Przeciwwskazania antykoncepcji

Ostatnie stulecie przyniosło błyskawiczny rozwój wszystkich dziedzin medycyny. Wprowadzone zostały innowacyjne produkty i metody lecznicze. Współczesne środki antykoncepcji stoją na bardzo wysokim poziomie. Występuje wiele produktów antykoncepcyjnych, a ich negatywny wpływ na organizm ludzki został zniesiony lub ograniczony do minimum. Jednak nie są to metody dla wszystkich. Niektórzy rezygnują z nich z powodu światopoglądu, religii lub stanu zdrowotnego.

Spis treści:
 1. 1. Światopogląd a antykoncepcja
 2. 2. Zdrowotne przeciwwskazania antykoncepcji

1. Światopogląd a antykoncepcja

Najlepsza metoda antykoncepcji Odtwórz wideo
Najlepsza metoda antykoncepcji Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można...

Sztuczne metody zapobiegania ciąży nie są tolerowane przez większość kultur i religii. Z tego powodu wiele kobiet rezygnuje z ich stosowania. Ich działanie jest uznawane za wczesnoporonne poprzez niedopuszczenie do zagnieżdżenia zapłodnionej już komórki jajowej. Przeciwnicy tych środków antykoncepcyjnych wspominają również o ich negatywnym wpływie na organizm kobiety (zaburzenie gospodarki hormonalnej, uczulenia) oraz jej późniejszą płodność. Niektóre kobiety nie potrafią znieść myśli, że przez swoje działanie „zabijają” potencjalne płody.

Pary, które odrzuciły sztuczne środki antykoncepcyjne, mogą skorzystać z metod naturalnego planowania rodziny (NPR), które nie wpływają w sposób negatywny na organizm ludzki. Do metod tych należy: kalendarzyk małżeński, obserwacja śluzu, metoda termiczna oraz laktacyjna. Nie powinny ich jednak stosować kobiety, które nie będą skrupulatnie i codziennie obserwować swojego organizmu, notować wyników i na ich podstawie określać dni płodnych. Nie są to również odpowiednie sposoby antykoncepcji dla kobiet, które nie chcą zachowywać wstrzemięźliwości w określonych dniach cyklu.

2. Zdrowotne przeciwwskazania antykoncepcji

Wszystkie z obecnie dostępnych metod antykoncepcji osiągają swój maksymalny efekt działania, jednocześnie nie powodując działań ubocznych (lub minimalne). Organizm każdego człowieka jest inny, dlatego działanie określonego środka antykoncepcyjnego może dać zupełnie odmienne efekty. Badania pozwoliły na stworzenie listy stanów zdrowia, chorób, stylów życia, które obniżają skuteczność metod antykoncepcyjnych. Przed doborem odpowiedniej metody antykoncepcyjnej należy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania, by nie pogorszyć stanu zdrowia.

 • Metody naturalnego planowania rodziny - nie wpływają w negatywny sposób na organizm, dlatego nie mają przeciwwskazań zdrowotnych. Niektóre stany organizmu, np. infekcja, gorączka, poród, poronienie oraz stresujący tryb życia, bezsenność, praca na zmiany, nadmiernie spożywany alkohol obniżają znacznie ich skuteczność antykoncepcyjną.
 • Dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne - przed zastosowaniem tej metody antykoncepcyjnej należy dokładnie zebrać wywiad i przeprowadzić badanie lekarskie, ponieważ występują liczne przeciwwskazania. Kobiety z chorobą zakrzepowo-zatorową, z krwawieniami z pochwy o nieznanym pochodzeniu, chorobą niedokrwienną serca, chorobami układu krążenia, zaburzeniem krzepliwości, chorobami wątroby (WZW, stłuszczenie), toczniem rumieniowatym, niekontrolowanym nadciśnieniem, bólami migrenowymi, cukrzycą nie powinny decydować się na przyjmowanie tych środków antykoncepcyjnych. Dodatkowo wzrost ryzyka zakrzepów powoduje palenie papierosów, gł. po 35. roku życia, długotrwałe unieruchomienie, wcześniejszy udar mózgu. Leki należy odstawić na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, a ich ponowne zażywanie rozpocząć nie wcześniej niż po dwóch tygodniach.
 • Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (minipills) - pigułki te mają mniejszą listę przeciwwskazań niż tabletki zawierające dwa hormony. Są one alternatywą dla kobiet palących, po 35. roku życia, chorujących na cukrzycę lub nadciśnienie, karmiących oraz gdy dwuskładnikowe preparaty powodowały uciążliwe działania niepożądane. Jednak choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby wątroby, układu krążenia, zaburzenia krążenia, wcześniejszy udar mózgu, długotrwałe unieruchomienie lub planowany zabieg chirurgiczny wykluczają tą metodę antykoncepcji.
 • Antykoncepcja postkoitalna (tzw. pigułka po) - tabletki te zawierają duże dawki hormonów, dlatego nie wolno ich stosować jako rutynowej metody antykoncepcyjnej.
 • Plastry antykoncepcyjne - środka tego nie można stosować na skórę podrażnioną, z ranami, bliznami oraz owłosioną. U kobiet o wadze powyżej 90 kilogramów łatwo ulegają odklejeniu, a ilość uwalnianego hormonu może być niewystarczająca.
 • Wkładki wewnątrzmaciczne - współczesne „spirale” mają mniejszą liczbę przeciwwskazań niż wcześniejsze modele. Tej metody antykoncepcji nie powinny stosować młode kobiety, które jeszcze nie rodziły. Podejrzenie ciąży uniemożliwia założenie wkładki, ponieważ spowoduje poronienie. Bezwzględne przeciwwskazanie stanowią: ciąża pozamaciczna w wywiadzie, zakażenie wirusem HIV lub pełnoobjawowy AIDS, leczenie immunosupresyjne lub inne stany z obniżoną odpornością, mięśniaki macicy, torbiele lub guzy jajników, nadżerki, wady anatomiczne macicy (w tym wypadku można stosować wkładki o budowie „nitki”), uczulenie na miedź, choroba Wilsona, wady anatomiczne zastawek serca lub sztuczna zastawka serca (ryzyko bakteryjnego zapalenia wsierdzia), obfite miesiączki lub krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii, niedokrwistość, czynne zakażenie w obrębie narządu rodnego. Kobiety, które nie posiadają stałego partnera (lub posiadają kilku) oraz nie potrafią zrezygnować z tamponów w czasie miesiączki, nie powinny decydować się na wkładkę, ponieważ wzrasta u nich ryzyko rozwoju zakażenia.
 • Zastrzyk hormonalny - ze względu na dużą dawkę hormonów może powodować obfite krwawienia. Kobiety z anemią, obfitymi i nieregularnymi miesiączkami nie powinny go stosować. Przeciwwskazaniem jest również wystąpienie uciążliwych działań niepożądanych przy wcześniejszym jego użyciu.
 • Metody mechaniczne (prezerwatywa dla mężczyzn i kobiet, diafragma) - te metody antykoncepcyjne nie stanowią bezpośredniego wpływu na zdrowie. Jednak ich stosowanie staje się niemożliwe w przypadku uczulenia na gumę.
 • Metody chemiczne (kremy, pianki, globulki, żele) - są przeciwwskazane jedynie w przypadku uczulenia na któryś ze składników preparatu.
 • Metoda chirurgiczna - sterylizacja (obecnie niedopuszczalna przez prawo polskie) - kobiety, które planują w przyszłości zajść w ciążę, nie powinny decydować się na ten zabieg, ze względu na jej niską odwracalność. W związku z powyższym może ona powodować trwałą bezpłodność.

Zanim wybierzesz metodę antykoncepcji, sprawdź, czy możesz stosować ją bez obaw o zdrowie.

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Guillebaud J., Szarewski A., Wszystko o antykoncepcji, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-31-6
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5
 • Gillebaud J. Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-012-4
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Długość penisa a wiek - czy mój penis jeszcze urośnie?

Witam, mam 17 lat i już od prawie roku nurtują mnie problemy strony intymnej, otóż mój...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych

Artykuły Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Spadek libido

Spadek libido oznacza obniżenie popędu seksualnego niespowodowane chwilowym stresem lub zmęczeniem. Długotrwale obniżone libido może być związane z różnymi chorobami, także psychicznymi, nieprawidłowościami hormonalnymi, a także przyjmowanymi...

Tabletki antykoncepcyjne a libido
Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Tabletki antykoncepcyjne a libido

Tabletki antykoncepcyjne i inne hormonalne metody antykoncepcji powodują obniżenie libido u kobiet. Powodują też inne zaburzenia związane z życiem seksualnym. Tak twierdzą nowe niemieckie badania.Badania niemieckich naukowców mówią, że...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Seks po menopauzie

Seks po menopauzie nie musi oznaczać nieudanej współpracy z partnerem. Jeżeli twoje życie seksualne było udane przed menopauzą, najprawdopodobniej w dalszym ciągu będzie ci sprawiało przyjemność w okresie pomenopauzalnym. Przekwitanie oznacza...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Preparaty na menopauzę

Menopauza to w języku medycznym ostatnia miesiączka w życiu. Potocznie to okres klimakterium, czyli przekwitania. Wówczas czynność jajników powoli wygasa, wiążą się z tym zmiany w poziomach hormonów we krwi, szczególnie spadek...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Premenopauza

Objawy przed menopauzą wskazują na to, że kobieta zaczyna wchodzić w okres tzw. premenopauzy. Menopauza (gr. meno – miesiąc, pausis – przerwa, zatrzymanie), czyli ostatnia miesiączka, pojawia się u kobiet zwykle około 50. roku życia. Jednak...

Antykoncepcja a menopauza
Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Antykoncepcja a menopauza

Menopauza jest medycznie definiowana jako okres czasu w życiu kobiety, kiedy nie ma już menstruacji przynajmniej od 12 kolejnych miesięcy. Okres tuż przed samą menopauzą, nazywany perimenopauzą, jest dość nieprzewidywalny, jeśli chodzi o to, kiedy pojawi...

Seks a menopauza
Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Seks a menopauza

Wraz ze wzrostem naszego wieku, nasza aktywność fizyczna i sprawność ulegają zmniejszeniu, podobnie jak nasz popęd seksualny. Dotyczy to przede wszystkim kobiet wkraczających w okres klimakterium. Nie wszystkie kobiety w tym okresie tracą ochotę na seks,...

Co na menopauzę?
Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Co na menopauzę?

Objawy menopauzy mogą być dokuczliwe, ale tylko jeśli same na to pozwolimy. Przekwitająca kobieta wcale nie musi być nieatrakcyjna, marudna i zrzędząca. To mit, który trzeba zmienić. Jesteś piękna i nie wolno ci w to wątpić, masz wiele zalet,...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Suchość pochwy w okresie menopauzy

Suchość to główny objaw tzw. zaniku (atrofii) pochwy. Zaburzenie to spotykamy u kobiet po menopauzie powszechnie, ale według szacunków pomocy u lekarza szuka tylko ok. 25 % cierpiących pań. Tymczasem istnieje wiele sposobów zaradzenia...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Seks po 50.

Uprawianie seksu po pięćdziesiątce jest możliwe i może dostarczać wiele satysfakcji. Poza tym, przynosi zadowolenie z życia, optymistycznie nastraja i pozytywnie wpływa na zdrowie, m.in. zmniejsza ryzyko chorób serca i poprawia kondycję fizyczną.

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Wady i zalety spirali antykoncepcyjnej

Wkładki wewnątrzmaciczne są metoda niezwykle inwazyjną. Mogą wywoływać wiele skutków ubocznych. Należy pamiętać, że seks i antykoncepcja nie są kwestiami priorytetowymi, gdy w grę wchodzi zdrowie kobiety. Spiralki nie są zalecane szczególnie...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Skład plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie pamiętają o regularności przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Plaster nakleja się raz na tydzień, więc łatwiej o nim pamiętać. Jednak nie wszystkim zaleca się tę metodę...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne dostępne są w naszym kraju na receptę. Nie każda kobieta może sobie pozwolić na ich używanie, wszystko zależy od opinii ginekologa. Plastry działają identycznie jak dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, zawierają dwa hormony...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych

Pigułki antykoncepcyjne to bardzo popularna metoda zabiegania ciąży, stosowana przez wiele par. Antykoncepcja hormonalna należy raczej do bezpiecznych. Jednak wiele kobiet obawia się o swoje zdrowie i zadaje pytanie lekarzom, czy po wieloletniej terapii...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Zdrowa antykoncepcja

Antykoncepcja ma za zadanie chronić przed niechcianą ciążą, ale niektóre jej formy, jak np. prezerwatywy chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kobiety coraz częściej decydują się jednak na przyjmowanie antykoncepcji...

Bezpieczne stosowanie antykoncepcji
Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Bezpieczne stosowanie antykoncepcji

Osiągnięcia dzisiejszej medycyny postawiły antykoncepcję na bardzo wysokim poziomie, co sprawiło, że skuteczność dzisiejszych środków jest (w niektórych przypadkach) prawie stuprocentowa. Należy jednak pamiętać, że pomimo udoskonalenia...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Minipigułki antykoncepcyjne

Minipigułki antykoncepcyjne to dobra alternatywa dla tych kobiet, które niezbyt dobrze znoszą standardowe pigułki antykoncepcyjne. Na szczęście, jak duży wybór prezerwatyw mają mężczyźni, tak samo coraz większy wybór wśród...

Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej
Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najbardziej komfortowych metod zapobiegania ciąży. Jednak uwalniane hormony nie są obojętne dla organizmu kobiety. Ważna jest zatem pełna świadomość o mechanizmie jej działania i skutkach stosowania. Pojęcie...

Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Tabletki antykoncepcyjne a piersi

Jednym ze skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej jest powiększenie biustu. Estrogeny zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą (choć nie muszą) wpływać na wygląd i wielkość biustu. Pamiętać należy również, że obok poprawy...

Tabletki antykoncepcyjne a odchudzanie
Temat miesiąca: Nawilżona, czyli zdrowa Tabletki antykoncepcyjne a odchudzanie

Tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla organizmu kobiety. Te najnowsze powodują minimalne skutki uboczne. Czasem zdarza się jednak, że gdy pigułki są źle dobrane, mogą stać się przyczyną kilku dodatkowych kilogramów. Warto zatem pamiętać, że...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij