Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Powrót do pracy po macierzyńskim

Avatar placeholder
04.07.2020 22:55
Powrót do pracy po macierzyńskim
Powrót do pracy po macierzyńskim (Shutterstock)

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może okazać się dla ciebie trudniejszy niż się spodziewałaś. Bez wątpienia, czeka cię dużo obaw – przede wszystkim o to, czy nie za wcześnie opuszczasz dziecko, a także o to, jak będzie wyglądał twój powrót do pracy po macierzyńskim i w jaki sposób wdrożysz się w swoje obowiązki sprzed urlopu. Głównym problemem jest planowanie. Urlop macierzyński pozwala na zajęcie się dzieckiem. Po tym czasie musisz włączyć w opiekę nad dzieckiem także partnera i rodzinę.

spis treści

1. Urlop macierzyński a powrót do pracy

Powrót do pracy po macierzyńskim to dla niektórych mam wyzwanie, dla innych – ulga. Już nie muszą być cały dzień w domu z dzieckiem. To zrozumiałe. Jednak nawet te mamy, które cieszą się z powrotu do pracy, mają pewne obawy co do niego. Powrót do pracy od razu po macierzyńskim nie oznacza, że „porzucasz” swoje dziecko. Dobrze zaplanowany powrót do pracy po macierzyńskim przyniesie ci satysfakcję i poczucie, że panujesz nad swoim życiem. Dziecku da możliwość rozwoju tożsamości w chwilowej separacji od twojej osoby.

Jeśli dobrze wybierzesz osobę do opieki nad dzieckiem, będziesz spokojniejsza, kiedy nie będzie cię przy maleństwie. Dzieckiem może zająć się:

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"
  • teściowa,
  • mama,
  • twój mąż,
  • niania lub opiekunka do dziecka,
  • przyjaciółka,
  • rozważ także takie możliwości, jak dobra znajoma sama zajmująca się z powodzeniem swoim dzieckiem lub ulubiona ciocia dziecka.

Dobrym wyborem jest babcia dziecka – niezależnie od tego, czy jest to twoja teściowa, czy twoja mama. Obie na pewno z radością zajmą się dzieckiem. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. Ojciec dziecka także jest w stanie zająć się dzieckiem. Problem w tym, że urlop macierzyński dla ojca nie rozpowszechnił się jeszcze w Polsce i niewiele osób z niego korzysta.

Opiekunka lub niania do dziecka, a szczególnie niemowlaka, to ważny, choć trudny wybór. Nie jest to rodzina, więc możesz się obawiać, że nie zajmie się dzieckiem z należytą czułością. Jednak istnieją nianie specjalistki, wykształcone i doświadczone, które zaopiekują się twoim dzieckiem z pełnym profesjonalizmem i oddaniem. Pamiętaj, aby zacząć od „wywiadu” wśród znajomych, czy nie słyszeli o dobrej opiekunce. Niania z polecenia to dość bezpieczny sposób, aby znaleźć kogoś kompetentnego. Jednak ważne są przede wszystkim twoja intuicja i to, czego konkretnie oczekujesz od opiekunki. A także na ile opiekunka jest w stanie sprostać twoim oczekiwaniom.

2. Plan powrotu do pracy po macierzyńskim

Jeśli dziecko będzie pozostawało pod czyjąś opieką poza domem, przygotuj listę potrzebnych rzeczy. Zapisz nawet najbardziej oczywiste przedmioty, gdyż w pośpiechu może się okazać, że o nich zapomnisz. Pomagają karteczki przyklejane na lodówce, lista w samochodzie czy na lustrze w łazience.

Ułożony dzień wcześniej plan poranka pomoże ci się bezpiecznie oraz bez zbędnego marudzenia na niepotrzebnych czynnościach wybrać do pracy. I co najważniejsze – przygotować dziecko do pozostania pod inną niż twoja opieką. Plan poranka powinien być efektem pracy twojej i partnera. Postarajcie się zaplanować wszystko tak, aby niczego nie załatwiać w biegu.

Dobrze jest mieć jeden kalendarz, w którym zapisane są najważniejsze rzeczy do zrobienia w pracy oraz w domu. Musi być w nim miejsce zarówno na wizytę u pediatry, jak i ważne spotkanie w interesach. Dobrze jest też dopisywać sobie, jakie są plany partnera. Po co to wszystko? Synchronizacja kalendarza domowego, zawodowego i obowiązków partnera pomoże ci, jeśli nagle okaże się, że np. opiekunka nie może zająć się dzieckiem.

3. Odpoczynek mamy po pracy

Sen w twoim przypadku jest niezbędny, aby dać sobie radę zarówno jako matka, jak i pracownik. Niezależnie od tego, jak dobrze się przygotowałaś do powrotu, pierwszy tydzień będzie raczej wyczerpujący. Zadbajcie między sobą o wymianę dyżurów nocnego wstawania do dziecka.

Musisz sobie uświadomić, że nie wszystko da się zrobić od razu. Zadania podziel na te, które trzeba wykonać natychmiast i na te, które muszą poczekać. Zajmuj się jedną rzeczą naraz, a na pewno sobie poradzisz. Powinien pocieszyć cię fakt, że młode mamy są bardzo wydajnymi pracownikami i świetnie sobie radzą, bo mają motywację do pracy.

Czas po urodzeniu dziecka jest niezwykle trudny dla matki, a powrót do pracy dodatkowo komplikuje życie. Pamiętaj jednak, że emocje po urodzeniu dziecka mogą doprowadzić cię do zbyt pochopnych decyzji – na przykład całkowitej rezygnacji z pracy lub zmiany pracy na taką, która pozwoli ci spędzać więcej czasu z dzieckiem. Poczekaj z takimi decyzjami jakiś czas, bo to nie jest dobry moment na ich podejmowanie.

Powrót do pracy po macierzyńskim oraz układanie planów dnia, a potem trzymanie się ich, mogą cię wyczerpać. Możesz czuć się przytłoczona nadmiarem obowiązków i wpadać w gorsze samopoczucie, jeśli czemuś nie podołasz. Łatwiej będzie ci przejść przez ten okres, wiedząc, że coś miłego może cię czekać na koniec. Zaplanuj więc sobie także nagrodę za wykonanie planu priorytetów, na przykład wyjście z koleżanką na kawę; możesz też iść do kosmetyczki albo urządzić sobie z mężem wspólny wieczór, kiedy maluszkiem zajmie się na przykład twoja mama. Taka nagroda z pewnością zregeneruje twoje siły psychiczne, pozwoli ci na złapanie oddechu po trudach wykonania wszystkich obowiązków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze