Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Przedwczesny wytrysk - przyczyny i leczenie. Nauka kontroli ejakulacyjnej

Przedwczesny wytrysk może być czymś normalnym w młodym wieku
Przedwczesny wytrysk może być czymś normalnym w młodym wieku (123rf.com)

Przedwczesny wytrysk to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń seksualnych. Ma miejsce przed doznaniem satysfakcji seksualnej przez oboje partnerów. Niekiedy do wytrysku dochodzi tuż po wprowadzeniu członka do pochwy, a nawet jeszcze przed tym. Jest to poważny problem, szczególnie dla mężczyzny, który czuje się przez to złym partnerem, a jego samoocena obniża się. Niekiedy zdarza się, że przedwczesny wytrysk staje się przyczyną rozpadu dobrze funkcjonujących związków. Bardzo ważne jest więc odpowiednie leczenie.

spis treści

1. Co to jest przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk ma miejsce wtedy, gdy wytrysk nasienia występuje bardzo szybko – jeszcze przed lub zaraz po rozpoczęciu stosunku seksualnego.

Przedwczesny wytrysk jest poważnym problemem, ponieważ dzieje się bez kontroli mężczyzny (do wytrysku dochodzi wcześniej niż on by tego chciał) i degraduje życie seksualne.

2. Czym się różni przedwczesny wytrysk od orgazmu

9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem
9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem [10 zdjęć]

Satysfakcjonujące pożycie seksualne to element udanego związku. Istnieje jednak wiele czynników, które

zobacz galerię
Zobacz film: "Nie bój się seksuologa"

Orgazm i wytrysk to, wbrew obiegowej opinii, dwa całkowicie różne pojęcia.

Ejakulacja to wytrysk nasienia (spermy), który jest wynikiem pobudzenia seksualnego. Z kolei orgazm to kulminacyjny moment podniecenia, chwila w której odczuwana jest maksymalna dla danej osoby rozkosz seksualna.

Zazwyczaj wytrysk i orgazm występują jednocześnie, jednak mężczyzna może doznać orgazmu, nie mając wytrysku, czyli nie wydalając nasienia. Sperma może cofnąć się do pęcherza moczowego - jest to tzw. wsteczna ejakulacja. Brak wytrysku może być również wynikiem braku produkcji nasienia u mężczyzny.

Mężczyzna może doznać wytrysku we śnie - są to tzw. zmazy nocne. Dochodzi do nich na skutek stymulacji erotycznej oraz delikatnego tarcia. Zmazów nocnych doświadczają najczęściej młodzi mężczyźni, ale nie jest to regułą.

Wytrysk "na jawie" wymaga intensywnego pobudzenia fizycznego. Mimo iż do aktywacji niezbędny jest bodziec z układu nerwowego, proces ten jest dużo bardziej złożony.

3. Przyczyny przedwczesnego wytrysku

3.1. Przyczyny psychiczne

  • nadwrażliwość na bodźce seksualne

Przedwczesny wytrysk może być czymś normalnym w młodym wieku, gdy dopiero rozpoczyna się życie seksualne. Związane jest to przede wszystkim ze sferą psychiczną oraz wrażliwością na bodźce seksualne.

U mężczyzny, który nie ma wielu doświadczeń związanych z seksem, podniecenie może być tak silne, że wytrysk następuje jeszcze w fazie pieszczot lub zaraz po rozpoczęciu stosunku. Związane jest to z dużą wrażliwością na sygnały seksualne i nowością, jaką jest współżycie z kobietą.

W miarę zdobywania doświadczenia mężczyzna uczy się kontrolować moment ejakulacji i przedwczesny wytrysk przestaje być problemem. Pomaga w tym regularna aktywność seksualna w stałym związku z jedną partnerką.

  • stres

Przyczyną takiego stanu może być też stres wywołany samym zbliżeniem z partnerką.

  • rzadkie współżycie

Brak stałej partnerki i rzadkie współżycie może prowadzić do przedwczesnego wytrysku w trakcie stosunku. Długie odstępy między stosunkami oraz zmieniające się partnerki powodują narastanie napięcia seksualnego i silne podniecenie. Jednak wraz z budowaniem trwałych relacji problem ten może się zmniejszać.

  • nadpobudliwość seksualna

Dodatkowo na wytrysk przedwczesny wpływa nadpobudliwość seksualna, wysoki poziom podniecenia i zdolność do wielokrotnych stosunków w krótkim czasie.

  • nieprawidłowo zakodowane trwałe reakcje odruchowe

Wiążące się z aktywnością seksualną mężczyzny w młodym wieku (np. jednorazowe kontakty z partnerką, długie przerwy między kontaktami seksualnymi, brak trwalszych związków ułatwiających kontrolowanie wytrysku)

  • brak świadomości problemu

Bywa, że mężczyzna nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma dysfunkcję seksualną, a partnerka nie wyprowadza go z błędu.

3.2. Przyczyny organiczne

Oprócz psychicznych przyczyn zaburzeń wytrysku można również wyróżnić przyczyny organiczne. Są one związane z funkcjonowaniem organizmu, chorobami, wadami rozwojowymi, nałogami. Przyczyny organiczne są jednak rzadkie. U większości mężczyzn problem tkwi w psychice.

Do problemów organicznych można zaliczyć:

  • zapalenie gruczołu krokowego
  • infekcje dróg moczowych
  • cukrzyca
  • nałogi (alkoholizm, narkomania)
  • nadwrażliwość żołędzi członka – cecha ta może mieć charakter wrodzony lub nabyty (np. po przebytej infekcji)
  • zbyt krótkie wędzidełko żołędzi
  • słabe napięcie mięśni zwieraczy cewki moczowej – problem ten może być wrodzony lub nabyty
  • starzenie się

Wytrysk przedwczesny może również wynikać z urazu fizycznego (najczęściej rdzenia kręgowego). .

4. Wpływ przedwczesnego wytrysku na związek

Życie seksualne dwojga ludzi jest udane, jeśli oboje czerpią z niego satysfakcję. Przedwczesny wytrysk staje się problemem wtedy, kiedy partnerzy nie są usatysfakcjonowani współżyciem i rzutuje to na ich relacje. W takim wypadku warto jest podjąć działania, które mogą poprawić jakość współżycia. Przy tego rodzaju zaburzeniach zalecana jest wizyta u seksuologa.

5. Leczenie przedwczesnego wytrysku

Mężczyźni, którzy mają problem z przedwczesnym wytryskiem, często stosują różne metody mające na celu spowolnienie ejakulacji, takie jak:

  • masturbacja przed planowanym stosunkiem,
  • picie niewielkiej ilości alkoholu,
  • skrócenie gry wstępnej,
  • powtarzanie stosunku krótko po poprzednim.

Niektórzy mężczyźni stosują specjalne maści i żele znieczulające, które mają za zadanie opóźniać wytrysk. Należy pamiętać, aby takie maści stosować wyłącznie przy użyciu prezerwatywy, inaczej partnerka też może zostać znieczulona.

Zdarza się, że skuteczne okazują się ćwiczenia i metody treningowe wykonywane samodzielnie lub z udziałem partnerki. Jeśli to nie pomoże, lekarz może przepisać choremu farmaceutyki.

Inne metody leczenia przedwczesnego wytrysku to:

  • iniekcje z prostagladyny do ciał jamistych członka – mężczyzna może wykonywać je sam, bezpośrednio przed planowanym stosunkiem. Współżycie można kontynuować jeszcze po wytrysku, gdyż erekcja utrzymuje się przez długi czas. Z czasem moment wytrysku zostaje opóźniony
  • stosowanie leku na zaburzenia erekcji – po ejakulacji erekcja zmniejsza się lub zanika, ale następnie powraca i można kontynuować współżycie
  • trening mięśni zwieraczy przy użyciu elektroterapii, fizjokinezyterapii i biofeedbacku – metoda ta jest skuteczna w 49-56 proc.
  • neurotomia – jest to zabieg przecięcia jednej gałązki nerwowej
  • metody kombinowane – łączenie kilku z wymienionych metod

Zdarza się, że trudno jest określić przyczynę przedwczesnego wytrysku, a wtedy leczenie jest znacznie utrudnione. Ważne jednak, aby nie popadać w histerię i spokojnie wraz z partnerką szukać sposobu rozwiązania problemu.

5.1. Nauka kontroli ejakulacyjnej

Pamiętaj, że podniecenie seksualne to czteroczęściowy proces. W fazie podniecenia oddech przyspiesza i rozpoczyna się erekcja. W fazie plateau następuje pełna erekcja, a mężczyzna jest silnie pobudzony. Kolejny etap to orgazm (najczęściej z wytryskiem). W ostatniej części oddech wraca do normy, a erekcja słabnie. Kluczem do kontroli wytrysku jest przedłużenie fazy plateau. Aby to miało miejsce, należy przestrzegać poniższych wskazówek.

  • Nie stosuj używek w postaci alkoholu i narkotyków. Mają one negatywny wpływ na świadomość, która jest kluczem do kontroli ejakulacyjnej.
  • Doceniaj zmysłowość całego ciała, nie tylko penisa. Naucz się relaksować i odczuwać przyjemność płynącą z seksu, zamiast skupiać się na wytrysku.
  • Aby stosunek nie skończył się przedwcześnie, przed zbliżeniem weź relaksującą kąpiel lub prysznic
  • Oddychaj głęboko, koncentrując się na wydawaniu głośnych dźwięków. Nie bój się być głośnym podczas seksu.
  • Ćwicz masturbację. Zacznij od suchej dłoni. Zmieniając rodzaj pieszczot, nauczysz się, jak utrzymać podniecenie na dłuższy czas bez szczytowania. W ostatnim momencie wycofaj się. Takie ćwiczenie powtórz kilka razy, aż poczujesz, że masz kontrolę nad swoim ciałem. Następnie spróbuj masturbacji dłonią posmarowaną lubrykantem. Masuj swojego penisa do chwili, kiedy poczujesz, że za chwilę osiągniesz orgazm. Powtórz to kilka razy. Dla większości mężczyzn nauczenie się panowania nad wytryskiem w samotności to kwestia kilku ćwiczeń.
  • Kiedy przyswoisz sobie kontrolę ejakulacyjną podczas masturbacji, przejdź do nauki w parach. Zastosuj technikę "stop – start". Ustal z partnerką sygnały na "stop" i na "start". Może to być lekkie uszczypnięcie lub pociągnięcie za ucho. Następnie niech twoja partnerka zacznie masować twoje przyrodzenie. Kiedy poczujesz, że zaraz osiągniesz orgazm, daj jej sygnał "stop". W tym momencie powinna przestać. Kiedy poczujesz, że potrzeba ejakulacji minęła, daj jej sygnał "start". Niech twoja partnerka ponowi pieszczoty. Ile takich prób wystarczy? Dla większości par liczba ta wynosi 6 na 15-minutowy okres ćwiczeń. Są to jednak ogólne założenia. Każda para jest inna, dlatego nie czuj się gorszy, jeśli będziesz musiał wykonać kilka powtórzeń więcej.
  • Technika "stop – start" koncentruje się na tobie, mężczyźnie, ale nie zapominaj o potrzebach swojej partnerki. Dobrym pomysłem po każdej sesji jest, by wskazała ci, gdzie i jak ona chciałaby być dotykana.
  • Kiedy osiągniesz kontrolę podczas pieszczot dłonią partnerki, przejdźcie do seksu oralnego. Zacznij od leżenia nieruchomo.
  • Po nauczeniu się kontroli podczas pieszczot oralnych pora na sprawdzian – pełny stosunek. Tym razem wszystko powinno pójść gładko, ponieważ masz coś, czego wcześniej nie miałeś – kontrolę ejakulacyjną.

Przedwczesna ejakulacja to problem wielu mężczyzn. Jednak nie warto poddawać się i czekać, że wszystko samo wróci do normy. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i stopniowo nauczyć się panować nad swoim ciałem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze