Przebarwienia na paznokciach

Przebarwienia zlokalizowane w obrębie paznokci mogą wynikać z różnych infekcji i schorzeń tej części ciała. W około 50% przypadków, przebarwienia te są wynikiem zakażeń spowodowanych działaniem grzybów, które znajdują się na co dzień w powietrzu, glebie i kurzu. Istnieje wiele gatunków grzybów, które mogą wpływać na wygląd paznokci, powodując na ich powierzchni różne przebarwienia.

Co wpływa na wygląd paznokci?

Istnieje wiele czynników mających ogromny wpływ na wygląd paznokci. Jednym z nich jest narażenie tej części ciała na działanie bakterii z grupy Pseudomonas, która infekuje łożysko paznokcia, co w konsekwencji doprowadza do zmiany jego barwy na zielonkawą. W tym przypadku konieczna jest wizyta u dermatologa, który zleci odpowiednią kurację osobie dotkniętej tą chorobą.

Z kolei czerwonawo-czarne przebarwienia paznokcia mogą być wynikiem krwiaka zlokalizowanego pod jego powierzchnią. Krwiak to wylew krwi, której barwa w wyniku procesów krzepnięcia z czasem zmienia się z czerwonej na czarną. Nie jest to jednak przebarwienie paznokcia, a widoczny pod jego powierzchnią wylew.

Wpływ na wygląd paznokci mogą mieć również choroby przez nas przebyte. Zmiany zabarwienia paznokcia mogą być wynikiem choroby nerek, serca, płuc czy też cukrzycy. Z tego względu podczas rutynowych badań kontrolnych lekarze często zwracają szczególną uwagę na wygląd paznokci pacjenta.

Inną rzadką przyczyną przebarwień paznokci jest tzw. „zespół żółtych paznokci”. Jest to dziedziczna choroba związana z obrzękiem limfatycznym (spowodowanym nagromadzeniem się płynów w obrębie tkanek) i chorobami płuc. Wskutek tego wzrost paznokci jest znacznie osłabiony, a ich płytka przybiera żółtawy kolor.

Najczęściej jednak przebarwienie paznokci jest pierwszym widocznym objawem grzybicy paznokci. Z reguły zmiana koloru płytki paznokcia to pierwszy objaw tej dolegliwości, gdyż późniejsze objawy takie jak świąd czy zgrubienie paznokcia pojawiają się znacznie później. Zabarwienie to przyjmuje lekko żółtawy, a niekiedy nawet brązowy kolor. Z czasem nawet dochodzi do tego, że płytka paznokcia znacząco ciemnieje. Badania naukowe sugerują, że co najmniej jedna na dziesięć osób ma problem z grzybicą paznokci. Co więcej, choroby tej nie można całkowicie wyleczyć, a jedynie można zredukować jej objawy i nie dopuścić do ponownego nasilenia zmian grzybiczych.

Jak postępować z przebarwionymi paznokciami?

Niewątpliwie, gdy tylko zaobserwujemy zmiany w obrębie paznokci, koniecznie musimy skonsultować się z lekarzem, który określi, czy zmiany te nie mają związku z jakąś chorobą. Jeżeli zmiany mają charakter chorobowy, od razu należy podjąć się leczenia wskazanego przez lekarza.

Nie należy podejmować leczenia na własną rękę. Przykładowo, choroba paznokci, jaką jest grzybica, jest powodowana przez różne gatunki grzybów. Możemy wydać majątek na różne specyfiki przeciwgrzybicze dostępne bez recepty, ale mimo wszystko preparat ten może nie działać na szczep, który spowodował chorobę naszych paznokci. Ponadto produkty te często są mało skuteczne, a oczekiwane rezultaty możemy uzyskać jedynie przez stosowanie silnie działających leków doustnych.

Jeżeli przebarwienia paznokci nie są spowodowane chorobą, wystarczy odrobina cierpliwości i odczekanie, aż same znikną one z powierzchni płytki.

Okres wiosny to czas, kiedy odsłaniamy dużą powierzchnię ciała. Wskutek tego widoczne są paznokcie naszych stóp oraz dłoni. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy płytka naszych paznokci nie jest przebarwiona i nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Grzybica stóp i paznokci

Łamliwe paznokcie Bruzdy na paznokciach

Bruzdy na paznokciach świadczą o tym, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Być może płytka paznokciowa została zaatakowana przez grzyby i nierówności na paznokciach to objaw grzybicy.

Manicure i pedicure Jak zrobić wzorki na paznokciach?

Rozmaite wzorki i ozdoby fantastycznie prezentują się na płytce paznokcia. Dowiedz się jak w prosty sposób uzyskać taki efekt.

Grzybica stóp i paznokci Białe plamy na paznokciach

Czy często zdarza Ci się zaobserwować na powierzchni płytki paznokci nieestetyczne, białe plamy? Koniecznie dowiedz się o czym to świadczy.

Cera trądzikowa Przebarwienia po trądziku

Osoby wyleczone z trądziku często mają problem z pozostałymi po tej chorobie skóry - nieestetycznymi przebarwieniami. W jaki sposób można je zredukować?

Przebarwienia zębów
Piękny uśmiech Przebarwienia zębów

Przebarwienia zębów dotyczą zarówno zębów z żywą, jak i martwą miazgą....

Problemy skórne Przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry, a także jej odbarwienia to dość częste zaburzenia koloru skóry....

Opalanie Domowe sposoby na przebarwienia

Przebarwienia to nieestetyczne zmiany skórne często pojawiające się na powierzchni skóry po upalnym lecie. Istnieją domowe sposoby, które umożliwiają ich redukcję. Jakie?

Kosmetyki dla cery dojrzałej Kremy na przebarwienia skóry

Kremy na przebarwienia skóry to jeden ze sposobów na pozbycie się nieestetycznych szarych...

Składniki kosmetyków Kwas kojowy jako skuteczny środek na przebarwienia

Przebarwienia to nieestetyczny defekt skórny polegający na nierównomiernym rozłożeniu pigmentu w naskórku. Jedną z metod zapobiegania ich powstawaniu jest stosowanie kremów wybielających z kwasem kojowym. Chcesz wiedzieć więcej?

Składniki kosmetyków Wypróbuj skuteczny środek na przebarwienia - kwas kojowy

Przebarwienia to nieestetyczny defekt skórny polegający na nierównomiernym rozłożeniu pigmentu w naskórku. Jedną z metod zapobiegania ich powstawaniu jest stosowanie kremów wybielających z kwasem kojowym. Chcesz wiedzieć więcej?

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij