Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Stawski

Przepuklina pachwinowa - objawy, leczenie

Avatar placeholder
28.12.2022 12:57
Niestety wykonanie operacji przepukliny pachwinowej nie zawsze jest możliwe
Niestety wykonanie operacji przepukliny pachwinowej nie zawsze jest możliwe (123rf.com)

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe przesunięcie się narządów wewnętrznych lub ich części w miejsca, w których nie powinny się znajdować, czyli poza zakres jamy brzusznej. Jedną z najczęściej spotykanych odmian przepuklin brzusznych jest przepuklina pachwinowa.

spis treści

1. Przepuklina pachwinowa - rodzaje

Przepukliny brzuszne dzielimy na wrodzone i nabyte.

  • przepukliny brzuszne wrodzone wiążą się z nieprawidłowym rozwojem zarodka skutkującego defektem jego powłok brzusznych. Obecny rozwój medycyny pozwala na szybkie zdiagnozowanie wrodzonych przepuklin brzusznych. Wykrycie przepuklin brzusznych jest możliwe gdy płód znajduje się jeszcze w łonie matki. Przepukliny te są groźne dla urodzonych dzieci, wiążą się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami, ale możliwe do wyleczenia przez chirurga dziecięcego.
  • przepukliny brzuszne nabyte pojawiają się w życiu dorosłym człowieka. Ciało ludzkie składa się z obszarów bardziej i mniej wzmocnionych i opornych na wpływ zwiększonego ciśnienia w zakresie jamy brzusznej. Podatniejsze na większe uciski wewnętrzne miejsca to głównie okolice pachwin, w których mięśnie, ich powięzie łączą się z kośćmi.
Zobacz film: "Choroby, na które najczęściej zapadają niemowlęta"

Przepuklina występująca w okolicach pachwin może przybrać postać:

  • przepukliny pachwinowej - przepuklina pachwinowa u mężczyzn jest dużo częstsza (wrota przepukliny występują nad więzadłem pachwinowym),
  • przepukliny udowej - na tę przepuklinę podatniejsze są kobiety (wrota przepukliny występują pod więzadłem pachwinowym).

Różnice pojawianiu się przepuklin wynikają z budowy anatomicznej człowieka. Budowa miednicy u mężczyzn jest inna niż u kobiet, co sprawia, że łatwiej o przepuklinę pachwinową u mężczyzny. Dzieje się tak głónie za sprawą rożnic w budowie kanału pachwinowego. Kanał pachwinowy jest to ok. 4 cm odcinek znajdujący się w przedniej części brzucha dla powrózka nasiennego lub więzadła obłego macicy. Jest on zlokalizowany powyżej połowy więzadła pachwinowego. Mężczyźni mają rozbudowany kanał pachwinowy, w którym znajduje się powrózek nasienny w skład, którego wchodzi nasieniowód z naczyniami krwionośnymi, nerwami i mięśniem dźwigaczem jądra. Dlatego powiększenie kanału pachwinowego grozi dostaniem się do niego narządów z jamy brzusznej i powstaniem przepukliny pachwinowej u mężczyzny.

U kobiet kanał pachwinowy nie jest tak rozbudowany i skomplikowany jak u mężczyzn. Powstanie przepukliny udowej u kobiet związane jest głównie z licznymi porodami. Kanał udowy, znajdujący się poniżej więzadła pachwinowego, po licznych porodach może się poszerzyć. Wówczas łatwo dochodzi do przesunięcia się narządów jamy brzusznej do kanału udowego i powstawania przepuklin udowych. Można powiedzieć, że poszerzony kanał udowy stanowi wrota do powstania przepuklin udowych.

2. Przepuklina pachwinowa - objawy

W przepuklinie pachwinowej objawy to:

  • uczucie bólu w okolicy pachwiny pojawiające się po wysiłku fizycznym,
  • bolesność w dotyku tej okolicy,
  • trudności w wydalaniu stolca,
  • powiększająca się przepuklina staje się coraz bardzie widoczna i schodzi do worka mosznowego,
  • pojawia się wypuklenie, które początkowo się cofa samoistnie głównie w czasie spoczynku w poziomie lub po wciśnięciu aż w końcu uwypuklenie znajduje się na stałe w okolicy jąder.

3. Przepuklina pachwinowa - leczenie

Nie ma możliwości leczenia przepuklin pachwinowych domowymi sposobami. Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny pachwinowej jest operacja. Zlekceważenie obecności przepuklin może zemścić się poważnymi konsekwencjami, powikłaniami. Najpoważniejszym powikłaniem przepuklin jest uwięźnięcie przepukliny doprowadzające do martwicy i przedziurawienia jelit, a co za tym idzie nawet i śmiertelnych konsekwencji.

Operacje na przepuklinę są wykonywane bardzo często. W sumie można wyróżnić kilkadziesiąt rodzajów operacji przepuklin. W ostatnim czasie możliwe okazało się wykonywanie operacji przepuklin metodą laparoskopową. Jednak tego rodzaju operacja przepukliny jest możliwa tylko w wypadku przepuklin nawrotowych.

Niestety wykonanie operacji przepukliny nie zawsze jest możliwe. Jak zawsze istnieje również lista przeciwwskazań do operacji przepuklin. Przeciwwskazania zależą głównie od tego, czy planowana operacja przepukliny ma być klasyczna, czy laparoskopowa. Istotne są również inne choroby pacjenta jak np. choroba niedokrwienna serca.

Ponadto pacjent nie musi się również zgodzić na operację przepuklin. Ważne jest również, aby wszelkie inne rany bądź, zmiany ropne w miejscu wykonania operacji przepuklin były wygojone.

Zobacz także:

Istnieją różne rodzaje operacyjnego leczenia przepukliny. Niektóre polegają na prostym zszyciu ubytków w powięzi, tak by zmniejszyć lub zamknąć wrota przepukliny. Zbliżanie tkanek w takim przypadku odbywa się pod napięciem. Różnice między metodami operacyjnego leczenia przepuklin polegają na wykorzystaniu innego rodzaju szwów, zastosowaniu innego sposobu szycia oraz innej kolejności łączenia tkanek przepuklin. Wszystkie te operacje przepuklin pachwinowych nazywa się napięciowymi naprawami przepuklin.

Oprócz operacji przepukliny pachwinowej tego typu ubytek w powięzi można naprawić przez zastosowanie siatek z tworzyw sztucznych, syntetycznych. Wówczas wrota przepukliny zamyka się bez napięcia. Są to beznapięciowe metody operacji przepuklin. Siatka powoli wrasta w otaczające ją tkanki i stanowi mocną barierę zabezpieczającą wrota przepukliny przed nawrotem. Inną metodą wprowadzania siatki zabezpieczającej w plastyce przepukliny jest metoda laparoskopowa. Niestety jest to dość kosztowny zabieg leczenie przepuklin, wymagający drogiego sprzętu i zazwyczaj dłużej trwający. Poza tym taka operacja przepuklin wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego.

W przypadku operacji przepukliny pachwinowej w postaci napięciowej i beznapięciowej naprawy przepuklin w formie klasycznej nie jest konieczne użycie znieczulenia ogólnego, wystarczy podpajęczynówkowe czy nawet tylko miejscowe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przepuklina kresy białej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze