Prądy TENS

Obecnie dostępne zabiegi lecznicze mają wiele zastosowań. Jedną z uzupełniających metod leczenia jest elektrostymulacja, czyli przezskórna stymulacja elektryczna nerwów przy użyciu tak zwanych prądów TENS. Do zabiegów leczniczych stosowane są prądy impulsowe o niskich częstotliwościach, które przenosi się przez skórę przy użyciu elektrod naskórnych lub przez śluzówkę, gdy aplikuje się elektrody do pochwy lub odbytu. Metoda TENS jest nieinwazyjna, a te same elektrody stosuje się wielokrotnie u tego samego pacjenta, aby nie doszło do zakażenia infekcjami.

Wskazania do wykorzystania prądów TENS

Elektrostymulację nerwów przeprowadza się jako zabieg leczniczy u osób z bólem ostrym lub przewlekłym. Stosowanie prądów TENS nie ma skutków ubocznych typowych dla innych metod. Celem elektrostymulacji nerwów jest pobudzenie mechanizmów regeneracyjnych lub obronnych organizmu, wtedy gdy właściwe jego funkcjonowanie zostało uniemożliwione na skutek choroby, a także wpływanie na odczuwanie bólu. Prądy TENS nie wchodzą w interakcję z przyjmowanymi lekami i pomagają hartować organizm.

Ciało człowieka jest zdolne do przewodzenia prądu, ze względu na to, że zawiera wodę, płyny naczyniowe i elektrolity. Prąd najlepiej przewodzą krew i limfa, następnie mięśnie, najmniejszą zdolność w przewodzeniu prądu mają kości. Elektrostymulacja mięśni za pomocą prądów TENS odbywa się w zakresie miliamperów, więc pobudzanie ciała jest delikatne, ale skuteczne w likwidowaniu bólów przewlekłych. Przez skórę impuls elektryczny dociera w głębsze warstwy ciała, aż do narządów wewnętrznych, wpływając w ten sposób również na ich pracę. Prądy TENS to prądy stałe o niskiej częstotliwości chętnie stosowane w fizykoterapii i rehabilitacji. Pomagają przywrócić czucie powierzchniowe i stymulują działanie poszczególnych narządów ruchu.

Prądy TENS w domowym leczeniu

Metoda TENS to zabieg leczniczy, który można wykonywać w domu po zakupie urządzenia na baterie. Codzienne stosowanie stymulatora nerwów przez osoby cierpiące z powodu przewlekłego bólu pozwala znacznie zmniejszyć dawki przyjmowanych przez chorych silnych środków przeciwbólowych, a w niektórych przypadkach zupełnie z nich zrezygnować. W ten sposób wyraźnie maleją koszty leczenia osób odczuwających chroniczne bóle. Ponadto, zaletą zakupu takiego urządzenia jest fakt, że może być używane przez wiele osób.

Urządzenie do elektrostymulacji zakończeń nerwowych w mięśniach ma postać małego kompaktu z elektrodami, które umieszcza się na suchej i czystej skórze. Za pomocą urządzenia można regulować intensywność zewnętrznych bodźców, czyli prądów. Przepływające przez skórę prądy TENS stymulują pracę nerwów, relaksują i likwidują napięcie mięśniowe. Tego typu urządzenia domowe są polecane osobom z napadowymi migrenami, osobom z bólami stawów, osobom chorującym na stwardnienie rozsiane oraz osobom po intensywnych treningach i prowadzącym sportowy tryb życia. Dla osób, które cierpią na różnego rodzaju przewlekłe bóle, metoda elektrostymulacji nerwów może okazać się bardzo skuteczna w zmniejszaniu odczuwania dolegliwości bólowych.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
1
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy jonofereza jest skuteczna?

Witam, mam pytanie dotyczące zabiegów jonizacji - jonofereza. Jestem kobietą, lat 41. Mam...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.

Artykuły Zabiegi ultradźwiękami

Prądy Kotza
Zabiegi ultradźwiękami Prądy Kotza

Prądy Kotza zostały odkryte przez Rosjanina, Kotza, dlatego stymulacje wg Kotza nazywane są rosyjskimi. Elektrostymulacja służy do odbudowy napięcia mięśniowego powstałego na skutek urazu lub operacji. Wykorzystywana jest też do zwiększenia siły...

Metoda TENS
Łagodzenie bólu porodowego Metoda TENS

Metoda TENS polega na wykorzystaniu impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości (1-150 Hz) w celu łagodzenia bólów porodowych, bólów menstruacyjnych, bólów reumatycznych oraz bólów kręgosłupa.

Prądy Kotza
Zabiegi ultradźwiękami Prądy Kotza

Prądy Kotza zostały odkryte przez Rosjanina, Kotza, dlatego stymulacje wg Kotza nazywane są...

Objawy osteoporozy Ból kości i stawów

(...) W tym celu stosuje się: krioterapię, laseroakupunkturę, prądy TENS (przezskórna elektrostymulacja nerwów) i...

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij