Trwa ładowanie...

Dermatologia

Dermatologia

Jeśli złość sprawia, że stajesz się blady, wściekłość z kolei powoduje, że twoja twarz oblewa się czerwienią, z powodu zimna zaś siniejesz, to takie zmiany barwy skóry są zasadne i łatwo wytłumaczalne. Gdy jednak ni stąd, ni zowąd na skórze pojawiają się czerwone plamy lub inne zmiany, mogą one być zapowiedzią rozmaitych chorób. Choroby skóry nie tylko ujmują urody wyglądowi zewnętrznemu, ale też mogą prowadzić do poważnych powikłań. Rozpoznawaniem i leczeniem chorób skórnych zajmuje się dermatologia. Zmiany na skórze można tuszować, ale gdy są intensywne, swędzą lub bolą, koniecznie trzeba udać się do dermatologa.

Współcześnie dermatologia dzieli się na: alergologię dermatologiczną, immunologię, kosmetologię, promieniolecznictwo, krioterapię i chirurgię dermatologiczną. Choroby skóry, inaczej dermatozy, to schorzenia obejmujące powłoki powierzchniowe. Podziału chorób skórnych można dokonać według następujących grup: oparzenia, odmrożenia, albinizm, trądzik, nadmierne opalanie, nowotwory skóry, alergie skórne i choroby zakaźne skóry. Brzydkie krostki, znamiona barwnikowe, przebarwienia pigmentacyjne, świąd skóry czy zaczerwienienia powinny być konsultowane z dermatologiem. Tylko niektóre z chorób skórnych to: ospa wietrzna, ostuda, łuszczyca, czerniak, brodawki, bielactwo nabyte, czyraki, łysienie, pokrzywka, świerzb, trądzik, grzybice skóry, ropowica, kaszaki, pęcherzyca, pelagra, rogowacenie słoneczne, rozstępy, sinica, włókniaki, szkarlatyna.

Albinizm to schorzenie o podłożu genetycznym spowodowane brakiem melaniny. Albinosi mają bardzo jasną skórę, włosy oraz tęczówkę oka. Trądzik z kolei jest najczęściej udręką ludzi młodych, wchodzących w okres dojrzewania. Zmiany trądzikowe wywołuje nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Skóra staje się tłusta i trudna w pielęgnacji. Innym rodzajem dermatozy jest atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba wywołana genetycznie uwarunkowaną, nieprawidłową reakcją immunologiczną. Pod wpływem alergenów, substancji drażniących lub pewnych pokarmów skóra chorego traci lipidową barierę ochronną i narażona jest na działanie szkodliwych czynników.