Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Malwina Linard-Krawczyńska

Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu

Avatar placeholder
13.12.2022 14:29
Łzawienie oczu
Łzawienie oczu (123rf)

Codzienne czynności, takie jak jazda samochodem, praca przy komputerze a nawet spacer czy spotkanie z przyjaciółmi na mieście, nie należą do najprostszych, kiedy oczy ciągle łzawią. Nadmierne łzawienie to problem, który dotyka wielu osób, skutecznie utrudniając im życie. Ta nieprzyjemna dolegliwość może mieć kilka przyczyn, dlatego też, jeśli na nią cierpimy, warto udać się do okulisty.

spis treści

1. Zespół suchego oka

Jest to szereg dolegliwości wynikających z nieprawidłowego działania filmu łzowego oka. Jego funkcją jest nawilżanie i ochrona gałki ocznej. Kiedy funkcjonuje on nie tak jak powinien, jest niedokładnie rozprowadzony lub zbyt szybko odparowuje, pojawiają się dolegliwości zespołu suchego oka (ZSO), czyli odczucie piasku pod powiekami, pieczenie i kłucie oczu, a także zaczerwienienie.

Zespół suchego oka należy podzielić na dwa typy:

Zobacz film: "Zespół suchego oka"
  1. Pierwszy wynika z niedoboru produkcji łez, np w zespole Sjögrena i wtedy ilość łez jest stale zmniejszona.
  2. Drugi wynika z zaburzeń jakościowych filmu łzowego głównie z niedoboru warstwy tłusz-czowej lub z tzw. dysfunkcji gruczołów Meiboma wydzielających substancje tłuszczowe do filmu łzowego. Ten typ ma wystarczającą ilość łez, ale o nieprawidłowym składzie i wtedy może dochodzić do nadmiernego łzawienia jako reakcji obronnej.

Ratunkiem mogą okazać się krople, które ustabilizują pH filmu łzowego, złagodzą objawy wynikające z suchości oka i nawilżą jego powierzchnię. Sprawdzą się np. krople Systane® Ultra czy Systane® Balance. Warto zawsze je mieć przy sobie na wypadek pojawienia się niepokojących dolegliwości. Co ważne, można je aplikować tyle razy w ciągu dnia, ile potrzeba. Po ich wkropleniu łączą się z resztkowym filmem łzowym i tworzą jednorodną warstwę, która na długo zapewnia prawidłową wilgotność oka. Dzięki temu objawy suchego oka są hamowane i choroba staje się mniej dokuczliwa.

2. Zapalenie spojówek – alergiczne, zakaźne, wirusowe, grzybicze

To jedna z najczęstszych dolegliwości, które dotykają nasze oczy. Wywołać je mogą zarówno bakterie czy wirusy, jak i czynniki alergizujące oraz zespół suchego oka. Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej pojawia się w okresie wiosennym, kiedy roślinność budzi się do życia i zaczyna pylić. U alergików bardzo szybko można zauważyć reakcję uczuleniową.

Oczy robią się wtedy czerwone i łzawią, zwykle odczuwamy dokuczliwy świąd a czasem może pojawić się także obrzęk. Niewielką pociechą jest fakt, że gdy roślina, na którą jesteśmy uczuleni, przestanie pylić, objawy zaczną zanikać. W gorszej sytuacji są osoby, które uczula kurz czy roztocza, ponieważ mają z nimi ciągły kontakt. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść leki antyhistaminowe.

Zakaźne zapalenie spojówek jest najczęściej wywołane przez bakterie, które atakują spojówkę. Zazwyczaj choroba dotyczy obojga oczu. Inaczej daje o sobie znać wirusowe zapalenie spojówek, które najpierw atakuje jedno oko, a po kilku dniach przenosi się na drugie. Wirus niestety nie ogranicza się tylko do spojówki i często atakuje także rogówkę.

Rzadszym przypadkiem jest grzybicze zapalenie spojówek, które może być wynikiem długiej terapii antybiotykiem lub przeniesieniem zakażenia z innych narządów. Leczenie tego typu zapalenia jest niestety długotrwałe i może trwać nawet kilka miesięcy.

3. Podrażnienie oka

Łzy nie tylko mają za zadanie nawilżyć gałkę oczną, ale także usunąć z niej zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do podrażnienia narządu wzroku. Dlatego też, jeśli do naszych oczu dostanie się piasek czy kurz, albo jeśli przebywamy w zadymionym pomieszczeniu, organizm zaczyna produkować więcej łez. Ma to na celu szybkie oczyszczenie powierzchni oka. Czasami jednak zdarza się, że łzy nie radzą sobie z wypłukaniem drażniącego ciała obcego z oka. Dlatego też, jeśli czujemy, że do naszego narządu wzroku dostało się coś, czego łzy nie potrafią usunąć, należy zgłosić się do okulisty. Być może będzie potrzebna jego pomoc przy usunięciu zanieczyszczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Test suchego oka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze