Przyjaźń między kobietą a mężczyzną

Często ludzie zadają pytanie: „Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa?”. Jedni twierdzą, że tak, drudzy – że nie, bo istnieje ryzyko, iż któraś ze stron bardziej zaangażuje się w relację. Czasami faktycznie przyjaźń damsko-męską traktuje się jako substytut związku, szczególnie wtedy, gdy nie satysfakcjonuje relacja z partnerem. Gdy jednak człowiek czuje się zrealizowany i kochany w związku prywatnym, nie patrzy na przyjaciela z perspektywy płci. Jak wygląda przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną? Czy może być to prawdziwa przyjaźń?

Spis treści:
 1. 1. Przyjaciel płci przeciwnej
 2. 2. Przerodzenie przyjaźni w miłość
 3. 3. Odróżnienie miłości od przyjaźni
 4. 4. W jakich sytuacjach nie możesz nazwać relacji przyjaźnią?
 5. 5. Konsekwencje źle pojmowanej przyjaźni damsko-męskiej

1. Przyjaciel płci przeciwnej

W społeczeństwie funkcjonuje mit, że wszystkie relacje damsko-męskie mają zabarwienie erotyczne. Mężczyzna i kobieta spotykają się przecież na różnych płaszczyznach i w różnych kontekstach. Są relacje ojciec-córka, pracodawca-pracownica, brat-siostra i jest relacja przyjaciel-przyjaciółka. Ktoś może zarzucić, że przecież każda z nich ma inny charakter. Zgadza się, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Nie ma co polemizować również z faktem, że przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną może być dobrym wstępem i bazą dla rozwoju poważnej relacji intymnej. I cóż w tym złego, jeśli dwoje bliskich sobie singli płci przeciwnej zaczyna dostrzegać w sobie coś więcej niż tylko powiernika tajemnic, kolegę do wypłakania się w rękaw czy kumpla do wyjścia na piwo? Przyjaźń może stać się etapem do miłości. Ważne tylko, by przyjaźni nie poświęcić na rzecz źle pojmowanego uczucia, które opiera się tylko na zauroczeniu, fascynacji, pożądaniu i atrakcyjności seksualnej.

2. Przerodzenie przyjaźni w miłość

Prawdopodobieństwo, że przyjaźń damsko-męska może przerodzić się w poważniejszą relację, pojawia się wówczas, gdy przyjaciele są samotni albo przeżywają trudności czy kryzysy w swoich związkach ze współmałżonkiem. Wówczas pojawia się ryzyko, że przyjaźń z przyjacielem płci przeciwnej służy zaspokojeniu braków i deficytów, jakich człowiek doświadcza w związku intymnym. W takim przypadku relacja przyjaciel-przyjaciółka przestaje mieć charakter przyjacielski, a zaczyna nosić znamiona relacji rekompensującej niedostatki miłości w związku partnerskim.

Ktoś powie: „Przecież przyjaciele płci przeciwnej nie pozwolą sobie na zakochanie czy fascynację i pożądliwość, bo przyjaźń z definicji jest aseksualna”. I ma rację. Jednak kiedy człowiek czuje się niedowartościowany i niekochany, może ulec pokusie romansu z przyjacielem, który dodatkowo jest dla niego atrakcyjny seksualnie i pociągający. Kim bowiem jest przyjaciel? Osobą, która wspiera, bezinteresownie pomaga, doradza, akceptuje wady, słabości i porażki przyjaciela, potrafi słuchać, rozmawiać, milczeć, pocieszyć, konstruktywnie skrytykować, z którą czujesz się bezpiecznie, świetnie się bawisz, przy której nie trzeba się wstydzić własnych łez, nie trzeba udawać kogoś innego, lepszego. Czyż taki przyjaciel nie jest cudownym kandydatem na partnera życiowego?

3. Odróżnienie miłości od przyjaźni

Jak rozpoznać, gdzie przebiega ta cienka granica między przyjaźnią a miłością? Jeżeli traktujesz relację z osobą płci przeciwnej jako związek totalny, czyli taki, w którym chcesz mieć partnera na wyłączność, to nazywając taki układ „przyjaźnią”, robisz sobie i jemu krzywdę. To samooszukiwanie. Warto wówczas zastanowić się, dlaczego wolisz funkcjonować w swojej oraz w społecznej percepcji jako przyjaciółka niż potencjalna partnerka? Być może ulegasz mitowi romantycznej miłości? Może przyjaźń jest sposobem na leczenie smutków i cierpień doświadczanych w małżeństwie?

Może boisz się, że przyznanie się do miłości do przyjaciela zakończy się rozwodem z obecnym współmałżonkiem, a to przecież wbrew twojemu systemowi wartości? Może przyjaźń jest takim zawoalowanym sposobem na „podwójne życie”? Może nie chcesz nazwać relacji z przyjacielem jako „miłości” z obawy przed konsekwencjami? Jeżeli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to twoja relacja damsko-męska to nie przyjaźń, a raczej iluzja przyjaźni. Wówczas istnieje ryzyko romansu między przyjacielem-mężczyzną a przyjaciółką-kobietą, co potwierdza mit, że przyjaźń damsko-męska nie jest możliwa. Istnieją jednak mężczyźni, którzy przyjaźnią się z kobietami i kobiety, które przyjaźnią się z mężczyznami bez podtekstu erotycznego.

4. W jakich sytuacjach nie możesz nazwać relacji przyjaźnią?

Należy rozważyć następujące sytuacje:

 • Kiedy pragniesz partnera relacji na wyłączność. Przyjaźń dopuszcza świadomość, że w życiu przyjaciela są też inne, czasami ważniejsze osoby niż ty sam.
 • Kiedy zależy ci na bliskości cielesnej, wykonujesz gesty o charakterze seksualnym. W przyjaźni kontakt fizyczny zdarza się dość rzadko, tylko w szczególnych sytuacjach, np. uścisk na przywitanie lub jako forma składania gratulacji, i jest wyzbyty erotyzmu.
 • Kiedy uczucie spadło na ciebie nagle. Przyjaźń kształtuje się etapowo i dojrzewa powoli.
 • Kiedy czujesz się „odświętnie” i wyjątkowo. Przyjaźń to raczej relacja powszednia.
 • Kiedy doświadczasz huśtawki nastrojów lub euforii. Przyjaźń to więź względnie stabilna i spokojna, która nie przynosi ze sobą aż tak skrajnych emocji.
 • Kiedy bezustannie odczuwasz potrzebę kontaktu z przyjacielem. Przyjaźń potrafi czekać na spotkanie, jest cierpliwa i nienagląca.

Nawet jeśli twój przyjaciel pociąga cię pod względem seksualnym, to nie ma w tym nic złego, dopóki pragnienia erotyczne ograniczają się tylko do sfery umysłu. Kiedy jednak nie potrafisz kontrolować własnych emocji i reakcji, ryzyko romansu wzrasta. Może pojawić się wówczas seks z przyjaciółką lub seks z przyjacielem, a ten przekreśla układ przyjacielski, bo zaczyna istnieć sfera erotyczna. Ktoś powie: „Intymność jest przecież obecna także w przyjaźni”. Owszem, można np. rozmawiać na intymne tematy, ale w przyjaźni nie ma erotyzmu.

5. Konsekwencje źle pojmowanej przyjaźni damsko-męskiej

Jeżeli przyjaciele (mężczyzna i kobieta) mają satysfakcjonujące i udane życie prywatne, kiedy są osobiście zadowoleni z własnych kontaktów ze współmałżonkami, nie będą musieli szukać „ukojenia” w ramionach przyjaciela ani zaspokajać „głodu emocjonalnego”. Każde z nich będzie czuło się kochane i dowartościowane przez partnera życiowego. Każde z nich również świadomie będzie przestrzegało zasad przyjaźni i granic, których nie wolno przekraczać.

Jeżeli jednak przyjaciele traktują siebie nawzajem jako „zamienników partnerów”, to mogą się wzajemnie skrzywdzić. Któraś ze stron będzie rozczarowana, być może zaskoczona, nie będzie odwzajemniała uczuć drugiej. Poczucie odrzucenia może być początkiem końca przyjaźni. Jeżeli ma się rodzinę, istnieje ryzyko skrzywdzenia także najbliższych: męża, żony, dzieci. Konsekwencje mają wtedy jeszcze większy zasięg. Cierpienie dotyka większą ilość osób. Niby nie chciało się nikogo zranić, a „jakoś samo tak wyszło”. Jeżeli czujesz, że w relacji z małżonkiem coś się popsuło, nie szukaj ukojenia w ramionach przyjaciela płci przeciwnej. Trzeba porozmawiać z partnerem, powiedzieć o swoich obawach, wątpliwościach, potrzebach i uczuciach. Potrzeba ciągłego zaangażowania i pracy nad związkiem, a nie szukania alternatywnych rozwiązań w postaci przyjaciela – potencjalnego kochanka. W ten sposób szkodzisz, a nie naprawisz swojego związku.

Przyjaźń to świadome uczucie. Trzeba jednak rozeznania, uczciwości wobec siebie i autoanalizy. Czemu służy przyjaźń z przyjacielem płci przeciwnej? Czy nie wychodzę poza granice przyjaźni? Czy przyjaźń nie ma charakteru nieświadomej albo wypartej miłości? Czy nie oczekuję czegoś więcej ze strony przyjaciela? Czy mylę przyjaźń damsko-męską z pożądaniem, przywiązaniem, bezwarunkową akceptacją albo romansem?

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
12

Komentarze

Pytania do specjalistów

Czy wyznać przyjacielowi co czuję?

Witam mam ogromny problem od dluzszego czasu pisze z przyjacielem jest miedzy nam chemia ale on jest pi ciezkim zwiazku nie wierzy ze kogos znajdzie ale twierdzi ze zazdrosci komus i ta osoba bedzie szczesciarzem jak bedzie ze mna nie wiem co on moze...

Odpowiada: Mgr Kamila Krocz Mgr Kamila Krocz i 2 innych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Czy istnieje przyjaźń między kobietą i mężczyzną? ~:

witam.Składam zapytanie. Czy istnieje przyjaźń między kobietą i mężczyzną po za związkiem. Moim zdaniem prawie zawsze istnieje podtekst erotyczny i jest to zagrożenie dla swojego związku.Czy na trudne pytania lepiej jest rozmawiać w takiej przyjaźni z...

~Madafakajołziom Forum Psychologia 22 odpowiedzi Miłość do przyjaciela ~Madafakajołziom:

Przyjaźniłam się z pewnym chłopakiem. Po paru miesiącach naszej znajomości powiedział mi, że mnie kocha. W tym czasie ja nic do niego nie czułam, oprócz przyjaźni. Jednak 3 miesiące po tym jak wyznał mi miłość, sporo się kłociliśmy .

Artykuły Relacje z przyjaciółmi

Toksyczna przyjaciółka
Relacje z przyjaciółmi Toksyczna przyjaciółka

Wydaje ci się, że znasz swoją przyjaciółkę od podszewki. Przecież poznałyście się w podstawówce. Już od tylu lat się wspieracie, odwiedzacie, razem spędzacie urodziny i wakacje. Jesteś pewna, że możesz z nią „konie kraść”. Czasem...

Przyjacielski seks
Relacje z przyjaciółmi Przyjacielski seks

Przyjacielski seks wydaje się syndromem XXI wieku. Staje się coraz bardziej popularny, bo jest wygodny i niewymagający zaangażowania. Współczesny świat, hołdujący wartościom związanym z karierą i prestiżem społecznym, żyje zbyt szybko. Nie ma czasu...

Przyjaźń z byłym
Relacje z przyjaciółmi Przyjaźń z byłym

Czasami zdarza się, że twój były facet chce, abyście zostali przyjaciółmi. Decyzja zawsze zależy od ciebie. Czy chcesz utrzymywać z nim bliski kontakt, czy raczej raz na zawsze zerwać znajomość? Wszystko jest zależne od tego, w jaki...

Relacje z przyjaciółmi Zerwana przyjaźń

Koniec przyjaźni często jest momentem dramatycznym i z pewnością nieprzyjemnym. Gdy przyjaciel zawodzi lub zdradza, poczucie osamotnienia i rozczarowania jest znacznie silniejsze niż choćby w stosunku do innych, dalszych znajomych. Pokładane zaufanie i...

Relacje z przyjaciółmi Platoniczna przyjaźń

Kiedy mówimy o platonicznej przyjaźni, w większości przypadków mamy na myśli przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną. Przyjaźń między osobami tej samej płci uznajemy w domyśle za pozbawioną podtekstu seksualnego. Wiele osób twierdzi, że...

Męska przyjaźń
Relacje z przyjaciółmi Męska przyjaźń

Przez większą część XX wieku znaczna część ludzi wierzyła, że mężczyźni byli zbyt oderwani od swoich uczuć, by być zdolnymi do przyjaźni. Można było odnieść wrażenie, że nastąpi feminizacja męskiej przyjaźni, ale jednak tak się nie stało.

 Przez...

Jak być dobrym przyjacielem?
Relacje z przyjaciółmi Jak być dobrym przyjacielem?

Przyjaźń to jedno z najcenniejszych doświadczeń w życiu. Nawet po wielu latach pamiętamy przyjaciół z dzieciństwa, ze szkoły, z okresu studiów. Czas spędzony z nimi może być najszczęśliwszymi chwilami i często jest źródłem wielu...

Relacje z przyjaciółmi Czy można na tobie polegać?

We współczesnym świecie liczy się biznes, pieniądz, kariera. Dzisiejsza rzeczywistość nie sprzyja niestety prawdziwym przyjaźniom. Relacje coraz częściej opierają się na zasadzie wzajemności, a czasami wręcz przypominają pasożytnictwo, gdzie jedna...

Relacje z przyjaciółmi Czy jesteś ekstrawertykiem?

Ekstrawertyk – żywiołowy, żwawy, optymistyczny, towarzyski, otwarty, gadatliwy, beztroski, przywódczy, posiadający wiele zainteresowań i ciągle będący w ruchu. Zmniejszenie tempa i brak działania niezwykle go męczą. I chociaż...

Różnice między mężczyzną a kobietą
Randki Różnice między mężczyzną a kobietą

Kobieta i mężczyzna różnią się nie tylko pod względem zewnętrznych narządów płciowych i fizjologii, które wynikają z dymorfizmu płciowego, ale również pod względem psychiki. Czy różnice między mężczyzną a kobietą są...

pokaż 10 następnych