Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Proteza szkieletowa - protezy zębowe, rodzaje, wady i zalety

Proteza szkieletowa - protezy zębowe, rodzaje, wady i zalety
Proteza szkieletowa - protezy zębowe, rodzaje, wady i zalety

Protetyka zębowa (stomatologiczna) zajmuje się uzupełnianiem ubytków zębowych w jamie ustnej. Wstawiane przez protetyków protezy zębowe odtwarzają zniszczone lub utracone zęby. Protezy zębowe szkieletowe mocuje się na specjalnych klamrach, które zapewniają im stabilność i uniemożliwiają poruszanie się pozostałych zębów. Możliwe jest także zastosowanie protez szkieletowych bezklamrowych, które dają lepszy efekt kosmetyczny. Protezy zębów są tak ważne, ponieważ zapobiegają zaburzeniom układu pokarmowego.

spis treści

1. Proteza szkieletowa - protezy zębowe

Uzupełnianie ubytków zębowych jest szczególnie ważne, ponieważ mogą prowadzić one do:

  • naruszania stabilności zębów sąsiadujących;
  • wysuwania zębów, które są naprzeciw;
  • ścierania się zębów resztkowych;
  • zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
Dzięki protezom szkieletowym możliwe jest uzupełnienie braków w uzębieniu
Dzięki protezom szkieletowym możliwe jest uzupełnienie braków w uzębieniu

Jeżeli ubytki zębów uzupełnia się na bieżąco, stosuje się implanty stomatologiczne. Jednak gdy ubytki są już większe, można użyć uzupełnień protetycznych. Wśród nich wyróżniamy:

  • protezy stałe – wkłady, korony, mosty;
  • protezy ruchome – nakładkowe i szkieletowe, osiadające częściowe i stałe.

Protezy szkieletowe stosuje się wówczas, gdy u pacjenta można zaobserwować częściowe braki w uzębieniu, których nie można uzupełnić mostami. Protezy zębów należy codziennie szczotkować tradycyjnymi szczoteczkami lub takimi do mycia rąk. Po jedzeniu warto usunąć resztki jedzenia, które zostają na protezach w dość dużej ilości. Samych protez nie można myć pastami do zębów, ale jamę ustną powinno się płukać płynami likwidującymi bakterie, które są odpowiedzialne za brzydki oddech z ust.

Zobacz także:

2. Proteza szkieletowa - rodzaje

Protezy szkieletowe to protezy metalowo-akrylowe. Podstawą konstrukcji jest metalowa podstawa uformowana do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Metalowy szkielet jest dodatkowo uzupełniany o metalowe wypustki, oparte na powierzchniach żyjących. Powoduje to, że siły zgryzowe są przeniesione na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego. Elementami, które utrzymują protezy szkieletowe, są metalowe klamry. Czasem można je zastąpić zatrzaskami, teleskopami albo zasuwami, ale wymagane jest wówczas okoronowanie własnych zębów pacjenta. Takie protezy szkieletowe bezklamrowe zapewniają większy komfort podczas mówienia i jedzenia oraz komfort estetyczny, bo są zupełnie niewidoczne. Jeśli pacjent choruje na paradontozę, wskazane jest, aby zostały użyte tzw. szynoprotezy. Mają one bardziej rozbudowane klamry, które ograniczają nadmierne ruchy boczne i przednio-tylne zębów. Dzięki temu następuje spowolnienie lub zatrzymanie procesu utraty zębów, który jest wynikiem paradontozy.

Stomatologia estetyczna: przed i po
Stomatologia estetyczna: przed i po [14 zdjęć]

Przekonaj się, co aparat ortodontyczny, korony, licówki, wybielanie zębów, mosty, implanty, korekta

zobacz galerię

3. Proteza szkieletowa - wady i zalety

Protezy szkieletowe przywracają funkcję żucia i umożliwiają poprawną, wyraźną wymowę. Chronią układ stomatognatyczny przed zniszczeniem i właściwie rozkładają siły zgryzowe na podłożu. Protezy szkieletowe nie osiadają, gdyż siła żucia przenoszona jest na pozostałe zęby. Są cienkie i wygodne, dobrze trzymają się na zębach, są trwałe i nie wymagają szlifowania zębów.

Wady protez szkieletowych:

  • Wysoka cena.
  • Mniejszy komfort niż w przypadku noszenia mostu.
  • Mała estetyka, ponieważ klamry są często widoczne.

Ten rodzaj protez zębowych jest najpopularniejszy. Podstawą konstrukcji jest metal powleczony tworzywem, które przypomina kolorem dziąsło. Protezy szkieletowe wykonywane są z wosku odlewniczego, który pozwala uzyskać dokładny kształt. Sam szkielet może być zrobiony z chromu, kobaltu, molibdenu, złota, platyny lub tytanu. Proteza zębów podtrzymywana jest za pomocą klamer, które zapobiegają jej przesuwaniu w trakcie jedzenia.

Ubytki zębowe nie stanowią obecnie dużego problemu. Stomatologia estetyczna pozwala uzupełnić ubytki i cieszyć się pełnym uzębieniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze