Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Przebarwienia na paznokciach

Przebarwienia na paznokciach
Przebarwienia na paznokciach

Przebarwienia zlokalizowane w obrębie paznokci mogą wynikać z różnych infekcji i schorzeń tej części ciała. W około 50% przypadków, przebarwienia te są wynikiem zakażeń spowodowanych działaniem grzybów, które znajdują się na co dzień w powietrzu, glebie i kurzu. Istnieje wiele gatunków grzybów, które mogą wpływać na wygląd paznokci, powodując na ich powierzchni różne przebarwienia.

1. Co wpływa na wygląd paznokci?

Istnieje wiele czynników mających ogromny wpływ na wygląd paznokci. Jednym z nich jest narażenie tej części ciała na działanie bakterii z grupy Pseudomonas, która infekuje łożysko paznokcia, co w konsekwencji doprowadza do zmiany jego barwy na zielonkawą. W tym przypadku konieczna jest wizyta u dermatologa, który zleci odpowiednią kurację osobie dotkniętej tą chorobą.

Z kolei czerwonawo-czarne przebarwienia paznokcia mogą być wynikiem krwiaka zlokalizowanego pod jego powierzchnią. Krwiak to wylew krwi, której barwa w wyniku procesów krzepnięcia z czasem zmienia się z czerwonej na czarną. Nie jest to jednak przebarwienie paznokcia, a widoczny pod jego powierzchnią wylew.

Wpływ na wygląd paznokci mogą mieć również choroby przez nas przebyte. Zmiany zabarwienia paznokcia mogą być wynikiem choroby nerek, serca, płuc czy też cukrzycy. Z tego względu podczas rutynowych badań kontrolnych lekarze często zwracają szczególną uwagę na wygląd paznokci pacjenta.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Inną rzadką przyczyną przebarwień paznokci jest tzw. „zespół żółtych paznokci”. Jest to dziedziczna choroba związana z obrzękiem limfatycznym (spowodowanym nagromadzeniem się płynów w obrębie tkanek) i chorobami płuc. Wskutek tego wzrost paznokci jest znacznie osłabiony, a ich płytka przybiera żółtawy kolor.

Najczęściej jednak przebarwienie paznokci jest pierwszym widocznym objawem grzybicy paznokci. Z reguły zmiana koloru płytki paznokcia to pierwszy objaw tej dolegliwości, gdyż późniejsze objawy takie jak świąd czy zgrubienie paznokcia pojawiają się znacznie później. Zabarwienie to przyjmuje lekko żółtawy, a niekiedy nawet brązowy kolor. Z czasem nawet dochodzi do tego, że płytka paznokcia znacząco ciemnieje. Badania naukowe sugerują, że co najmniej jedna na dziesięć osób ma problem z grzybicą paznokci. Co więcej, choroby tej nie można całkowicie wyleczyć, a jedynie można zredukować jej objawy i nie dopuścić do ponownego nasilenia zmian grzybiczych.

2. Jak postępować z przebarwionymi paznokciami?

Niewątpliwie, gdy tylko zaobserwujemy zmiany w obrębie paznokci, koniecznie musimy skonsultować się z lekarzem, który określi, czy zmiany te nie mają związku z jakąś chorobą. Jeżeli zmiany mają charakter chorobowy, od razu należy podjąć się leczenia wskazanego przez lekarza.

Nie należy podejmować leczenia na własną rękę. Przykładowo, choroba paznokci, jaką jest grzybica, jest powodowana przez różne gatunki grzybów. Możemy wydać majątek na różne specyfiki przeciwgrzybicze dostępne bez recepty, ale mimo wszystko preparat ten może nie działać na szczep, który spowodował chorobę naszych paznokci. Ponadto produkty te często są mało skuteczne, a oczekiwane rezultaty możemy uzyskać jedynie przez stosowanie silnie działających leków doustnych.

Jeżeli przebarwienia paznokci nie są spowodowane chorobą, wystarczy odrobina cierpliwości i odczekanie, aż same znikną one z powierzchni płytki.

Okres wiosny to czas, kiedy odsłaniamy dużą powierzchnię ciała. Wskutek tego widoczne są paznokcie naszych stóp oraz dłoni. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy płytka naszych paznokci nie jest przebarwiona i nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze