Trwa ładowanie...

Przewlekła biegunka

Avatar placeholder
23.04.2019 14:08
Przewlekła biegunka
Przewlekła biegunka (123RF)

Mianem przewlekłej biegunki określamy biegunkę, która utrzymuje się przez co najmniej cztery tygodnie. Objawia się zwiększoną czestotliwością wypróżnień (3 lub więcej stolców na dobę) lub zwiększoną objętością stolca wraz ze zmianą konsystencji. Leczenie przewlekłej biegunki polega na próbie wyeliminowania jej przyczyny, doprowadzeniu do zmiany konsystencji kału i leczeniu ewentualnych powikłań. Biegunki utrzymującej się przez dłuższy okres czasu nie należy lekceważyć, ponieważ w znacznym stopniu może wpływać na jakość życia oraz samopoczucie. Ponadto może prowadzić do odwodnienia organizmu i konieczności hospitalizacji pacjenta.

1. Przyczyny biegunki przewlekłej

Długotrwała biegunka może mieć różne podłoże. Najczęstsze jej przyczyny to: zespół jelita drażliwego, choroby zapalne jelit, zespół złego wchłaniania oraz przewlekłe infekcje. Zespół jelita drażliwego to schorzenie, które objawia się dolegliwościami bólowymi brzucha oraz nieprawidłowymi wypróżnieniami (biegunka lub zaparcia). Przyczyna choroby pozostaje nieznana, aczkolwiek u niektórych osób może być konsekwencją przebytej infekcji. Przewlekłe, nieinfekcyjne choroby zapalne jelit są schorzeniami autoimmunologicznymi (organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym komórkom i tkankom). Wyróżnia się kilka rodzajów choroby zapalnej jelit, przy czym dwie najczęściej występujące jej postaci to choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Postępowanie przy zatruciach pokarmowych u dzieci może być również wynikiem infekcji przewodu pokarmowego. Zakażenia są stosunkowo częste u osób podróżujących do egzotycznych krajów.

Inne przyczyny przewlekłej biegunki to:

Zobacz film: "Jak pozbyć się ostrej biegunki?"
  • zaburzenia endokrynologiczne – nadczynność tarczycy, cukrzyca;
  • alergia pokarmowa lub nadwrażliwość na produkty spożywcze – przewlekła biegunka i spadek wagi to częsty problem u osób chorych na celiakię;
  • przyjmowanie niektórych leków oraz ziół.

2. Uzupełnianie utraconych elektrolitów

Przewlekła biegunka
Przewlekła biegunka

Biegunka u dziecka może być oznaką infekcji wirusowej przewodu pokarmowego. Infekcje tego typu określa

zobacz galerię

Przewlekła biegunka nie jest obojętna dla organizmu – w jej trakcie następuje znaczna utrata wody i elektrolitów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niedobór płynów i składników mineralnych może prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych, dlatego podstawą postępowania w przypadku biegunki to odpowiednie nawadnianie. Wiele osób, u których występują objawy biegunki sięga po wodę i soki, ale wbrew pozorom płyny te nie nawadniają organizmu w sposób optymalny.

Lepszym wyborem są doustne płyny nawadniające, które skuteczniej uzupełniają straty elektrolitów i wody.

3. Dieta przy przewlekłej biegunce

Osoby, u których występuje przewlekła biegunka powinny wprowadzić do swojego jadłospisu pewne zmiany, by złagodzić uciążliwe objawy i poprawić komfort życia. Jeśli problem przewlekłej biegunki nie jest ci obcy, zastosuj się do następujących wskazówek:

  • Unikaj produktów, które nasilają objawy biegunki, czyli: mleka, nabiału, napojów zawierających kofeinę, pikantnych i tłustych posiłków, ciastek, produktów bogatych w błonnik, jabłek, gruszek i soku wiśniowego.
  • Nie korzystaj ze sztucznych słodzików, zrezygnuj również z bezcukrowych gum i miętusów.
  • Jeśli biegunka ustąpiła, przez tydzień nie spożywaj żadnych produktów mlecznych. Po długotrwałych zaburzeniach pracy jelit istnieje bowiem duże ryzyko wystąpienia nietolerancji laktozy.
  • Jedz łagodne dla przewodu pokarmowego produkty. Szczególnie godne polecenia są: banany, ryż, gotowane ziemniaki, tosty bez masła, gotowana marchew oraz mięso kurczaka bez skórki.
  • Nawadniaj organizm doustnymi płynami nawadniającymi – można je stosować nie tylko doraźnie, w trakcie biegunki, ale i profilaktycznie.
  • Rozważ stosowanie probiotyków, które korzystnie wpływają na równowagę mikrobiologiczną w przewodzie pokarmowym i wzmacniają układ immunologiczny.

Przewlekła biegunka może w krótkotrwałym czasie spowodować poważne następstwa zdrowotne. Aby utrata wody i elektrolitów nie doprowadziła do odwodnienia, należy możliwie szybko zastosować doustny płyn nawadniający. W przypadku chronicznej biegunki pomocna jest również właściwa dieta, dostarczająca składników odżywczych i nie podrażniająca przewodu pokarmowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze