Trwa ładowanie...

Profilaktyka żylaków

Avatar placeholder
31.03.2015 09:25
Profilaktyka żylaków
Profilaktyka żylaków

Żylaki to nienaturalnie rozszerzone naczynia żylne. Najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. Zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, a raczej defekt estetyczny. Zdarza się jednak, że żylaki prowadzą do poważniejszych dolegliwości lub nawet zakrzepicy żył głębokich. Biorąc pod uwagę jak trudne jest ich leczenie, profilaktyka żylaków nabiera ogromnego znaczenia. Powinni ją podjąć wszyscy, nie tylko osoby szczególnie zagrożone żylakami, gdyż wraz z wiekiem mogą się one rozwinąć u każdego.

spis treści

1. Zapobieganie żylakom

Niestety nie ma obecnie rozwiązania, które by nas w pełni zabezpieczyło przed żylakami. Istnieją natomiast pewne metody, których zastosowanie może zmniejszyć zagrożenie zachorowania na nie. Wiele z nich to naturalne, domowe sposoby na żylaki, często związane ze zmianą trybu życia. Niezwykle ważne jest zapobieganie skutkom grawitacji, co wiąże się z łagodzeniem nacisku krwi na ścianki żył. W tym celu warto jest od czasu do czasu dać nogom wytchnienie i ułożyć je na poduszce tak, aby krew swobodnie z nich spływała. W profilaktyce żylaków istotny jest również ogólny stan zdrowia. Najbardziej niekorzystnie na nasze żyły wpływa nadwaga i złe krążenie. Z tego względu duże znaczenie ma odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Ćwiczenia i uprawianie sportu bardzo poprawiają krążenie i zapobiegają zaleganiu krwi w kończynach dolnych.

Czynnikami, które sprzyjają powstawaniu żylaków jest długotrwałe stanie lub siedzenie. Najlepiej całkowicie tego unikać, a jeśli nie jest to możliwe (siedząca lub stojąca pozycja w pracy), zawsze dobrym rozwiązaniem jest ruch. W pracy warto sobie od czasu do czasu zrobić przerwę i przespacerować się po biurze, a podczas siedzenia napinać mięśnie łydek, poruszać palcami u nóg i starać się, aby nogi nie były podkurczone lub skrzyżowane.

1.1. Pończochy uciskowe

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Jedną z popularnych metod profilaktyki i leczenia żylakówpończochy uciskowe. Uciskając nogi, wspierają one ścianki żył i zapobiegają ich rozszerzaniu. Dostępnych jest wiele rodzajów skarpet, pończoch i rajstop uciskowych, różniących się grubością, rozmiarem i kolorem. Chcąc stosować pończochy uciskowe, ważne jest, aby je wcześniej odpowiednio dobrać. Istotny jest zarówno rozmiar pończoch, jak i stopień zaawansowania problemu. Inne pończochy stosuje się przy pajączkach, a inne przy puchnięciu nóg. Najcieńsze pończochy uciskowe są powszechnie dostępne, natomiast grubsze, na poważniejsze problemy z żyłami kupuje się z przepisu lekarza.

2. Leczenie owrzodzeń

W wyniku przewlekłej niewydolności żylnej na kończynach dolnych mogą pojawić się owrzodzenia. Jest to nic innego, jak zmiany wywołane zaburzeniami przepływu krwi. Najczęściej pojawiają się na podudziach. Profilaktyka owrzodzeń związana jest z zapobieganiem żylakom, a jej najważniejszym elementem jest usuwanie czynników będących przyczyną niewydolności żył. Leczenie owrzodzeń jest długotrwałe i bolesne, a wiąże się najczęściej z noszeniem opatrunków w miejscach zmian. Inne dostępne metody leczenia to skleroterapia oraz przeszczep w przypadku, gdy doszło do znacznego ubytku skóry.

3. Leczenie zakrzepicy żył powierzchownych

Jednym z powikłań żylaków jest zakrzepica żył powierzchownych. Wiąże się ona z powstawaniem zakrzepów w żyłach znajdujących się tuż pod skórą. Najczęściej dotyczy żył goleni, a z czasem rozprzestrzenia się na żyłę podkolanową, udową i biodrową. Zakrzepicę żył powierzchownych leczy się farmakologicznie, miejscowo lub operacyjnie. Nieleczona zakrzepica stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia, gdyż może przerodzić się w zakrzepicę żył głębokich, a w konsekwencji doprowadzić do zatorowości płucnej.

Dzięki profilaktyce żylaków można uniknąć poważnych konsekwencji niewydolności żylnej. Niekiedy wystarczy niewielka zmiana stylu życia i przyzwyczajeń, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na schorzenie, które może już nam towarzyszyć do końca życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze