Trwa ładowanie...

Narkotyki a prawo

Avatar placeholder
06.02.2019 15:50
Narkotyki a prawo
Narkotyki a prawo

Kwestie prawne związane z narkotykami i innymi substancjami odurzającymi reguluje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997 roku, znowelizowana 26 października 2000 roku. Według tej ustawy, ten, kto posiada na własny użytek substancje psychotropowe lub inne środki psychoaktywne nawet w ilości nieznacznej, podlega karze. Polskie prawo posiada szereg regulacji, które dotyczą narkotyków. Zabrania się nie tylko posiadania substancji odurzających, ale też ich wyrabiania, przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i namawiania do spożycia. Co konkretnie grozi osobie, która posiada narkotyki? Jakie sankcje przewiduje polskie prawo za rozprowadzanie narkotyków?

1. Delegalizacja narkotyków

Przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stosuje się do środków farmaceutycznych, które są substancjami psychotropowymi lub środkami odurzającymi albo truciznami i środkami szkodliwymi, będącymi prekursorami, a więc substancjami pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które mogą zostać przetworzone na substancje psychoaktywne. Według artykułu 40, osoba wytwarzająca, przetwarzająca lub przerabiająca środki odurzające, w tym mleczko makowe i smołę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Jeżeli narkotyki produkowane są w znacznych ilościach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, to sprawca czynu podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności nie krótszej niż trzy lata. Artykuł 42 wnosi, iż osoba przywożąca z zagranicy lub przewożąca za granicę substancje odurzające, może zostać ukarana grzywną i karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Kto posiada substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Kto wprowadza narkotyki do obrotu na rynek albo uczestniczy w takim obrocie, np. jest dealerem, podlega karze grzywny i pozbawienia wolności od pół roku do ośmiu lat. Kiedy do obrotu trafia znaczna ilość substancji odurzających, mleczka makowego lub smoły makowej, wówczas sprawca czynu nie tylko zapłaci grzywnę, ale też może zostać skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Uprawiający mak lub konopie, z wyjątkiem maku niskomorfinowego i konopi włóknistych, podlegają karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Według artykułu 45, kto częstuje środkami odurzającymi, nakłania do ich spożycia, udziela innym substancji psychoaktywnych albo umożliwia ich spożycie, może zostać pozbawiony wolności na okres trzech lat. Jeżeli dochodzi do częstowania narkotykami osoby małoletniej albo innej osoby, ale udzielana jest znaczna ilość środka odurzającego, to osoba nakłaniająca do złego czynu podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.

W Polsce nie tylko posiadanie narkotyków jest nielegalne, ale również ich uprawa, produkcja, przechowywanie, dystrybucja, przerabianie, przetwarzanie i nabywanie przyrządów, które służą do nielegalnego wyrabiania substancji odurzających. Kto nabywa przyrządy służące nielegalnej produkcji narkotyków, podlega karze pozbawienia wolności do lat dwóch. Na terytorium Polski zabrania się też obrotu narkotykami i środkami o działaniu narkotycznym. Odpowiedzialność karną ponoszą również osoby, które uczestniczą w przygotowaniach do przemytu narkotyków i ich dystrybucji oraz właściciele dyskotek, pubów itp., na których ciąży obowiązek informowania policji o przestępstwach związanych z narkotykami, które dokonują się na terenie ich lokali. Sąd, oprócz pozbawienia wolności, może orzec karę w postaci nawiązki w wysokości do 50 000 zł w ramach przeciwdziałania narkomanii (kara dodatkowa). W wielu państwach zalegalizowano narkotyki miękkie, np. w Holandii. W innych krajach kwestie narkotyków są niedookreślone – niby nielegalne, ale tolerowane albo zasadniczo legalne, chociaż nikt nie wyjaśnił słowa „zasadniczo”. Dopóki nie będzie jasnych rozporządzeń prawnych dotyczących narkotyków, tak długo dzieci i młodzież narażeni będą na możliwość spróbowania środków odurzających, np. marihuany, LSD czy amfetaminy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze