Czy można przedawkować insulinę?

Mam 61 lat. Biorę 3 razy dziennie Humulin R,a na noc Humulin N,troche więcej pojadłem w święta i cukier podniósł mi sie na327 prze snem,czy mogę zwiększyć insuline N,norma to-30,rano miałem wysokie cukry.Czy można przedawkować insuline.Wizyta moja u diabetologa w lutym. Prosiłbym jak najszybszą odpowiedż.Zdrowych Świąt.
MĘŻCZYZNA, 61 LAT ponad rok temu

Jaki wpływ na życie ma cukrzyca?

Cukrzyca to poważne schorzenie, który wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej, jak cukrzyca wpływ na życie.

Sposób dawkowania insuliny każdy pacjent musi ustalić indywidualnie ze swoim lekarzem prowadzącym. Taką edukację prowadzi lekarz na wizytach w poradni indywidualnie dla każdego pacjenta. Ilość jednostek jest stała lub zależy od ilości spożytych węglowodanów. Generalnie ilość insuliny Humulin N nie podlega zmianom. Ewentualne korekty dawki dotyczą insuliny Humulin R. W razie przyjęcia insuliny w innej niż zwykle dawce obowiązują pomiary glikemii co 2 godziny, aby zapobiec niedocukrzeniu. Oczywiście możliwe jest przedawkowanie insuliny prowadzące do niebezpiecznych ostrych powikłań czyli niedocukrzenia, nawet o przebiegu ciężkim czyli z utratą przytomności. Dlatego jeszcze raz należy podkreślić, że każdą zmianę w dawkowaniu należy skonsultować z prowadzącym diabetologiem.

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej i cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty