwych nerwobóli czy mówień oraz męczliwości rąk lub nóg.

Najgroźniejszą postacią neuroboreliozy jest przewlekłe zapalenie mózgu. Pozostałością po takiej chorobie może być porażenie wszystkich mięśni, nie tylko kończyn czy tułowia, lecz także zwieraczy. Może dojść także do trwałego uszkodzenia nerwów czaszkowych i porażeń.

Zapalenie mózgu na podłożu boreliozy może doprowadzić także do zmian w psychice człowieka. Mogą one przebiegać pod postacią psychoz, otępienia czy subtelnych zmian w formie zaburzeń koncentracji i uwagi. Zdarzają się także depresje, których przyczyną najprawdopodobniej jest zapalenie mózgu.

Choroba bakteryjna mózgu może także doprowadzić do powstawania obszarów niedokrwienia w mózgu, co w różny sposób może zaburzać jego pracę, a przez to prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Bywa, że dochodzi także do osłabienia lub zaburzeń słuchu czy wzroku.

Powikłania sercowe boreliozy

Przewlekła infekcja bakterią Borrelii może atakować serce. Choroba atakuje mięsień sercowy, a także powoduje zapalenie wsierdzia i osierdzia. Może to powodować zaburzenie pracy serca, a w szczególności zaburzenia przewodnictwa impulsów nerwowych, które odpowiadają za prawidłowe kurczenie mięśnia sercowego. Zaburzenia rytmu mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Chory odczuwa nierówne bicie serca. Zazwyczaj zaburzenia pracy serca ustępują w ciągu 6 tygodni, ale u 5% osób mogą pozostać trwałe następstwa, z niewydolnością serca włącznie.

Powikłania stawowe boreliozy

Czasami, aczkolwiek rzadko, trwałe następstwa pozostawia po sobie borelioza przebiegająca pod postacią zapalenia stawów. Objawy stawowe mogą się pojawić jednocześnie ze zmianami skórnymi albo nawet do 2 lat od zakażenia bakterią. Zazwyczaj zajęte są stawy kolanowe. Choroba przebiega zwykle rzutami – okresy bezobjawowe przeplatają się z okresami zaostrzeń. W okresie objawowym dochodzi zazwyczaj do obrzęku jednego lub dwóch stawów z towarzyszącym bólem. Zapalenie stawów przeważnie ustępuje po zastosowaniu antybiotykoterapii i nie pozostawia po sobie trwałych następstw. Jednak jeżeli leczenie nie będzie wdrożone w odpowiednim momencie, może dojść do zniekształcenia stawów.

Borelioza może być groźną chorobą, ale nie musi tak się stać, wystarczy zastosować odpowiednie leczenie odpowiednio szybko. Źle leczona lub nieleczona borelioza może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie ze strony układu nerwowego. Następstwa te, choć mogą bezpośrednio nie zagrażać życiu, mogą pogarszać jego jakość. Dlatego warto leczyć chorobę we wczesnym stadium, by nie narażać chorego na późne postaci choroby i ich możliwe następstwa.

Niestety, borelioza jeżeli nie jest „złapana” na etapie zmian skórnych, może stwarzać problemy diagnostyczne, ze względu na to, że postaci układowe tej choroby są zupełnie niecharakterystyczne. Często kluczem do chronienia zdrowia i życia jest samoobserwacja pacjenta w momencie potencjalnego ataku kleszczai znalezienie winowajcy. Jednak jeżeli tak się nie stanie, objawy narządowe pojawiają się nawet po latach od ugryzienia i trudno je powiązać tylko z potencjalnym ugryzieniem. W takiej sytuacji najważniejsze są intuicja i doświadczenie lekarza.

Bibliografia

  • Grzeszczuk A. Borelioza w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3923-8
  • Boroń-Kaczmarska A. Choroby zakaźne w zarysie, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2004, ISBN 83-89318-35-0
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Pytania do specjalistów

IgM w boreliozie

Witam, córka w czerwcu 2009 roku miała wynik Borelia 37 IgM. Od tamtego czasu nie brała żadnego antybiotyku na boreliozę, ponieważ miała mieć przerwe w leczeniu. 2 tygodnie temu zrobiłam jej badania i wyszło 19,21 IgM. Czy wynik może tak spaść, nawet...

pokaż 5 następnych

Artykuły Powikłania po boreliozie

Powikłania po boreliozie Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze to małe pajęczaki. Niestety ich rozmiar nie przekłada się na zagrożenie, jakie ze sobą niosą. Ugryzienie przez kleszcza może być zupełnie niegroźne, albo.... No właśnie. Kleszcze przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe...

Leczenie boreliozy Przeciwwskazania przy boreliozie

Przeciwwskazania przy boreliozie to przede wszystkim picie alkoholu i stosowanie kortykosterydów. W przypadku podejrzenia ciąży, należy jak najszybciej się co do niej upewnić i powiadomić lekarza, aby mógł zmienić formę leczenia boreliozy.

Powikłania po ablacji Odtwórz wideo
Leczenie arytmii za pomocą ablacji Powikłania po ablacji

Ablacja przezskórna to jeden z zabiegów kardiologicznych, który wykorzystuje się w leczeniu różnych rodzajów zaburzeń rytmu serca. By wykonać zabieg ablacji, przez tętnicę lub żyłę udową do serca chorego wprowadza się...

Powikłania poporodowe Odtwórz wideo
Poród naturalny Powikłania poporodowe

Poród naturalny składa się z wydalenia z macicy wszystkich elementów jaja płodowego – płodu, płynu owodniowego oraz popłodu i odbywa się zwykle przy niewielkim udziale położnika. Akcja porodowa rozpoczyna się w momencie, gdy dochodzi...

Powikłania hemaferezy
Hemafereza lecznicza Powikłania hemaferezy

Hemafereza to zabieg usunięcia z krwi określonego składnika. Służą w tym celu tak zwane separatory komórkowe – to specjalne urządzenia przez które przepływa pobierana z układu żylnego pacjenta krew, która następnie zostaje oczyszczana...

Żylaki Powikłania żylaków

U większości chorych żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niestety w niektórych przypadkach żylaki są przyczyną stanów zapalnych. Zmienia się skóra, pod którą znajdują się chore żyły, jest zaczerwieniona i występują na niej...

Skutki bezsenności Powikłania bezsenności

W zależności od przyczyn bezsenności, terapię dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Największe szanse na wyleczenie mają pacjenci, u których bezsenność jest spowodowana tzw. złą higieną snu. U innych pacjentów proces leczenia jest...

Powikłania grypy
Grypa Powikłania grypy

Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Jej przebieg jest z reguły ostry, zmuszający do położenia się do łóżka. Główne objawy to wysoka gorączka sięgająca nawet 40 st. C, dreszcze (wynikające z gorączki), ból...

Pierwsze dni po porodzie Powikłania w połogu

Powikłania w połogu to: zakażenia rany krocza, nieprawidłowe zrośnięcie się krocza po jego nacięciu, krwawienia z dróg rodnych, depresja poporodowa oraz zapalenie piersi.

Alergia Powikłania alergii

Żadne z objawów alergicznych nie są przez nas mile widziane, najczęściej dlatego, że sprawiają trudności w codziennym funkcjonowaniu. Większość reakcji stanowi tylko niedogodność czy defekt kosmetyczny i pogarsza jakość naszego życia, niektóre...

pokaż 10 następnych