Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Arleta Balcerek

Psychoterapia w leczeniu impotencji

Psychoterapia w leczeniu impotencji
Psychoterapia w leczeniu impotencji

Impotencja jest poważnym zaburzeniem seksualnym, którego doświadcza wielu mężczyzn. Rozwój tego rodzaju problemu może wiązać się z występowaniem trudności psychicznych, zamknięciem się na otoczenie i kryzysem emocjonalnym. Psychika może być głównym czynnikiem, wywołującym zaburzenia erekcji. Stan psychiczny mężczyzny z impotencją o podłożu somatycznym także ma ogromne znaczenie w odzyskiwaniu sprawności. Dlatego też tak ważna w leczeniu impotencji jest psychoterapia.

spis treści

1. Leczenie impotencji

Zaburzenia erekcji są bardzo poważnym problemem wielu mężczyzn. Przyczyniają się one do zmian w życiu oraz zmniejszają możliwości seksualne. Ponieważ są to także zaburzenia, będące powodem wstydu, mężczyźni starają się początkowo samodzielnie podejmować próby poprawy sytuacji. Stosują w tym celu coraz silniejsze podniety, afrodyzjaki oraz zażywają suplementy, mające poprawiać sprawność seksualną.

Leczenie problemów psychogennych
Leczenie problemów psychogennych

Niemoc płciowa i zdolność do przeżywania seksualnych doznać są uwarunkowane przez czynniki psychologiczne

zobacz galerię
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jednak w przypadku poważnych zaburzeń, „domowe” metody mogą nie przynosić pozytywnych i trwałych efektów. Leczenie konwencjonalne po zdiagnozowaniu problemu obejmuje różne metody. Można wśród nich wyróżnić: leki (farmakoterapię), psychoterapię, zajęcia treningowe, fizykoterapię oraz zabiegi chirurgiczne. Leczenie impotencji jest dostosowywane do potrzeb pacjenta. W zależności od podłoża problemu oraz głębokości zaburzeń stosowana może być jedna lub kilka metod na raz.

2. Opór przed podjęciem leczenia zaburzeń erekcji

Dla mężczyzny utrata możliwości współżycia lub znaczne ograniczenia seksualne mogą powodować powstawanie kryzysów i stresu. Zaburzeniom erekcji towarzyszy również lęk. Mężczyzna, który obserwuje u siebie pierwsze oznaki problemu, zwykle szuka samodzielnie sposobu na ich rozwiązanie. Trudno jest przyznać się samemu przed sobą, że coś jest nie tak ze sprawnością seksualną. Erekcja jest symbolem męskości i zdrowia, dlatego problemy w tej sferze wywołują niepokój i lęk.

Mężczyźni zwlekają kilka miesięcy nim skorzystają z pomocy specjalisty. W trakcie rozwoju zaburzeń erekcji starają się sami „leczyć”. Szukają nowych bodźców seksualnych, gdyż uważają, że to wina braku pociągu do partnerki lub monotonia w życiu erotycznym doprowadziła do powstania problemu. Korzystają również z dostępnych bez recepty środków, mających przywrócić dawne możliwości. Sięgają również po afrodyzjaki, czyli po potrawy, rośliny czy substancje, które według tradycji mają przywracać męskość i sprawność fizyczną.

3. Cele psychoterapii w leczeniu zaburzeń erekcji

W leczeniu impotencji psychogennej stosowana jest psychoterapia. Terapia jest także dobrym uzupełnieniem innych metod leczenia przy impotencji organicznej lub spowodowanej kilkoma czynnikami.

Głównym celem psychoterapii jest przywrócenie sprawności seksualnej do najlepszego możliwego poziomu mężczyźnie z zaburzeniami erekcji. W trakcie terapii pacjent przełamuje swoje bariery, otwiera się i odkrywa przyczyny oraz znaczenie impotencji w jego życiu. Dzięki oddziaływaniom terapeutycznym osoba z zaburzeniami erekcji może przełamywać ograniczenia, które uniemożliwiały do tej pory czerpanie satysfakcji z życia seksualnego.

Leczenie zaburzeń erekcji pozwala mężczyźnie poradzić sobie z trudnymi emocjami, zaakceptować swoją sytuację oraz rozwiązać wewnętrzne konflikty. Dzięki pracy z terapeutą może poznać on przyczyny powstania zaburzenia oraz zrozumieć, że objawy fizjologiczne są tylko objawem poważniejszych psychicznych trudności.

Terapia pozwala również odbudować poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości, które u mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji są znacznie obniżone. Uczestnictwo w psychoterapii jest także możliwością wyrobienia sobie przez pacjenta realnych oczekiwań związanych z życiem seksualnym.

4. Psychoterapia jako forma leczenia zaburzeń erekcji

Powstało wiele teorii i modeli terapeutycznych, które miały pomagać w leczeniu zaburzeń erekcji. W zależności od nurtu psychologicznego, z jakiego się wywodziły, doszukiwały się przyczyn zaburzeń w różnych sferach funkcjonowania człowieka.

Psychoanalitycy uważali, że zaburzenia erekcji związane są z konfliktami powstałymi w dzieciństwie. Przyczyn powstawania impotencji doszukiwali się w nierozwiązanym kompleksie Edypa. W podejściu psychodynamicznym podkreślana jest złożoność problemu. Zaburzenia erekcji, według tej koncepcji, wywoływane są przez czynniki z przeszłości (doświadczenia z dzieciństwa), jak i przez obecną sytuację pacjenta. W przypadku nurtu behawiorystów główny nacisk kładzie się na wyeliminowanie lęku, który dotyczy sprawności seksualnej. Związany jest on z przyszłością (z przyszłymi niepowodzeniami seksualnymi), która wynika z przeszłych doświadczeń.

Obecnie wykorzystuje się model połączony powyższych koncepcji. Terapia zaburzeń erekcji przebiegać może w formie spotkań indywidualnych z terapeutą, wraz z partnerką/partnerem oraz grupowo. Pacjent może wybrać, która forma najlepiej mu odpowiada i uczestniczyć w niej.

W psychoterapii zaburzeń erekcji można wyróżnić pięć podstawowych elementów:

  • edukacja (przekazywanie informacji na temat zaburzenia, procesu terapeutycznego, itp.);
  • praca nad zmniejszeniem lęku oraz obaw przed seksem;
  • modyfikacja przekonań;
  • nauka konstruktywnego rozwiązywania partnerskich konfliktów oraz mobilizowanie do rozwoju i pogłębiania relacji;
  • zapobieganie nawrotom zaburzeń erekcji.

Zaburzenia erekcji u wielu mężczyzn są blisko powiązane ze stanem psychicznym, dlatego zastosowanie psychoterapii w leczeniu impotencji jest jak najbardziej uzasadnione.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wpływ czynników psychicznych na impotencję
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze