Przeciwciała anty-TG

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych stosuje się przede wszystkim w celu diagnozy chorób, takich jak autoimmunologiczne schorzenia tarczycy oraz wszelkie stany zapalne tego gruczołu. Wyróżniamy trzy typy przeciwciał anty-TG, których obecność może świadczyć o różnych chorobach gruczołu tarczowego. Badanie przeciwciał anty-TG wykonywane jest, gdy pojawiają się objawy, które związane są z takimi schorzeniami jak nadczynność tarczycy czy niedoczynność tarczycy. Przeciwciała przeciwtarczycowe pomocne są w diagnozowaniu chorób tarczycy, takich jak choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa czy rak tarczycy.

Spis treści:
  1. 1. Kiedy należy wykonać badanie przeciwciał przeciwjądrowych anty - Tg?
  2. 2. Rodzaje przeciwciał przeciwtarczycowych i wyniki badania na obecność przeciwciał anty-TG

1. Kiedy należy wykonać badanie przeciwciał przeciwjądrowych anty - Tg?


Lekarz zleci badania przeciwciał przeciwtarczycowych, jeśli masz powiększoną tarczycę, charakterystyczne wole, a także jeśli zauważono nieprawidłowości w wynikach innych badań stosowanych w przebiegu chorób tarczycy, a mianowicie T3, T4 oraz TSH.

Badaniu poddaje się również osoby cierpiące na takie choroby jak: 

Badanie powinno być wykonywane u kobiet cierpiących na autoimmunologiczną chorobę tarczycy, a w szczególności tych, które planują założenie rodziny.

Badanie przeciwciał anty-TG we krwi jest przydatne w diagnostyce niektórych schorzeń tarczycy, a także innych chorób układu endokrynnego. Autoimmunologiczne choroby tarczycy charakteryzują się obecnością przeciwciał przeciwtarczycowych, szczególnie antithyroglobulin (ATA) i przeciwciał peroksydazy (mikrosomalnych lub AMA). Kobiety, które poroniły, mają w przybliżeniu dwa razy więcej przeciwciał niż wskazują normy. U około 30% kobiet, które doświadczyły poronienia, wykryto jedno lub oba przeciwciała przeciwtarczycowe. Przeciwciała  anty-TG są również związane z brakiem implantacji po zapłodnieniu in vitro oraz transferem zarodków.

Przeciwciała przeciwtarczycowemogą być skierowane przeciw tarczycy, gruczołowi, który produkuje hormony tarczycy (takie jak tyroksyna i trójjodotyronina). Mogą być one również związane z zapaleniem tarczycy i wpływać niekorzystnie na jej funkcjonowanie.

2. Rodzaje przeciwciał przeciwtarczycowych i wyniki badania na obecność przeciwciał anty-TG

Wyróżniamy kilka rodzajów przeciwciał anty-TG. Są to:

  • TPOAb – przeciwciała skierowane przeciw peroksydazie tyrozynowej;
  • TgAb – przeciwciała przeciw tyreoglobulinie;
  • TRAb – przeciwciała przeciw receptorom tyreotropiny.

Badanie na obecność przeciwciał przeciw peroksydazie tyrozynowej (TPOAb) wykonywane jest przy występowaniu objawów wskazujących na niedoczynność tarczycy lub też gdy lekarz postanowi rozpocząć leczenie takimi lekami jak lit, amiodaron, interferon alfa lub interleukina 2, które mogą wywołać niedoczynność tego gruczołu. Ich obecność może świadczyć o chorobie Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, o charakterze autoimmunologicznym) oraz o chorobie Gravesa-Basedowa. Oznaczanie przeciwciał TgAb stosowane jest regularnie po leczeniu raka tarczycy. Ich obecność może świadczyć o tym, że występuje rak tarczycy bądź o chorobie Hashimoto. Jeżeli zostaną wykryte przeciwciała przeciwko receptorom hormonu tyreotropowego może wskazywać to na chorobę Gravesa-Basedowa. Ich badanie zleca się u osób, u których występują objawy nadczynności tarczycy. Stosowane jest także do oceny leczenia przeciwtarczycowego.
Łagody lub lekko podwyższony poziom przeciwciał przeciwtarczycowych może być wywołany także kolagenozami (chorobami tkanki łącznej) lub cukrzycą typu I, a także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).

Bibliografia

  • Burch W.M. Endokrynologia, Urban & Partner, Wrocław 1996, ISBN 83-85842-51-9
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2711-X

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (3)

Wyloguj
~Endokrynolog
~Endokrynolog

Co za bzdura- podwyższony poziom aTg nie świadczy o raku. Proszę usunąć to zdanie lub sformułować je dokładniej, bo wprowadza pacjentów w błąd.

Odpowiedz
Redakcja
Redakcja

@~Endokrynolog: W artykule nie ma informacji o tym, że podwyższony poziom aTg równa się diagnozie raka. Piszemy o tym w kontekście badań wykonywanych u osób, które już chorowały na raka tarczycy. Podwyższony poziom przeciwciał nie oznacza zawsze i jednoznacznie raka.

Dodatkowo, zamieszczamy odpowiedź naszego eksperta: Przeciwciała anty-Tg u chorych monitorowanych po operacyjnym leczeniu i leczeniu jodem promieniotwórczym zróżnicowanego raka tarczycy służą do oceny wiarygodności oznaczenia Tyreoglobuliny(Tg) w surowicy, która jest markerem progresji zróznicowanych raków tarczycy u takich pacjentów. Interpretacja wyniku zawsze wymaga jednoczesnego oznaczenia przeciwciał anty-Tg, które powinny być nieobecne. Ich obecność może być przyczyną fałszywie ujemnego wyniku oznaczenia Tg w surowicy, bowiem tworzą one kompleksy z tym endogennym białkiem.

Odpowiedz
~hanna
~hanna

@~Endokrynolog: dzien dobry Moj wynik anti thyroglobuline jest 380 przy TSH 1.36 T33.30 T41.36 Anti thyro-peroxydase 76 Moze to byc objawem czego ? Wczesniej mialam stwierdzona chorobe Hashimoto Dziekuje z gory za odpowiedz

Odpowiedz
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Przeciwciała anty-TG ~:

Mam przeciwciala anty-TG 138.59,cukier -krzywa cukrowa po 75g glukozy po 1godz.236 po 2 -162.Bardzo...

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Przyczyny wysokich antyciał ~:

Przeciwciała anty-TG anty-TG 147,39 IU/ml 0 4,11 H Przeciwciała anty-TPO anty-TPO 493,98...

pokaż 5 następnych

Artykuły Przeciwciała anty-TG

Normy laboratoryjne Przeciwciała anty-TPO

Badanie przeciwciał anty-TPO stosowane jest w diagnostyce autoimmunologicznych chorób...

Normy laboratoryjne Przeciwciała przeciwjądrowe

Przeciwciała we krwi chronią nas przed wirusami, bakteriami i drobnoustrojami. Przeciwciała...

HIV przeciwciała
Normy laboratoryjne HIV przeciwciała

Przeciwciała HIV są wykrywane w testach przesiewowych i testach potwierdzających, które...

Co to jest anty-aging?Odtwórz wideo
Zabiegi przeciwzmarszczkowe i liftingujące Co to jest anty-aging?

Zabiegi kosmetyczne na ciało są powszechnie stosowane przez coraz więcej kobiet. Propagowanie...

Normy laboratoryjne Anty-CCP

Przeciwciała anty-CCP to przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowemu peptydowi. Należą...

Anty-GAD
Normy laboratoryjne Anty-GAD

Przeciwciała anty-GAD to przeciwciała przeciwko enzymowi o nazwie dekarboksylaza kwasu glutaminowego....

Choroby i dolegliwości Zapalenia tarczycy

(...) komórki pęcherzykowate oraz przeciwciała anty-TG i anty TPO skierowane przeciwko dwóm rodzajom białek tego narządu). W...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij