Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Joga - charakterystyka, podstawowe pozycje, joga dla początkujących

Joga znaczy łączyć, integrować.
Joga znaczy łączyć, integrować. (iStock)

Joga znaczy łączyć, integrować. W ćwiczeniach jogi chodzi o uzyskanie harmonii między ciałem a umysłem. Joga, to zbiór bardzo wielu pozycji. Największą grupę tworzą pozycje stojące. Joga bardzo korzystnie wpływa na nasze ciało, dzięki niej można wzmocnić mięśnie oraz je rozciągnąć. Jak zacząć ćwiczyć jogę i na czym ona polega?

spis treści

1. Czym jest joga?

Joga jest jednym z sześciu systemów filozofii indyjskiej, która zajmuje się związkiem pomiędzy ciałem i umysłem. Joga łączy w sobie trening ciała oraz descyplinę duchową. Praktykowanie jogi, zwane asanami wzmacniają, rozciągają i oczyszczają organizm.

Pomagają uzyskać zgrabną i smukłą sylwetkę, pozytywnie wpływają na problemy z kręgosłupem, wzmacniają mięśnie i stawy. Codzienna joga i ćwiczenia wiążą się z osiągnięciem równowagi psychicznej i wewnętrznego wyciszenia, poprawia samopoczucie i pomaga radzić sobie ze stresem.

Zobacz film: "Joga idealna w walce ze stresem"

2. Joga - ćwiczenia i podstawowe pozycje

Poszczególne pozycje jogi (asany) wpływają na konkretne funkcje organizmu. Poprawiają nie tylko jego funkcjonowanie, ale także ogólne samopoczucie. Oto opis podstawowych pozycji:

Joga dla początkujących
Joga dla początkujących [19 zdjęć]

O zaletach jogi nikogo nie trzeba przekonywać. Joga jest dla wszystkich i zawsze możesz zacząć ją ćwiczyć,

zobacz galerię
  • pozycje stojące – są to ćwiczenia jogi dla początkujących, które przygotowują do dalszego treningu, ich podstawową zaletą jest wzmocnienie i uelastycznienie organizmu, pomagają zwalczyć sztywność nóg i bioder, skorygować lekkie wady nóg i umożliwiają ich symetryczny rozwój, pozycje stojące jogi uśmierzają bóle pleców i rozwijają klatkę piersiową;
  • pozycje siedzące - pomagają rozluźnić ciało i napięcie mięśni, usprawniają krążenie krwi, dzięki czemu zwiększa się dopływ krwi do mózgu i łatwiej jest osiągnąć rozluźnienie, ma to istotne znaczenie w walce ze stresem - ważne jest także to, że medytacja w czasie jogi odbywa się najczęściej w pozycjach siedzących, gdy kręgosłup jest mocno wyciągnięty do góry;
  • pozycje odwrócone – są to klasyczne pozycje w jodze, wykonywane, gdy ciało jest już mocno rozgrzane, ćwiczenia jogi w pozycjach odwróconych pomagają w oczyszczaniu organizmu, usuwaniu toksyn, działają odprężająco na układ nerwowy, przez co poprawie ulega jakość snu, energetyzują ciało i pomagają pozbyć się lęków i depresji;
  • pozycje balansujące – są to zaawansowane pozycje jogi, które pomagają korygować wady nóg i bioder, uśmierzają ból pleców i tonizują narządy jamy brzusznej;
  • pozycje leżące – ułatwiają uregulowanie spokojnego i stabilnego oddechu, rozluźniają dolną część pleców, poprawiają funkcjonowanie organów rozrodczych;
  • pozycje relaksacyjne – regenerują siły i dostarczają organizmowi nowej energii, pomagają pozbyć się dyskomfortu, jaki powstaje podczas praktykowania innych pozycji jogi.

3. Joga w domu

Poszczególne pozycje jogi mogą być uzupełnione o dodatkowe elementy, do których należą:

  • skręty – oczyszczają ciało z toksyn, uelastyczniają kręgosłup i barki;
  • wygięcia do przodu – tonizują narząd brzucha, poprawiają trawienie;
  • wygięcia do tyłu – rozciągają klatkę piersiową i otwierają okolice mostka, intensywnie oddziałują na mięśnie brzucha.

Joga jest rodzajem treningu, który nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i ograniczeniami przestrzennymi. Powszechne są ćwiczenia jogi w domu, a nawet w miejscu pracy – jeśli wykonywane są proste ćwiczenia rozluźniające. Trening jogi może przybierać różną formę i trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Przykładowe ćwiczenia jogi to:

  • powitanie słońca – rozciąganie i rozgrzewanie całego ciała;
  • mostek – wzmacnia kręgosłup i mięśnie brzucha;
  • łuk – masuje narządy wewnętrzne;
  • pozycja dziecka, embrion – pozycja odpoczynku, spowalnia oddech i bicie serca.

Trening jogi staje się obecnie coraz popularniejszym rodzajem ćwiczeń, ponieważ wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale także na umysł. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które żyją w ciągłym stresie i stanie napięcia emocjonalnego.

4. Joga dla początkujących

Ćwiczenie jogi można rozpocząć pod okiem fachowców, którzy przygotują zestawy ćwiczeń. Jogę można również uprawiać samodzielnie w domu. Ćwiczenia należy dobierać, biorąc pod uwagę swoje możliwości fizyczne i schorzenia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia będą odpowiednie także dla początkujących.

Trenowanie jogi powinno zaczynać się od prostych i niewyczerpujących ćwiczeń, ponieważ niektórym osobom jej pozycje wydają się dość trudne do opanowania. Technika ta przeznaczona jest dla osób w każdym wieku. Rezultaty jednak będą widoczne dopiero wtedy, kiedy będziemy ćwiczyć regularnie, czyli dwa razy dziennie przez co najmniej miesiąc. Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną. Joga dla początkujących jest oczywiście możliwa, ale warto przestrzegać zasad, dzięki którym unikniemy kontuzji.

Joga dla początkujących jest idealnym rozwiązaniem na redukcję skutków np. stresu
Joga dla początkujących jest idealnym rozwiązaniem na redukcję skutków np. stresu (123RF)

Joga dla początkujących - główne zasady:

  • treningi jogi wykonuje się dopiero 2 godziny po posiłku,
  • podczas ćwiczeń najważniejsze jest oddychanie – trzeba starać się oddychać miarowo i głęboko, zawsze nosem,
  • należy ćwiczyć w wywietrzonym pokoju, nie można praktykować jogi na łóżku lub materacu,
  • treningi powinny odbywać się w ciszy, nie zaleca się uprawiania jogi przy włączonym telewizorze,
  • jogę ćwiczy się w wygodnym stroju, luźne ubranie nie utrudnia krążenia krwi,
  • należy ćwiczyć boso i nie mieć na sobie żadnej biżuterii,
  • należy rozluźniać mięśnie twarzy i nie marszczyć czoła,
  • pozycja jogi powinna być utrzymywana przez co najmniej minutę,
  • w przypadku bólu, należy natychmiast przerwać ćwiczenie.

Joga dla początkujących odpręża i sprzyja wyciszeniu umysłu. Wiele kobiet uważa, że joga jest doskonałym sposobem na zatrzymanie procesów starzenia. Ponadto uważa się, że joga poprawia koncentrację i pamięć, a nawet działa odchudzająco.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze