Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Agnieszka Barchnicka

Poznaj innowacyjne krople do oczu bez konserwantów!

Avatar placeholder
27.05.2020 14:19
Sól sodowa kwasu hialuronowego jest coraz częściej stosowana do produkcji kropli nawilżających oczy.
Sól sodowa kwasu hialuronowego jest coraz częściej stosowana do produkcji kropli nawilżających oczy. (Shutterstock)

Artykuł sponsorowany

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry, mazi stawowej, ciała szklistego oka oraz filmu łzowego.

Z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego spada, dlatego też pojawiają się zmarszczki, zmiany zwyrodnieniowe w stawach oraz coraz częściej dokuczają objawy zespołu suchego oka.

Przyczyną zespołu suchego oka (ZSO), oprócz spadku produkcji łez oraz zmian w ich składzie chemicznym, jest także wzmożony wysiłek wzrokowy polegający na zbyt długiej pracy przy monitorze komputera, długotrwałym oglądaniu TV, wielogodzinnym czytaniu, przebywaniu w pomieszczeniach klimatyzowanych, ogrzewanych lub z dymem papierosowym. Czynnościom tym zwykle towarzyszy zbyt rzadkie mruganie oraz nadmierne wysychanie filmu łzowego z powierzchni oka, co dodatkowo potęguje objawy ZSO.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
spis treści

1. Kwas hialuronowy w kroplach do oczu

Od kilkunastu lat, ze względu na swe właściwości chemiczne oraz obojętność biologiczną, kwas hialuronowy jest szczególnie chętnie wykorzystywany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek, powiększania ust i powiększania piersi.

Dzięki swoim zdolnościom do wiązania wody kwas hialuronowy został doceniony także w okulistyce. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże około 250 cząsteczek wody, co oznacza, że 1 gram kwasu hialuronowego może związać nawet do 6 litrów wody.

Sól sodowa kwasu hialuronowego jest coraz częściej stosowana do produkcji kropli nawilżających oczy. Oprócz właściwości nawilżających krople te łagodzą podrażnienia gałki ocznej i uzupełniają niedobór kwasu hialuronowego w filmie łzowym, odpowiadając tym samym za jego stabilizację na powierzchni gałki ocznej. Działanie to zapobiega wysychaniu, a także oczyszcza oko z cząsteczek kurzu, bakterii i alergenów oraz przyspiesza gojenie powierzchownych ubytków rogówki.

Krople na bazie kwasu hialuronowego idealnie przylegają do powierzchni rogówki, co niweluje efekt rozmycia obrazu, a ponadto utrzymują się na niej przez wiele godzin, dzięki czemu mogą być rzadziej stosowane.

2. Czy krople do oczu bez konserwantów są skuteczne?

Konserwanty dodawane do kropli do oczu zapobiegają rozwojowi bakterii, co umożliwia ich stosowanie przez bardzo długi czas. Konserwanty te są jednak główną przyczyną zadrażnienia i zaczerwienienia oczu. Dlatego też osoby cierpiące z powodu alergii nie powinny nigdy decydować się na stosowanie preparatów sztucznych łez zawierających konserwant.

Użytkownicy soczewek kontaktowych, często doświadczający objawów zespołu suchego oka, także powinni unikać kropli do oczu z konserwantami, ponieważ konserwanty powodują odbarwienia soczewek oraz mogą wchodzić w reakcje chemiczne z cząsteczkami budującymi soczewkę, zmieniając jej właściwości optyczne. Dodatkowo w takim przypadku konserwant utrzymuje się na powierzchni oka przez dłuższy czas, powodując zadrażnienie oraz destabilizację filmu łzowego, co z kolei nasila objawy zespołu suchego oka.

Przy krótkoterminowym stosowaniu kropli do oczu z konserwantami zadrażnienie gałki ocznej jest zwykle przemijające, a ubytki rogówki – powierzchowne, łatwo gojące się. Jednak jeśli sztuczne łzy mają być stosowane przez długi czas, tak jak w leczeniu zespołu suchego oka, albo wspomagająco w łagodzeniu zadrażnień spowodowanych lekami przeciwjaskrowymi, to zawarte w nich konserwanty mogą powodować trwałe ubytki sięgające głębszych warstw rogówki.

3. Najlepszy preparat bez konserwantów

Większość okulistów zaleca zatem, aby osoby cierpiące z powodu zespołu suchego oka, leczone kroplami z konserwantami z powodu jaskry lub wymagające stosowania preparatów sztucznych łez częściej niż 4 razy w ciągu doby stosowały jedynie krople nawilżające bez konserwantów.

Biolan jest preparatem sztucznych łez dostępnym w postaci minimsów, dzięki czemu nie ma środków konserwujących.

Preparat zawiera wyłącznie naturalne substancje biologiczne, dzięki którym tworzy warstwę ochronną na powierzchni oka. Biolan chroni, nawilża i likwiduje na długi czas dyskomfort oka spowodowany czynnikami mechanicznymi (twarde lub miękkie soczewki kontaktowe), okulistycznymi procedurami diagnostycznymi, niekorzystnym oddziaływaniem środowiska (klimatyzowane pomieszczenia, wiatr, zimno, dym papierosowy), jak również długotrwałą pracą obciążającą narząd wzroku (monitor komputerowy, mikroskop, długotrwałe prowadzenie pojazdów).

Biolan ma postać sterylnych, jednorazowych minimsów, dzięki czemu może być stosowany tak często jak tylko zajdzie potrzeba zarówno w domu, biurze, samochodzie, jak i samolocie. __

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze