Przeszczep rzęs

Przeszczep rzęs to przede wszystkim szansa dla ludzi, których rzęsy nadmiernie wypadają z powodu choroby, zostały wypalone w wypadku lub wypadły całkowicie w wyniku chemioterapii i radioterapii. Coraz częściej przeszczepy rzęs przeprowadza się także z powodów czysto estetycznych, aby na stałe zagęścić zbyt rzadkie rzęsy. Takim zabiegom poddają się głównie kobiety, aby dodać spojrzeniu atrakcyjności bez potrzeby przyklejania sztucznych rzęs.

Spis treści:
 1. 1. Jak wygląda przeszczep rzęs?
 2. 2. Jak przygotować się do przeszczepu rzęs?
 3. 3. Co po przeszczepie rzęs?

1. Jak wygląda przeszczep rzęs?

Przeszczep rzęs nie wymaga znieczulenia ogólnego. Zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe oraz środki uspokajające. Nie jest to więc operacja obarczona dużym ryzykiem, jak operacje przeprowadzane pod narkozą. Trwa najwyżej 4 godziny, a pierwsze efekty powinny być widoczne już po 4 miesiącach od operacji. Operacja kosztuje powyżej 2000 złotych.

Na brzegi powiek przeszczepia się cebulki włosów z tyłu głowy. Podczas jednego zabiegu wszczepia się około 30-40 cebulek. Każdą z nich trzeba zaszyć w powiece. Szwy są jednak niewielkie. Transplantacja rzęs wykonywana jest pod mikroskopem, ponieważ należy do zabiegów wymagających ogromnej precyzji. Ze względu na to, że transplantacja obejmuje własne cebulki włosowe pacjenta lub pacjentki, rzęsy przyjmują się bez problemów, bardzo rzadko zdarzają się odrzuty. Mogą się one pojawić u osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi.

Zabieg jest zalecany zwłaszcza osobom cierpiącym na madarozę, czyli chorobę polegającą na stopniowym wypadaniu rzęs oraz brwi. Przeszczep rzęs wykonuje się także chorym na trichotillomanię (chorobowe wyrywanie włosów oraz rzęs), a także pacjentom, którzy utracili rzęsy po chemioterapii.

2. Jak przygotować się do przeszczepu rzęs?

Kilka dni przed transplantacją rzęs (a także po niej) należy:

 • odstawić leki zawierające kwas acetylosalicylowy,
 • odstawić suplementy zawierające witaminę E,
 • unikać alkoholu,
 • myć twarz mydłem przeciwbakteryjnym,
 • przyjmować antybiotyki przepisane przez lekarza.

Przeciwwskazania do przeszczepu rzęs:

 • źle kontrolowana cukrzyca,
 • źle kontrolowane nadciśnienie,
 • choroby serca,
 • arytmia,
 • choroby oczu i powiek.

3. Co po przeszczepie rzęs?

Po przeszczepieniu włosów z głowy na miejsce rzęs trzeba pamiętać, że takie „rzęsy” nie są do końca naturalnym rozwiązaniem. Przeszczepione włosy będą rosły tak, jakby nadal były na głowie. Trzeba więc pamiętać o ich regularnym przycinaniu. W odróżnieniu od naturalnych rzęs, rzęsy przeszczepione mogą kręcić się lub być całkowicie proste – tak jak do tej pory, kiedy rosły na głowie. Przeszczep rzęs nie gwarantuje więc naturalnego wyglądu. Można go osiągnąć, regularnie podkręcając rzęsy.

Po przeszczepie często odczuwane są dolegliwości takie jak swędzenie, dyskomfort i zaczerwienienie. Wszystkie te nieprzyjemne objawy łagodzi się zimnymi okładami lub specjalnymi maściami. Nie można drapać powiek po takiej operacji.

Przeszczep rzęs pomaga w osiągnięciu wymarzonego wyglądu oczu na długi czas. W przypadku, kiedy narzekamy na rzadkie rzęsy, nie na ich brak, lepiej zastanowić się nad tym, czy poprawa wyglądu jest warta kosztownej operacji i rekonwalescencji po niej.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
1
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Plastyka powiek

Produkty do makijażu Tusze do rzęs

Tusz do rzęs to jeden z kluczowych elementów kobiecej kosmetyczki. Może być używany...

Epilacja rzęs
Zabiegi Epilacja rzęs

Epilacja rzęs jest zabiegiem przeprowadzanym na powiece. Polega na usuwaniu wraz z cebulkami...

Tusze do rzęs Szczoteczka do rzęs

Szczoteczka do rzęs powinna być dopasowana do kształtu oczu – nie każdy rodzaj szczoteczki...

Sztuczne rzęsy Kępki rzęs

Gęste i długie rzęsy stają się coraz modniejsze. Z tego względu coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi zagęszczające naturalne rzęsy - np. doklejenie kępek sztucznych rzęs.

Sztuczne rzęsy Przedłużanie rzęs

Każda z kobiet marzy o posiadaniu pięknych i gęstych rzęs. Nawet jeżeli natura nas nimi nie obdarzyła - możemy temu zaradzić wykonując zabieg zagęszczania i przedłużania rzęs.

Sztuczne rzęsy Zagęszczanie rzęs

Piękne i gęste rzęsy to jedno z marzeń wielu kobiet. Jaką wybrać metodę zagęszczania rzęs spośród wszystkich dostępnych?

Tusze do rzęs Tuszowanie rzęs

Czasami po nałożeniu tuszu na rzęsy są one posklejane i nie wyglądają zbyt estetycznie. Jak temu zapobiec i w jaki sposób prawidłowo tuszować rzęsy?

Plastyka powiek Przeszczep brwi

Brwi to jedne z kluczowych elementów twarzy. Pod niektórymi względami brwi są...

Przeszczep trzustki
Zabiegi Przeszczep trzustki

Przeszczep trzustki jest obecnie jedynym sposobem leczenia chorych z cukrzycą typu 1, u których...

Przeszczep nerki
Zabiegi Przeszczep nerki

Przeszczepianie nerki jest zabiegiem medycznym, który polega na operacyjnym wprowadzeniu...

Przeszczep płuca
Zabiegi Przeszczep płuca

Przeszczepienie płuca to zabieg chirurgiczny podczas którego chore płuco pacjenta (lub...

Przeszczep serca
Zabiegi Przeszczep serca

Zabieg transplantacji serca składa się tak naprawdę z trzech operacji. Pierwsza operacja to...

Przeszczep wątroby
Zabiegi Przeszczep wątroby

Przeszczepienie wątroby to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu chorego fragmentu wątroby...

Leczenie łysienia Przeszczep włosów

Wiele osób odczuwa dyskomfort z powodu swojej łysiny. Źle czują się w pracy, wstydzą się wychodzić ze znajomymi. Jeżeli też masz ten problem, wiedz, że nie jesteś odosobniony, a dzisiejsza medycyna proponuje świetne rozwiązanie – przeszczep włosów...

Tusze do rzęs Tusz do rzęs z wibrującą szczoteczką

Pewnie nieraz zastanawiałaś się nad zakupem tuszu posiadającego wibrującą szczoteczkę do rzęs. Czy rzeczywiście taki wydatek ma sens?

Tusze do rzęs Tusz do rzęs pogrubiający

Każda z kobiet używa tuszu do rzęs. Produkt ten pięknie podkreśla każdą rzęsę i nadaje oku uwodzicielski i zmysłowy wygląd. Jak za pomocą tuszu intensywnie pogrubić rzęsy?

Tusze do rzęs Tusz do rzęs wydłużający

Długie rzęsy prezentują się fantastycznie. Każda kobieta o nich marzy. Jaki tusz do rzęs wybrać tak, aby spełniał on nasze oczekiwania?

Techniki makijażu Efekt sztucznych rzęs

Niejedna kobieta marzy o posiadaniu niezwykle gęstych i pięknych rzęs. Jak uzyskać efekt sztucznych rzęs za pomocą kosmetyków do makijażu?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij