Trwa ładowanie...

Profilaktyka zatruć i infekcji podczas urlopu

Avatar placeholder
26.11.2018 15:49
Profilaktyka zatruć i infekcji podczas urlopu
Profilaktyka zatruć i infekcji podczas urlopu

Wakacyjny wyjazd to szansa na oderwanie się od szarej rzeczywistości, relaks w atrakcyjnej scenerii i naładowanie akumulatorów na resztę roku. Niestety, nie z każdego urlopu wracamy bogatsi o same dobre wspomnienia. Problemy żołądkowe, pojawiające się na skutek spożycia zanieczyszczonej wody lub potraw przygotowanych w niesterylnych warunkach, rzucają cień na najciekawszą nawet podróż. Niestety, zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad higieny może nie wystarczyć, by uniknąć zatrucia pokarmowego. Zmiana klimatu i diety osłabia bowiem odporność turysty. Jak wzmocnić organizm i uniknąć biegunki, wymiotów oraz innych problemów zdrowotnych podczas wakacji?

spis treści

1. Profilaktyka zatrucia pokarmowego

Wakacyjny wyjazd może wydawać się idealnym pomysłem, ale ‒ co ciekawe ‒ dla organizmu jest to niemałe wyzwanie. Zmiana klimatu, inna dieta, zmiana flory bakteryjnej i dość powszechne problemy z zachowaniem higieny osobistej podczas podróży niekorzystnie wpływają na zdrowie. Gdy organizm ma styczność z drobnoustrojami chorobotwórczymi, takimi jak bakterie E. coli, pojawienie się dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka, ból brzucha) to tylko kwestia czasu. Zatrucie pokarmowe to na tyle częsty problem w trakcie zagranicznych wojaży, że warto się przygotować na jego pojawienie i wziąć ze sobą lek na biegunkę. Ostra biegunka może bowiem w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jest to stan groźny dla zdrowia, dlatego tak ważne jest zapobieganie mu poprzez przyjmowanie doustnego płynu nawadniającego. Preparaty tego typu w optymalny sposób nawadniają organizm i przyspieszają powrót do pełni sił. Zatruciom lepiej jest jednak zapobiegać poprzez profilaktyczne stosowanie probiotyków zawierających szczepy bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus (np. preparat dla dzieci Lactoral lub probiotyk dla kobiet prOVag). Probiotyczne bakterie zwalczają chorobotwórcze drobnoustroje w jelitach i zapobiegają ich nadmiernemu namnażaniu. Probiotyki dla kobiet dodatkowo chronią układ rozrodczy przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.

2. Jak zapobiegać zakażeniom dróg moczowo-płciowych na wakacjach?

Dolegliwości żołądkowe to nie jedyny problem, jakiego doświadczają turyści. Kobiety podróżujące w okresie wakacyjnym często zmagają się również z infekcjami intymnymi. Wysoka temperatura, nieprzewiewne ubrania i kąpiele w niezbyt czystych zbiornikach wodnych przyczyniają się bowiem do wystąpienia pieczenia, świądu i upławów z pochwy. Zakażenia bakteryjne i grzybicze mają, niestety, tendencję do nawracania, dlatego warto zadbać o właściwą ich profilaktykę. Jeszcze przed urlopem wskazane jest przyjmowanie doustnych probiotyków oraz nawilżanie okolic intymnych żelem miejscowym przywracającym prawidłowe pH pochwy (np. prOVag żel). Preparaty do stosowania miejscowego mają dodatkową zaletę – łagodzą podrażnienia, do których może dojść w trakcie wyjazdu.

Pakowanie walizki na wakacyjny wyjazd uchodzi za przykry obowiązek, w stosunkowo niewielkiej przestrzeni próbujemy bowiem zmieścić wszystkie niezbędne przedmioty na wyczekiwany przez cały rok urlop. Decyzja o wyborze odpowiednich ubrań i kosmetyków zajmuje niemało czasu, jednak od wakacyjnych kreacji dużo ważniejsza – a często pomijana – jest apteczka. Tymczasem zaledwie kilka leków oraz preparatów (leki na biegunkę, probiotyki) wystarczy, by zapobiec częstym problemom zdrowotnym lub szybko je wyleczyć.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze