Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 0 , 7 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Choroby zębów: Pytania do specjalistów

Czy po takiej ekstrakcji będę mogła założyć protezę?

"Dzień dobry. Mam 28 lat i protezę akrylowa góra dół przykrywającą zarośnięte zepsute korzenie zębów. Pomijając całą wcześniejszą historię choroby która doprowadziła mnie do miejsca w którym jestem czyli opieki psychiatrycznej i skierowania na cito (za dwa dni) do... "Dzień dobry. Mam 28 lat i protezę akrylowa góra dół przykrywającą zarośnięte zepsute korzenie zębów. Pomijając całą wcześniejszą historię choroby która doprowadziła mnie do miejsca w którym jestem czyli opieki psychiatrycznej i skierowania na cito (za dwa dni) do chirurga szczękowego na wycięcie korzenia który w tej chwili jest w stanie zapalnym. Bardzo chce ratować siebie i jestem mocno zmotywowana dzięki terapii ale mam dwa pytania. Czy po takiej ekstrakcji będę mogła założyć protezę i jakie znieczulenie jest używane w takich przypadkach. Dodam że całe dziąsła są koloru bordowego i wyglądają jak spuchnięte. Proszę o odpowiedź bo cała ta sytuacja jest dla mnie bardzo ciężką boje się bólu ale i sama decyzja żeby zacząć działać była i jest dla mnie bardzo trudna" Dzień dobry. Zamieszczone w cytacie pytanie jest pytaniem które zadałam wcześniej i na które dostałam odpowiedź żeby skonsultować się z chirurgiem stomatologi tak też zrobiłam i moje kolejne pytanie jest takie: podczas wizyty u chirurga stwierdził on białe zmiany na policzkach i skierował mnie do periodontologa. Czym zajmuje się taki specjalista i co mogą oznaczać te zmiany? Jakie są metody ich usuwania i czy perdiontolog zajmuje się inwazyjnymi metodami leczenia czy raczej nie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak mogę uratować moje zęby?

Witam, od długiego czasu mam problem z zębami, cały czas się psują, we wrześniu byłam na wizycie u dentysty, wyleczyłam wszystkie zęby, tydzień temu zauważyłam, że dwa zęby mi poczerniały i jestem też pewna, że kolejne mam do leczenia... Witam, od długiego czasu mam problem z zębami, cały czas się psują, we wrześniu byłam na wizycie u dentysty, wyleczyłam wszystkie zęby, tydzień temu zauważyłam, że dwa zęby mi poczerniały i jestem też pewna, że kolejne mam do leczenia (jestem już umówiony do dentysty). Mam również duży problem z nawracającym kamieniem na zębach, praktycznie co rok wychodzi, zęby są regularbie czyszczone, były też piaskowane. Zęby staram się myć dwa razy dziennie, używam pasty colgate wybielającej, słodkich produktów prawie w ogóle nie jem, ponieważ nie mogę ze względów na niedoczynność tarczycy i insulinooporność. Przez kilka lat zmagałam się z anemią i niedoborem witaminy D. Przyjmuję Euthyrox i Vibin Mini, jakoś w okolicach 2015-2017 roku często przyjmowałam antybiotyki. Czy stan moich zębów może mieć związek z chorobami lub przyjmowanymi lekami, czy jednak jest to moja wina i jak mogę uratować te zęby?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Dlaczego mam opuchniętą twarz?

Witam. Dnia wczorajszego obudziłam się z opuchniętą twarzą z obu stron w okolicach kości policzkowych i policzków. Wizyta u dentysty potwierdziła, że opuchlizna nie powstała na skutek choroby zęba itp. Lekarz zalecił zastrzyk 4mg dexavenu, do dnia dzisiejszego bez poprawy.... Witam. Dnia wczorajszego obudziłam się z opuchniętą twarzą z obu stron w okolicach kości policzkowych i policzków. Wizyta u dentysty potwierdziła, że opuchlizna nie powstała na skutek choroby zęba itp. Lekarz zalecił zastrzyk 4mg dexavenu, do dnia dzisiejszego bez poprawy. Okłady zimną szmatką również nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Nie jest to alergia uczuleniowa, gdyż nie mam z tym żadnych problemów od małego, alkoholu też nie piłam. Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi,co to może być? Gdyż lekarka w moim mieście stwierdziła, że "sama nie wie".
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Czy od popsutego zęba który ma zgorzel mogę mieć teraz wysokie ciśnienie??

Czy od popsutego zeba ktory ma zgorzel.moge miec teraz wysokie ciśnienie?? Zawsze mialem dobre a teraz nagle wysokie hm zab smierdzi czarny w srodku zgorzrl bedzie usuniety za kilka dni . Bo cxytakem ze od zębów mozna miec rozne choroby ? ? Pozdrawiam
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Bulimia a wygląd zębów

Dzień dobry, mam 26 lat i od 13 lat choruję na bulimię. Już jako nastolatka podejmowałam próby leczenia, ale do tej decyzji na prawdę dorosłam dopiero teraz i na poważnie podjęłam się terapii. Niestety, choroba zostawiła ślad również na... Dzień dobry, mam 26 lat i od 13 lat choruję na bulimię. Już jako nastolatka podejmowałam próby leczenia, ale do tej decyzji na prawdę dorosłam dopiero teraz i na poważnie podjęłam się terapii. Niestety, choroba zostawiła ślad również na moich zębach. Są bardzo krótkie, płaskie, szkliwo jest szczątkowe. Bardzo często kruszą się, a dodatkowy stres i bardzo silna tendencja do zaciskania szczęki (uleczona już poprzez terapię botoksem) sprawiły, że zęby są w fatalnym stanie. Nie wyglądają estetycznie, co powoduje kolejne kompleksy, które tylko pogłębiają moje problemy. Od pewnego czasu myślę o założeniu licówek, ale nie wiem czy taki zabieg można wykonać, gdy nadal nie uporałam się z zaburzeniami odżywiania. Jestem świadoma, że terapia potrwa jeszcze przynajmniej kilka lat, ale nie chcę wstydzić się swojego wyglądu przez cały ten okres. Z góry dziękuję za pomoc!
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Dorota Przemysław Stankowscy
Lek. dent. Dorota Przemysław Stankowscy

Czy mogę zastosować jakiś lek na atak paniki przed leczeniem zębów?

Witam! Potrzebuję porady dentysty, psychiatry. Byłem ostatnio 2x u dentysty za pierwszym razem po otrzymaniu zastrzyku znieczulajacego dostalem silnego ataku paniki. ( organizm raguje zle jezeli nie panuje nad wszystkim co jest zwiazane z moim gardlem). Drugi raz po... Witam! Potrzebuję porady dentysty, psychiatry. Byłem ostatnio 2x u dentysty za pierwszym razem po otrzymaniu zastrzyku znieczulajacego dostalem silnego ataku paniki. ( organizm raguje zle jezeli nie panuje nad wszystkim co jest zwiazane z moim gardlem). Drugi raz po lekkim znieczuleniu podawanym przed zastrzykiem zaczely sie pojawiac symptomy paniki (na moje szczescie/ nieszczescie chirurg dentysta obejezal jeszcze raz zdjecia i ostatecznie zdecydowal iz nie podejmie sie usuniecia moich dolnych ósemek i musze udac sie do specjalisty). Obecny problem wiaze sie z kanalowym leczeniem siódemki. Mialem poddac sie narkozie i naprawic odrazu wszystkie zęby ale przez obecna chorobe cov-19 wszystko zostalo odwolane. Jestem na trzecim antybiotyku (ból zniknal na 2 tygodnie ale obecnie utrzymuje sie od tygodnia). Musze naprawic chory ząb pod znieczuleniem miejscowym i pytanie czy mogę zastosowac lek typu lorazepam ktory powinien przeciwdzialac atakowi paniki (obecnie stosowane leki: Venlafaxine 32.5mg. 1x/ Clindamycin HCL 300mg.3x dziennie/ Ibuprofen) dojdzie ewentualne znieczulenie. Z góry dziekuje za podpowiedź Pozdrawiam
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak mogę pomóc córce, która się męczy z bólem brzucha?

Dziecko lat 17 od mca nasilony ból brzucha , przelewanie , nudności brak apetytu utrata wagi w ciagu 5 tyg .-6kg .córka przy wzroście 167 waży 47 kg. Gorączka 38 .omdlenia ,wymioty , odbijanie. w koncu zatrzymanie gazów... Dziecko lat 17 od mca nasilony ból brzucha , przelewanie , nudności brak apetytu utrata wagi w ciagu 5 tyg .-6kg .córka przy wzroście 167 waży 47 kg. Gorączka 38 .omdlenia ,wymioty , odbijanie. w koncu zatrzymanie gazów i stolca . oddział gastroenterologii dziecięcej odmówił przyjęcia gdy dziecko miało mniej objawów. Po zabraniu karetka z miasta dziecko trafiło do szpitala na pediatrie , dostala osłonowo polprazol i dicoupec na wypróżnianie .wczesniej byla robiona lewatywa po 2 dniach w szpitalu jak mało nie pękła corka zaczyna jeść ale gazy przychodzą z trudem i ich ilość można policzyć na palcach . od 21 nadal sie nie wypróżnia pomimo brania leku. Czy musi dojść do tragedii .czy mam dziecku co 2 dni robic lewatywy żeby przetrwało mc do przyjęcia na diagnostykę. Czy przez mc zostawic dziecko na pediatrii gdzie przebywaja dzieci z biegunka i zapaleniem płuc . może znajdzie się jakiś specjalista gastrolog szczecin który ulży córce w cierpieniu.? Narazie totalna spychologia .bylam 2 x z dzieckiem na sor dziecięcym zdroje 2 x odmówiono przyjęcia . ostatni raz 15 .05 bo stan dobry bo dziecko sie nie cząłgało . a 18 .05 dziecko zabierała karetka najpierw na sor potem na pediatrie i od razu dziecko otrzymało 3 kroplówki w takim było super stanie . lekarz pediatra mówi że leczy objawy nie chorobę bo powinna być diagnostyka. Zeby rozpoznac przyczyne takiego stanu. Jak mogę pomóc córce która się męczy ? Jakby można było zrobiłabym gastroskopie prywatnie ale niestety nie można. Dziecko jest astmatyczne i alergiczne .postawiono 4 diagnozy przypuszczalnie zapalenie żołądka, reflux,zespół zaburzenia wchłaniania, zaleganie mas kałowych. Pomóżcie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Niepokojące dolegliwości i ich diagnostyka 4,5 roku od wykrycia nowotworu złośliwego tarczycy

To będzie niekrótka historia i nie wiem czy nie piszę, żeby po prostu poczuć się lepiej. Ale od początku. 4,5 roku temu zdiagnozowano u mnie nowotwór złośliwy tarczycy, po czym tarczyca została usunięta w całości, wraz z węzłami chłonnymi... To będzie niekrótka historia i nie wiem czy nie piszę, żeby po prostu poczuć się lepiej. Ale od początku. 4,5 roku temu zdiagnozowano u mnie nowotwór złośliwy tarczycy, po czym tarczyca została usunięta w całości, wraz z węzłami chłonnymi środkowej części szyi. Wdrożono terapię radiojodem. Po dwóch latach stwierdzono świetną reakcję na leczenie. Pozostało branie hormonów - dawka 150. Rok temu zwiększono mi dawkę na 175. W październiku zachorowałem najpewniej na grypę, ale leczyłem ją domowymi sposobami i tak po 3 dniach osłabienia został w zasadzie mało uciążliwy katar, po 5-6 dniach nie było po grypie śladu, ale czy na pewno? Dokładnie wtedy pojawił się też u mnie ból lewego biodra. Pomyślałem - przejdzie, zbagatelizowałem, a biodro bolało 3-4 dni, po czym 2-3 dni przestawało, i tak cały czas, aż w końcu po dwóch tygodniach poszedłem do lekarza i dostałem skierowanie na RTG bioder oraz morfologię, CRP, OB i hormony tarczycowe. W tym samym czasie pojawiło się u mnie uczucie dotyku na lewym policzku, niby nic uciążliwego, ale jednak czujesz, a po kolejnym tygodniu uczucie kulki w gardle po lewej stronie, której nie mogłem przełknąć. Nie utrudniało to jednak połykania. Wynik RTG - stwardnienie chrząstek stawowych po obu stronach, bardziej z lewej - skierowanie do reumatologa - być może stan zapalny lub pozapalny. Morfologia prawie idealna, nieznacznie przekroczona norma ilości leukocytów. CRP i OB niskie. TSH za niskie, stąd zalecone zmniejszenie dawki na 175/150 naprzemiennie. Dodatkowo skierowanie do laryngologa. Laryngolog zleca RTG zatok. Nic niepokojącego na nim nie zauważa, może lekką zmianę z lewej strony. Stwierdza też wzrokowo zmiany w nosie i gardle, ale żeby się nie przejmować i coś tam bez recepty psikać do gardła, maść do nosa, i maść na staw skroniowo-żuchwowy, którego stwierdził - zapalenie... Zrobiłem też prywatnie USG szyi, zmian patologicznych w miejscu usuniętej tarczycy brak. Za to po obu stronach szyi powiększone węzły chłonne, bardziej z lewej tak do 12mm, o charakterystyce odpowiadającej stanom zapalnym, jeden węzeł chłonny po lewej na dole podejrzany, do kontroli po leczeniu zębów. Ogólnie jestem osoba spokojną, nie palę, panuję nad nerwami tak, że rzadko doświadczam stresu. Tymczasem cały listopad to jeden wielki stres i myślenie o objawach, co było dla mnie nowością. W tym czasie pojawiło się u mnie zwiększone pocenie się i nocne kołatanie serca, zauważyłem, że przez cały listopad straciłem około 3kg na wadze (z 86 na 83kg). Pojawiło się przytykanie lewego ucho. Uczucie kulki w gardle zniknęło, pozostało jednak łaskotanie i suchość tylko po lewej stronie gardła, jakby powiązane z uchem. Uczucie dotyku na policzku zmalało, ale pojawiło się pobolewnie szyi po lewej stronie, pod obojczykiem, czasami na łopatce i pod pachą. Czasami doświadczam też uczucia jakby dotyku palców w okolicach powyżej żołądka. Od dwóch tygodni też prywatnie odwiedzam stomatologa, miałem RTG panoramiczne zębów i ogólnie stan uzębienia w porządku. Czeka mnie usunięcie jednej ósemki po lewej stronie u góry, która nie jest tragiczna, ale, że to ósemka, to stomatolog powiedział, że lepiej usunąć. Mam również zgrubienie na korzeniu szóstki dolnej. Dostałem zalecenie udać się z tym do stomatologa chirurga na konsultację, ale że nie wygląda to na nic poważnego. Termin - styczeń. Długa historia, ale boję się, że moja farmakologiczna nadczynność może przysłonić inną chorobę, tak samo jak leczenie zęba z którym muszę czekać. Bo jednak pobolewająca szyja nie daje o sobie zapomnieć. Objawów w gardle coraz mniej, mimo to czeka mnie w tym tygodniu wizyta u innego laryngologa. Również reumatolog i ponowne USG szyi. A wcześniej powtórzenie morfologii, CRP, OB i hormonów tarczycy. Ciekaw jestem czy te wszystkie stany zapalne mogą być powikłaniem grypy sprzed dwóch miesięcy. Czy w takim wypadku wyniki badań krwi (CRP) nie powinny czegoś wykazać? Czy ze spokojem poddawać się kolejnym badaniom, które sięgną drugiej połowy stycznia bez obaw, że należałoby coś zrobić szybciej? Jak wygląda kwestia ewentualnych kolejnych zdjęć RTG? W samym listopadzie miałem 3 (biodra, zatoki, zęby) a w poprzednich 5 latach, pewnie z kolejne 5 - głównie klatki piersiowej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co oznacza ciemny nalot na zębach po usunięciu kamienia nazębnego?

Dzień dobry, dosłownie kilka dni po zabiegu usuwania kamienia nazębnego (scaling piaskowanie) pojawił mi się ciemny osad wzdłuż szpar pomiędzy zębami na dole (od jedynek do czwórek), którego nie da się usunąć szczotkując zęby. Czy to możliwe, że zabieg został... Dzień dobry, dosłownie kilka dni po zabiegu usuwania kamienia nazębnego (scaling piaskowanie) pojawił mi się ciemny osad wzdłuż szpar pomiędzy zębami na dole (od jedynek do czwórek), którego nie da się usunąć szczotkując zęby. Czy to możliwe, że zabieg został wykonany nieprawidłowo? Ile czasu po zabiegu powinnam była nie być kawy ani herbaty? Czy to zjawisko mogą powodować przyjmowane leki albo czy może to być sygnałem jakichś chorób wewnętrznych? Dodam, że szczotkuję zęby dwa razy dziennie i raz dziennie używam nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak usuwa się ząb pod protezą akrylową?

Dzień dobry. Mam 28 lat i protezę akrylowa góra dół przykrywającą zarośnięte zepsute korzenie zębów. Pomijając całą wcześniejszą historię choroby która doprowadziła mnie do miejsca w którym jestem czyli opieki psychiatrycznej i skierowania na cito (za dwa dni) do... Dzień dobry. Mam 28 lat i protezę akrylowa góra dół przykrywającą zarośnięte zepsute korzenie zębów. Pomijając całą wcześniejszą historię choroby która doprowadziła mnie do miejsca w którym jestem czyli opieki psychiatrycznej i skierowania na cito (za dwa dni) do chirurga szczękowego na wycięcie korzenia który w tej chwili jest w stanie zapalnym. Bardzo chce ratować siebie i jestem mocno zmotywowana dzięki terapii ale mam dwa pytania. Czy po takiej ekstrakcji będę mogła założyć protezę i jakie znieczulenie jest używane w takich przypadkach. Dodam że całe dziąsła są koloru bordowego i wyglądają jak spuchnięte. Proszę o odpowiedź bo cała ta sytuacja jest dla mnie bardzo ciężką boje się bólu ale i sama decyzja żeby zacząć działać była i jest dla mnie bardzo trudna
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co oznacza ból lewego ucha ciągnący się do szczęki?

Witam, od dłuższego czasu mam problem z gardłem a mianowicie. Rok temu usunięto mi migdałki podniebienne i problemy miały zniknąć jednak nadal czuję z lewej strony w gardle kluchę, problemy z przełykaniem pokarmu (to co zjadam zalega przez jakiś czas... Witam, od dłuższego czasu mam problem z gardłem a mianowicie. Rok temu usunięto mi migdałki podniebienne i problemy miały zniknąć jednak nadal czuję z lewej strony w gardle kluchę, problemy z przełykaniem pokarmu (to co zjadam zalega przez jakiś czas w gardle), ból lewego ucha ciągnący się do szczęki (czasami wrażenie wody w uchu) i chrapanie w nocy. Wykluczono refluks, choroby tarczycy, zęby zdrowe. Co mi jest, jaka jest przyczyna?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy w moim zębie mogło dojść do chorób lub zakażeń?

Około rok temu miałem przeprowadzony zabieg leczenia kanałowego na dolnej ósemce. Po 2 tygodniach miałem mieć wkładaną plombę, nie stawiłem się jednak. Przez ostatni rok wszystko co w zębie było zdążyło już wypaść i teraz jest to jedna wielka, głęboka... Około rok temu miałem przeprowadzony zabieg leczenia kanałowego na dolnej ósemce. Po 2 tygodniach miałem mieć wkładaną plombę, nie stawiłem się jednak. Przez ostatni rok wszystko co w zębie było zdążyło już wypaść i teraz jest to jedna wielka, głęboka dziura. W dniu wczorajszym ząb zaczął boleć. Nie chcę wydawać kolejnych kwot w setkach złoty więc uznałem, że wolę ten ząb usunąć. Nie posiadam ubezpieczenia zdrowotnego i nie stać mnie na opiekę prywatną. Moje pytania są następujące: 1. Czy dentysta na NFZ usunie mi zęba ze znieczuleniem, a jeżeli będę musiał płacić to jakie są to kwoty? (usunięcie znieczulenie) 2. Czy po za utratą zęba powinienem obawiać się jakiś gorszych konsekwencji ? Czy w wyniku mojego braku dbania o ząb mogło dojść do jakiś chorób lub zakażeń ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy ząb leczony kanałowo jest inkubatorem rozmnażania bakterii?

Czy prawda to że ząb leczony kanałowo jest jak inkubator rozmnażania bakterii i źle wplywa na nasze poszczególne narządy ciała powodując liczne choroby? Czy ząb martwy nie powinien byc od razu usuwany?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy w moim przypadku leczenie kanałowe zęba jest wskazane?

Dzień dobry, mam problem z zębem 16.. Kilka miesięcy temu na wizycie dowiedziałam się że ten ząb wcześniej leczony kanałowo wymaga powtórnego leczenia ponieważ kanały nie zostały wypełnione całkowice, natomiast wczoraj zrobiłam zdjęcie tego zęba jeszcze raz u innego stomatologa... Dzień dobry, mam problem z zębem 16.. Kilka miesięcy temu na wizycie dowiedziałam się że ten ząb wcześniej leczony kanałowo wymaga powtórnego leczenia ponieważ kanały nie zostały wypełnione całkowice, natomiast wczoraj zrobiłam zdjęcie tego zęba jeszcze raz u innego stomatologa który powiedział że on by go nie ruszał ponieważ ząb jest słaby, martwy, on nie widzi w nim nic złego i jego powtórne ruszanie i leczenie może być niebezpieczne ponieważ w każdej chwili po powtórnym leczeniu kanałowym może dojść do zapalenia i ząb wypadnie i ten stomatolog nie podejmuje się jego leczenia. I teraz moje pytanie co mam zrobić skoro jeden dentysta mówi żeby leczyć a drugi że się nie podejmuje i że ząb nie jest w złym stanie ? Bardzo proszę o poradę ponieważ nie mam pojęcia o zębach a nie chce też aby ząb po leczeniu kanałowym jeśli się jednak zdecyduję wypadł, ponieważ i tak mam spore braki w uzębieniu związane z wczesniejszymi chorobami zębów
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy choroby oraz słabsze szkliwo zębów jest dziedziczne?

Witam. Mam 20 lat i spory problem z zębami. Na większości jest próchnica, trzy zostały już wyrwane, jeszcze 4 czekają do wyrwania. Staram się dbać o zęby, myje je 2 x dziennie, nie pije napojów gazowanych, unikam cukru... Witam. Mam 20 lat i spory problem z zębami. Na większości jest próchnica, trzy zostały już wyrwane, jeszcze 4 czekają do wyrwania. Staram się dbać o zęby, myje je 2 x dziennie, nie pije napojów gazowanych, unikam cukru a mimo to moje zęby są w katastrofalnym stanie... Leczę je u dentysty ale na NFZ nie wiele da się zrobić a na prywatne leczenie mnie nie stać.. Moja mama straciła zęby w wieku 30 lat, wszystkie, nosi sztuczna szczękę, czy w związku z tym taka sama przyszłość czeka mnie? czy choroby oraz słabsze szkliwo zębów jest dziedziczne? Co robić żeby ratować zęby i jakie są ewentualne koszty implantow?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Dorota Przemysław Stankowscy
Lek. dent. Dorota Przemysław Stankowscy

Czy możliwe jest, że problemy z zębami są od jakiejś niewykrytej choroby?

Witam, Niedawno miałam plombowanego zęba (dolna 4), ostatnio zaczął mnie znowu boleć. Na początku był to tępy ból, później ostry. Zaniepokoiło mnie że boli mnie także kość pod zębem. Niedawno miałam usuwanego zęba z powodu zgorzeli (po przeciwnej stronie... Witam, Niedawno miałam plombowanego zęba (dolna 4), ostatnio zaczął mnie znowu boleć. Na początku był to tępy ból, później ostry. Zaniepokoiło mnie że boli mnie także kość pod zębem. Niedawno miałam usuwanego zęba z powodu zgorzeli (po przeciwnej stronie jamy ustnej), ponad to w ciągu ostatniego roku często kruszyły mi się zęby. Czy możliwe jest że problemy z zębami są od jakiejś niewykrytej choroby? Dodam że chodzę do dentysty regularnie oraz dbam o higienę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy stan zębów ma wpływ na trądzik?

Dzień dobry :) Mam zęba 6 do leczenia kanałowo, ostatnio na moje twarzy zaczęły pojawiać się wypryski właśnie z tej samej strony z której znajduje się chory ząb. Przeczytałam na internecie że często to właśnie choroba zęba jest przyczyną trądzika, czy jest to możliwe też w tym przypadku ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy moje objawy wskazują na toksokarozę?

Witam, proszę o pomoc w diagnozie toksokarozy i ewentualnym leczeniu .Objawy to bole i zawroty glowy i pobolewajace oko. rezonans glowy mialam robiony zeby wykluczyc inne choroby wyszedl wporzadku a u okulisty bylam z okiem po badaniach stwierdzila ze nie... Witam, proszę o pomoc w diagnozie toksokarozy i ewentualnym leczeniu .Objawy to bole i zawroty glowy i pobolewajace oko. rezonans glowy mialam robiony zeby wykluczyc inne choroby wyszedl wporzadku a u okulisty bylam z okiem po badaniach stwierdzila ze nie ma nic niepokojacego. Odebralam wyniki igg 13,69 a norma do 11. Czy jest ze mna zle?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy zęby mają wpływ na rozwój ciąży?

Moja ciąża obumarła w 34 t.c., badania sekcji zwłok nie wykazały przyczyny śmierci dziecka. Badania krwi, moczu, CRP były w normie. Nie leczyłam się w ciąży ma inne choroby. Przed ciążą miałam 1 korzeń zęba do wyrwania. Bałam się... Moja ciąża obumarła w 34 t.c., badania sekcji zwłok nie wykazały przyczyny śmierci dziecka. Badania krwi, moczu, CRP były w normie. Nie leczyłam się w ciąży ma inne choroby. Przed ciążą miałam 1 korzeń zęba do wyrwania. Bałam się i tego nie zrobiłam. Potem zaszłam w ciążę. Ciąża była nieplanowana. Byłam w ciąży u stomatologa na konsultacji i na jednym korzeniu była koronka (ruszała się). Lekarz powiedział, że nie wklei jej z powrotem, bo nie wie czy nie zapuchnę. A z 2 korzeniem do wyrwania - miałam podjąć decyzję czy decyduję się na usunięcie. Ostatecznie nie usunęłam tego zęba bo bałam się, że coś może się stać. W ciąży czułam w ustach charakterystyczny posmak ropy. Często myłam zęby, płukałam. Czy stan zębów mógł wpłynąć na obumarcie ciąży?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie badania mogę sama wykonać, aby zdiagnozować problem?

Dzień dobry, Moim problemem jest utrzymujący się brzydki zapach z ust. Rozmawiałam ze stomatologiem - wykluczył złą higienę i choroby zębów (już prawie maniakalnie dbam o czystość zębów). Myślę, że to może mieć związek z zatokami (nieustannie spływa mi... Dzień dobry, Moim problemem jest utrzymujący się brzydki zapach z ust. Rozmawiałam ze stomatologiem - wykluczył złą higienę i choroby zębów (już prawie maniakalnie dbam o czystość zębów). Myślę, że to może mieć związek z zatokami (nieustannie spływa mi wydzielina po tylnej ścianie gardła) albo z refluksem żołądkowym (odczuwam cofanie treści żołądkowych). Niestety ani laryngolog ani gastrolog nie zalecił żadnych badań. Wiem, że to spory problem, bo najbliżsi mi to nieustannie sygnalizują. :-( Co robić? Jakie badania mogę sama wykonać aby zdiagnozować problem? Bardzo proszę o pomoc...
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Patronaty