Protezy piersiowe

Protezy piersiowe to rozwiązanie dla kobiet, które przeszły mastektomię, czyli zabieg amputacji piersi. Istnieje kilka rodzajów tego typu protez: silikonowe, piankowe oraz wykonane z innych materiałów imitujących naturalną tkankę. Proteza jest odpowiednio wyważona, aby pasowała rozmiarem i ciężkością do pozostawionej piersi (o ile podczas mastektomii usunięto tylko jedną pierś). Protezy mogą być przymocowywane bezpośrednio do skóry lub można je umieszczać w specjalnym biustonoszu po mastektomii.

Dla kogo protezy piersiowe?

Na protezy piersiowe może się zdecydować każda kobieta, której podczas operacji raka piersi usunięto znaczny fragment tkanki piersi. Jest to alternatywa dla kobiet, które nie chcą poddać się operacji rekonstrukcji piersi lub muszą na nią poczekać kilka miesięcy bądź lat. Protezy piersiowe można zacząć nosić tuż po mastektomii. Zanim jednak miejsce operacji się zagoi i zabliźni, zalecane są nieobciążane protezy, które jedynie zaznaczają kształt brakującej piersi, ale jej nie imitują w pełni. Po 4-8 tygodniach można już zacząć nosić pełną protezę.

W większości przypadków proteza piersiwykonywana jest na zamówienie. W tym celu niezbędne jest dokonanie dokładnych pomiarów sylwetki kobiety. Protezy różnią się materiałem, z którego są wykonane i sposobem noszenia. Niektóre protezy pełnią rolę wkładek do specjalnych biustonoszy po mastektomii, a inne umiejscawia się bezpośrednio na klatce piersiowej. W przypadku częściowej mastektomii proteza ma jedynie wypełniać ubytek po fragmencie amputowanej piersi.

Zalety i wady noszenia protez piersiowych

Protezy piersiowe pełnią bardzo ważną rolę psychologiczną. Imitując amputowaną pierś, pozwalają chorej wciąż czuć się kobietą. Pomagają również zapomnieć o traumie amputacji. Jednocześnie umożliwiają zachowanie równowagi i odpowiedniej postawy, przez co zapobiegają bólom pleców i szyi. Proteza może również chronić gojące się miejsce operacji. Dla wielu kobiet protezy nie są jednak tak satysfakcjonujące, jak rekonstrukcja piersi. Jest to rozwiązanie tymczasowe w oczekiwaniu na operację.

Specjalny biustonosz po mastektomii jest rozwiązaniem dla kobiet, które decydują się na protezy nieprzylegające do skóry. Taki biustonosz posiada specjalną kieszonkę, gdzie umieszcza się protezę piersi. Podobne rozwiązanie może być również zastosowane w stroju kąpielowym. Biustonosz musi być przede wszystkim wygodny i musi podtrzymywać protezę, która z początku może nieco ciążyć. Z tego względu dla kobiet po mastektomii poleca się biustonosze z poduszeczkami na ramionach – w ten sposób paski biustonosza nie będą się wrzynały w ciało.Protezy piersi pozwalają prowadzić normalne życie. Jeśli są dobrze dopasowane, kobieta nie odczuwa dyskomfortu, a inni nie zauważają, iż nie są to naturalne piersi. Dzięki nim kobiety po mastektomii nie czują się kalekie i nie zwracają na siebie uwagi innych. W ten sposób mogą zapomnieć o cierpieniach, jakie przeszły. Co więcej, dzięki protezom wciąż są atrakcyjne, kobiece i pewne siebie.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy rekonstrukcja piersi jest refundowana?

Mam pytanie dotyczące zabiegu rekonstrukcji: czy w Polsce takie zabiegi są wykonywane i gdzie?...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Rekonstrukcja piersi - postępowanie

Jestem przed drugim etapem rekonstrukcji piersi. Za 2 tygodnie mam mieć wszytą protezę sylikonową....

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych

Artykuły Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi Metody przeprowadzania rekonstrukcji piersi

Rekonstrukcja piersi to integralna część chirurgicznego leczenia raka piersi, jeśli wykonano mastektomię całkowitą. W przypadku, gdy rozważana jest mastektomia profilaktyczna (u kobiety, która jest nosicielką mutacji genowej silnie predysponującej do raka piersi), rekonstrukcja piersi stanowi wręcz centralny punkt dyskusji o operacji. Jakie są metody rekonstrukcji piersi i co warto o nich wiedzieć? Metody odtwarzania piersi rekonstrukcja z użyciem implantu...

Rekonstrukcja piersi Kiedy można przeprowadzić rekonstrukcję piersi?

(...) przy decyzji o czasie wykonania tej operacji są też preferencje samej pacjentki. Rekonstrukcja piersi po mastektomii Ponieważ rekonstrukcja piersi jest integralną częścią procesu leczenia chirurgicznego raka, należy rozmawiać o niej z onkologiem oraz chirurgiem ... ółcześnie możliwe są dwa podejścia: Rekonstrukcja piersi w trakcie mastektomii, nawet jeśli kobietę czeka jeszcze radioterapia i/lub chemioterapia. Rekonstrukcja piersi po zakończeniu leczenia onkologicznego. Wybór jest z pewnością łatwiejszy, gdy rak...

Rekonstrukcja piersi Implanty a rak piersi

Piersi składają  się przede z tkanki gruczołowej, odpowiedzialnej za podstawową funkcję gruczołu sutkowego, jaką jest produkcja mleka. W ich skład wchodzi także tkanka tłuszczowa, oraz tkanka łącznej, która stanowi rodzaj rusztowania. Wraz z...

Odbudować pierśOdtwórz wideo
Rekonstrukcja piersi Odbudować pierś

Najlepszą alternatywą w leczeniu raka piersi dla kobiety jest operacja oszczędzająca piersi, kiedy to skutki operacji są mało widoczne, zwłaszcza u kobiet z większym biustem. Niestety, by operacja ta była skuteczna z onkologicznego punktu widzenia, guz w...

Protezy
Stomatologia estetyczna Protezy

Protezy zębowe są zwykle ruchomymi, tzn. wyjmowanymi i wkładanymi do jamy ustnej, sztucznymi elementami, które mają uzupełniać miejsca po utracie zębów. Rzadziej stosuje się protezy stałe.

Implanty piersiowe
Powiększenie piersi Implanty piersiowe

Różne rodzaje implantów pozwalają wybrać kobiecie najodpowiedniejszą dla niej...

Protezy Protezy osiadające

Protezy osiadające najczęściej wykonywane są z akrylu. Tego typu protezy zębowe mocowane są w ustach pacjenta poprzez przyssanie do tkanek miękkich. Protezy osiadające należą do protez ruchomych.

Protezy Protezy szkieletowe

Protetyka stomatologiczna zajmuje się wstawianiem protez zębowych, dzięki którym pacjent może prawidłowo przeżuwać jedzenie. Istnieją różne rodzaje protez. Najpopularniejsze są protezy szkieletowe.

Leczenie niefarmakologiczne prostaty Protezy cewkowe

Proteza cewkowa, czyli stent metalowy to bardzo mała metalowa rurka, która jest wprowadzana...

Implanty piersiowe
Powiększenie piersi Implanty piersiowe

(...) są protezy piersiowe solne, wypełnione roztworem chlorku sodu (NaCl). Ich zaletą jest mniejsze ryzyko pęknięcia implantu,...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij