Trwa ładowanie...

TIA – TIA a udar mózgu, podejrzenia i objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 17:00
Zdjęcie przedstawia wyjaśnienie pisemne czy jest TIA
Zdjęcie przedstawia wyjaśnienie pisemne czy jest TIA (pl.123rf.com)

TIA jest tymczasową przerwą dopływu tlenu do mózgu. Niedobór tlenu w tkance mózgowej sprawia, że komórki mózgowe nie mogą funkcjonować, co powoduje różne objawy.

spis treści

1. TIA a udar mózgu

TIA (przemijający atak niedokrwienny) to odwracalny deficyt neurologiczny. Na skutek zaburzeń krążenia mózgowego występują objawy uszkodzenia mózgu, które są krótkotrwałe i przemijające.

Ważną sprawą jest odróżnienie TIA od udaru mózgu. Objawy tych dwóch chorób są podobne, jednak TIA ustępuje w ciągu 24 godzin. W momencie ujawnienia się objawów nie jest możliwe stwierdzenie, z którym stanem chorobowym mamy do czynienia, dlatego jak najszybciej należy udać się do lekarza.

Zobacz film: "Jak rozpoznać udar?"

Przemijający atak niedokrwienny (TIA) często opisuje się jako miniudar i uważa się go za zwiastun właściwego udaru mózgu, któremu można zapobiec przez szybkie udanie się po pomoc medyczną. Główną przyczyną TIA są niewielkie skrzepy pochodzące np. z wąskich żył szyjnych, powstające w wyniku miażdżycy dotykającej małych naczyń krwionośnych w mózgu lub chorobach serca, takich jak np. migotanie przedsionków. Zakrzepica tymczasowo odcina dopływ krwi do danego obszaru mózgu. Jednak ulega on szybko rozpuszczeniu, przywracając swobodny przepływ krwi. Dlatego objawy choroby dość prędko ustępują.

Co powinieneś wiedzieć o zawale serca, zanim cię spotka?
Co powinieneś wiedzieć o zawale serca, zanim cię spotka? [5 zdjęć]

Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy związane z sercem, nigdy się nie zastanawiaj, czy to zawał, tylko

zobacz galerię

2. Objawy przemijającego ataku niedokrwiennego

Jeżeli objawy trwają mniej niż 24 godziny, stan chorobowy będzie określony jako TIA. W większości przypadków objawy przemijającego ataku niedokrwiennego ustępują po kilku minutach lub godzinach. Mogą pojawić się nagle i są to:

  • porażenie ręki, nogi lub połowy twarzy,
  • przejściowe niedowłady połowiczne,
  • zaburzenia mowy, niezrozumiała mowa lub problemy z rozumieniem,
  • mrowienie lub odrętwienie niektórych części ciała,
  • przejściowa ślepota na jedno oko,
  • zawroty głowy, dezorientacja,
  • problemy z utrzymaniem równowagi oraz koordynacją.

Diagnozę TIA stawia się na podstawie różnych badań, do których zalicza się:

  • tomografię komputerową mózgu – wyklucza udar mózgu,
  • EKG – pokazuje, czy przyczyną objawów jest migotanie przedsionków bądź inne choroby serca,
  • USG szyi – stwierdza, czy ze zwężonych naczyń szyjnych nie wydostał się skrzep i nie przedostał się do mózgu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Leczenie TIA

Aby zapobiegać powstawaniu nowych skrzepów, zazwyczaj podaje się leki rozrzedzające krew. Jeśli przyczyną ataku niedokrwiennego mózgu jest migotanie przedsionków, stosuje się inne leczenie przeciwzakrzepowe. W przypadku miażdżycy można przeprowadzić zabieg endarteriektomii w celu usunięcia zwapnienia naczyń. Drugim sposobem leczenia jest wprowadzenie wąskiej rurki do naczynia krwionośnego w celu jego rozszerzenia.

Przyczyną TIA jest najczęściej miażdżyca. Można jej zapobiegać m.in. przez zmianę trybu życia, np. rzucenie palenia, wykonywanie regularnych ćwiczeń, zdrowe odżywianie się. Ważne są również kontrola wagi i niskie spożycie alkoholu. Podwyższony poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi to czynniki ryzyka przemijającego ataku niedokrwiennego.

TIA (przemijający atak niedokrwienny) to powszechny stan chorobowy, który występuje u osób starszych i w większości przypadków jego objawy mijają bez wyrządzenia jakichkolwiek szkód dla zdrowia. U 1/3 pacjentów z przemijającym atakiem niedokrwiennym w późniejszym czasie stwierdza się udar mózgu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: USG tętnic szyjnych i kręgowych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze