Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 0 , 5 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Siatkówka: Pytania do specjalistów

Jak leczyć te męty w oczach?

Dzien dobry. 44 lata. W maju zeszlego roku mialem wypadek samochodowy i od tamtego czasu pojawily mi sie męty w oczach. Wydaje mi się, ze wczesniej ich nie mialem, badz nie zauwazylem. W grudniu tego roku poszedlem do okulisty,... Dzien dobry. 44 lata. W maju zeszlego roku mialem wypadek samochodowy i od tamtego czasu pojawily mi sie męty w oczach. Wydaje mi się, ze wczesniej ich nie mialem, badz nie zauwazylem. W grudniu tego roku poszedlem do okulisty, gdzie zostalo wykonane badanie dna oka, oraz test na jaskre. Lekarz nie stwierdzil wiekszych nieprawidlowosci, oprcz delikatmie podniesionego cisnienia w obu oczach, oraz stwierdzil mala wade wzroku, oraz astygmatyzm w lewym oku. Mnie jednak bardzo martwia te męty. Najbardziej je widac, gdy spojrze w niebo, ruszajac galkami z dolu do gory. Wyglada to tak, jakby przed oczami przelatywal mi dymek. Lekarz powiedzial, ze mety te zwiazane sa z naturalnym procesem starzenia i nie ma powodow do niepokoju. Jednak mi to nie daje spokoju i martwie sie, ze te mety to zwiastun odklejajacej sie siatkowki i w rezultacie slepoty. Moje zycie zamienilo sie w koszmar. Nie moge spac po nocach, malo jem itd. Jak to jest w koncu z tymi metami? Mam sie czego obawiac? Dodam rowniez, ze mam.nerwice. Moge prosic o wyjasnienie, czy mety sa zwiastunem czegos powaznego? Dziekuje.
odpowiada 1 ekspert:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski

Czy można wykonać ten zabieg na zębach przy problemie z siatkówką?

Drobna trakcja do fotokoagulacji – zalecenia, przeciwwskazania. Okulista skierował mnie na fotokoagulację siatkówki (ok. 5 miesięcy temu). Na skier. – „Wywiad: po USG B bez niepokojących objawów, PVD -, męty. Badanie: Dno OPL tarcze różowe, c/d= 0.5-0.6, plamka z refleksem.... Drobna trakcja do fotokoagulacji – zalecenia, przeciwwskazania. Okulista skierował mnie na fotokoagulację siatkówki (ok. 5 miesięcy temu). Na skier. – „Wywiad: po USG B bez niepokojących objawów, PVD -, męty. Badanie: Dno OPL tarcze różowe, c/d= 0.5-0.6, plamka z refleksem. Siatkówka przyłóżna. Na obw. w OL w kw. górno -skr. drobna trakcja - do FKL”. Lekarz wyjaśnił mi, że jest to nadciągnięcie, które może spowodować przedarcie czy naderwanie siatkówki. Natknęłam się w Internecie na informację, że drgań, czy np. ultradźwięków powinno się unikać przy odklejaniu się siatkówki. Nie wiem czy ma to już zastosowanie do stanu, w którym jest moje oko. Stąd moje 1. pytanie czy przed fotokoagulacją, która jak rozumiem ma zabezpieczyć siatkówkę przed odwarstwieniem, mogę odbyć zabiegi stomatologiczne, takie jak: a) leczenie kanałowe z użyciem ultradźwięków (ząb w żuchwie po przeciwnej stronie do oka ze zmianą)? b) skaling ultradźwiękowy zębów? c) czy można w ogóle borować zęby nawet te położone w szczęce pobliżu tego oka czy pod nim? A jeśli wskazane jest przesunięcie ww. zabiegów dentystycznych (lub części z nich) na po laserowaniu oka to po jakim czasie od fotokoagulacji mogę je wykonać? 2. Czy mogę używać szczoteczki elektrycznej/ sonicznej do zębów? 3. Czy czegoś powinnam unikać? Jakichś aktywności, sportów? 4. Czy mogę brać leki, które powodują wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, jak SSRI? 5. Co oznacza na skierowaniu: PVD – oraz c/d= 0.5-0.6? 6. Czy konieczna jest fotokoagulacja każdej drobnej trakcji? 7. Czy zaniechanie fotokoagulacji skończy się nieuchronnie oderwaniem siatkówki czy czasem można jednak nie laserować oka? Jakie mogą być konsekwencje braku interwencji? 8. Czy zabieg fotokoagulacji siatkówki może mieć negatywne skutki, powikłania? Czy czasem lepiej go nie przeprowadzać? 9. Od tygodnia do dwóch odczuwam w tym oku jakby ciągnięcie. O czym może to świadczyć? 10. Czy takie zmiany szybko postępują? Minęło 5 miesięcy od diagnozy. Czy powinnam spieszyć się z laserowaniem? Czy możliwe jest, że stan oka już znacznie się pogorszył i powinnam najpierw ponownie się przebadać i dużo ostrożniej podejść do aktywności i odroczyć zabiegi stomatologiczne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jaki sport mogłabym uprawiać?

Dzień dobry. Moim problemem jest duża wada wzroku (-15 dioptrii w wieku 22 lat). Przeszłam też dwie skleroplastyczne operacje obu oczu (w wieku 5 i 6 lat). Wada się zatrzymała, ale niestety nie jest możliwa jej laserowa korekcja. W każdym... Dzień dobry. Moim problemem jest duża wada wzroku (-15 dioptrii w wieku 22 lat). Przeszłam też dwie skleroplastyczne operacje obu oczu (w wieku 5 i 6 lat). Wada się zatrzymała, ale niestety nie jest możliwa jej laserowa korekcja. W każdym razie nigdy jakoś szczególnie nie miałam styczności z aktywnością fizyczną, na zajęcia z wychowania fizycznego miałam zwolnienie lekarskie. Wszystko przez to, że przy większym wysiłku grozi mi odklejenie siatkówki oka. Doszłam jednak do wniosku, że chciałabym choć trochę się poruszać, szczególnie że mam siedzącą pracę. Nie jeżdżę na rowerze, nie pływam, ponieważ nie umiem i nie ciągnie mnie też do tego typu aktywności. Jaki sport mogłabym uprawiać? Zastanawiam się nad siłownią (jakie ćwiczenia będą w moim przypadku bezpieczne?), a może i tańcem... Sama nie wiem, więc byłabym wdzięczna za pomoc i ewentualne propozycje.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Mencel-Bednarek
Lek. Izabela Mencel-Bednarek

Czy może dojść do utraty wzroku?

Dzień dobry Niedawno zakwalifikowałam się do korekcji laserowej wzroku metodą femtolasik i teraz czekam na termin. Niestety mam coraz większe obawy przed tym zabiegiem. Czy istnieje ryzyko utraty wzroku bądź jego trwałego pogorszenia ? Jakie jest prawdopodobieństwo zniekształcenia rogówki bądź siatkówki ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy powinnam poddać się zabiegowi laseroterapii?

Czy zwyrodnienia obwodowe siatkówki oka typu ślady ślimaka należy poddać zabiegowi laseroterapii? Co jeśli nie zdecyduje się na zabieg? Zaznaczę, że jestem bardzo aktywną osobą, jako instruktor narciarstwa biegowego oraz nartorolek często jestem w ciągłym ruchu po 8-10 godzin,... Czy zwyrodnienia obwodowe siatkówki oka typu ślady ślimaka należy poddać zabiegowi laseroterapii? Co jeśli nie zdecyduje się na zabieg? Zaznaczę, że jestem bardzo aktywną osobą, jako instruktor narciarstwa biegowego oraz nartorolek często jestem w ciągłym ruchu po 8-10 godzin, a do tego dochodzą intensywne treningi przygotowujące mnie do triathlonu. 2 lata temu zauważono u mnie zmiany zwyrodnieniowe siatkówki w obu oczach typu ślady ślimaka i 3 okulistów potwierdziło, że wymagają laseroterapii jednak czytając, że zabieg nie daje pewności, że dojdzie kiedyś do odwarstwienia siatkówki zastanawiam się czy nie wystarczy po prostu kontrolować regularnie oczu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Mencel-Bednarek
Lek. Izabela Mencel-Bednarek

Jaka mogła być faktyczna przyczyna ucisku w klatce piersiowej?

Witam. Mam 32 lata. Około 3 tygodnie temu zacząłem mieć ucisk i ból w klatce piersiowej. Zdarzało mi się to już wcześniej i przechodziło, więc myślałem, że tym razem też tak będzie. Ból (niezbyt silny, ale powodujący dyskomfort) jednak... Witam. Mam 32 lata. Około 3 tygodnie temu zacząłem mieć ucisk i ból w klatce piersiowej. Zdarzało mi się to już wcześniej i przechodziło, więc myślałem, że tym razem też tak będzie. Ból (niezbyt silny, ale powodujący dyskomfort) jednak nie ustępował. Poszedłem do POZtu. Dostałem skierowanie na badania krwi. Wyniki wyszły b. dobrze (lekko podwyższony cholesterol ok. 195 i trójglicerydy). Magnez, potas też okej. Badania z moczu tak samo. Około 20 tego samego dnia co miałem badania dostałem uderzenia gorąca, znaczyły drętwieć mi dłonie, poczułem duży niepokój i zacząłem panikować. Udałem się na SOR. Zmierzono mi ciśnienie 173/103/132. Na pewno swoje dołożył tez stres. Dostałem lek na obniżenie ciśnienia. Noc spędziłem na SORze. Zrobiono mi dwukrotne badania krwi. Po pierwszy lekarka stwierdziła, że żal jej mnie tu trzymać, bo wyniki są prawidłowe. EKG też okej. Wykluczono zawał. Wolałem zostać. Po drugim badaniu była inna lekarka. Ciśnienie miałem ok 150/90. Nie chciała diagnozować nadciśnienia, lecz zasugerowała, aby tydzień mierzyć ciśnienie i potem udać się do POZ. Ciśnienie było max. 150/90. Wyższego nie odnotowałem. Udałem się prywatnie do kardiologa. Przeprowadził echo serca, zmierzył ciśnienie - 130/80. Wyniki prawidłowe. Dał mi Loriste 25 mg rano. Zalecił mierzenie ciśnienia i napisanie mu maila za ok. 2 tyg. Do tego zlecił wysiłkowe, które będę miał za 6 dni. Od tego czasu zachorowałem i miałem 38,5 gorączki, bolało mnie gardło. Ciśnienie było okej, ale puls dochodził do 120 i nie spadał poniżej 100 przez cały dzień. Znowu POZ. Antybiotyk. Na obniżenie pulsu doraźnie propranolol 10 mg. W swoim arsenale mam też capropril 25 mg i hydroxyzinuw 25 mg, które mogę brać doraźnie w razie wysokiego ciśnienia. Wysoka gorączką i wysoki puls trwał 2 dni. Dzisiaj się obudziłem jak nowo narodzony. Ciśnienie super, puls też. Cały dzień miałem pełno energii, dużo się ruszałem. Już miałem nadzieję, że się wszystko unormowało, ale około 20:00 poczułem uderzenie ciepła. Ciśnienie 162/101/79. Po około 20 minutach zaczęło spadać. Teraz utrzymuje się około 140/90. Wcześniej miałem średnio 135/85. Mam mrowienie w pałacu lewej ręki oraz mrowienie twarzy (mrowienie, drętwienie, uczucie martwej skóry). Miałem już to po pierwszym wzroście ciśnienia po SORze. Wtedy utrzymywało się kilka dni. Nie wiem co dalej robić, bo nikt nie przyjmuje, że może być to schorzenie neurologiczne. Pogorszył mi się trochę wzrok w lewym oku. Jest różnica w stosunku do prawego. Czasami coś mnie ukłuje w głowie. Czasami zatka mi się lewe ucho. Nogi też czasem drętwieją. Czy przesadzam i może to być nerwica lub nerwobóle? Czy może jednak są podstawy do szukania przyczyny w innym miejscu niż serce lub pierwotne nadciśnienie tętnicze? Po echo serca narządy mam okej (nerki, płuca, trzustka, watroba, krtań, aorta, serce, żołądek). Zmieniłem dietę, schudłem 2 kg. Nie mam nadwagi, chodzę na siłownię, ruszam się, czasami gram w siatkówkę. Waga 82 kg, wzrost 177cm. Proszę pomóżcie. Mam 2 letnią córeczkę i nie chcę jej zostawiać. Pozdrawiam,
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Czy takie dolegliwości mogą mieć związek z nerwicą?

Witam, mój problem polega na tym, że od dobrych kilku lat zmagam się z nerwicą, depresją i atakami paniki co chwila nowe dolegliwości już powoli mam tego dość. Aktualnie mam silne powidoki od źródeł światła wystarczy ze przez sekundę... Witam, mój problem polega na tym, że od dobrych kilku lat zmagam się z nerwicą, depresją i atakami paniki co chwila nowe dolegliwości już powoli mam tego dość. Aktualnie mam silne powidoki od źródeł światła wystarczy ze przez sekundę spojrzę w lampe i przez jakiś czas widze niebieska plamę, uniemożliwia mi to w pewnym stopniu prowadzenie auta bo wtedy co chwila jestem narażony na silne światło z innych samochodów wtedy co chwila widze niebiesko-fioletowe plamy do tego wszystkiego doszedł śnieg optyczny, męty i szum w uszach bardzo uciążliwy gdy idę spać, a jak już zasne to męczą mnie koszmary i paraliże senne. Dwa raz już byłem u okulisty miałem badane dno oka oraz test rozpoznawania barw, okulistka mówiła ze siatkówki oczu i nerw wzrokowy w stanie idealnym. rezonans mózgu 3 lata temu wynik był idealny nawet nie było żadnych zwężeń żył itp. Wyniki krwi również w normie. Nie mam pojęcia gdzie szukać rozwiązania. Psycholog i psychiatra uspokajają, że to typowe dla moich zaburzeń, jednak nie potrafię w to uwierzyć. Boje się, że przez te 3 lata mógł utworzyć się jakiś guz czy inne demienilizacje, jest to możliwe ? Czy jednak mogę to przypisać nerwicy ? Żyje w ciągłym strachu. Proszę o radę.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Czy mogę wykonać skaling?

Czy przy rozwarstwieniu siatkówki mogę wykonać skaling ultradźwiękowy?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co mam robić z tym przeskakiwaniem w kolanie?

Witam. Od pewnego czasu zmagam się problemem "przeskakującego" kolana. Kiedy przysiadam na lewą nogę, w pełnym przysiadzie nagle coś przeskakuje w kolanie i staw ucieka delikatnie do środka. Po czymś takim nie jestem w stanie wyprostować nogi nawet o... Witam. Od pewnego czasu zmagam się problemem "przeskakującego" kolana. Kiedy przysiadam na lewą nogę, w pełnym przysiadzie nagle coś przeskakuje w kolanie i staw ucieka delikatnie do środka. Po czymś takim nie jestem w stanie wyprostować nogi nawet o 10cm. Staw się blokuje. Muszę usiąść, aby odciążyć kończynę. Wtedy czuję, że znowu coś przeskakuje i wraca do normalnego stanu. Poza tym, nie ma większego bólu nie ma opuchlizny. Nigdy nie doznałem urazu stawu kolanowego. Jestem aktywny fizycznie, wiele lat grałem w siatkówkę i piłkę nożną. Mężczyzna 34 lata. Co może być przyczyną?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Kiedy będę mogła podróżować samolotem?

Zapomniałam zapytać na wizycie . Obkurcza mi się ciało szkliste , wrześniu miałam z tego powodu w oku wylew krwi i przedarcie siatkówki które zalaserowano na ten moment jest ok ale ciało szkliste nadal nie odłączyło się całkiem czy w... Zapomniałam zapytać na wizycie . Obkurcza mi się ciało szkliste , wrześniu miałam z tego powodu w oku wylew krwi i przedarcie siatkówki które zalaserowano na ten moment jest ok ale ciało szkliste nadal nie odłączyło się całkiem czy w takim wypadku można latać samolotem ? I czy kiedy kolwiek można będzie latać?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego konieczne jest MR w tej sytuacji?

Witam . Mojemu 23 letniemu synowi wypał bark po raz 3 w ciągu 4 lat . Lekarz dał skierowanie na rezonans magnetyczny. Niestety nic nie wyjaśnił dlaczego to badanie . Proszę powiedzieć. dlaczego je się wykonuje w jakim celu... Witam . Mojemu 23 letniemu synowi wypał bark po raz 3 w ciągu 4 lat . Lekarz dał skierowanie na rezonans magnetyczny. Niestety nic nie wyjaśnił dlaczego to badanie . Proszę powiedzieć. dlaczego je się wykonuje w jakim celu .bark wypadł dwa razy w czasie grania siatkówki a teraz w pracy. Dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Dlaczego mam wrażenie, że Ci ludzie wyglądają znajomo?

Jestem DDA i mam wysoko wrażliwy układ nerwowy. Bardzo długo nie potrafiłam nikomu zaufać, przed 30-stką poznałam faceta, który mnie zainteresował, ponieważ wydawał się łagodny. On również pochodził z rodziny, w której ojciec pił i stosował przemoc. Bardzo bałam się,... Jestem DDA i mam wysoko wrażliwy układ nerwowy. Bardzo długo nie potrafiłam nikomu zaufać, przed 30-stką poznałam faceta, który mnie zainteresował, ponieważ wydawał się łagodny. On również pochodził z rodziny, w której ojciec pił i stosował przemoc. Bardzo bałam się, że wejdę w takie samo bagno jak moja matka, dlatego ostrożnie segregowałam mężczyzn i zazwyczaj wszystkich odrzucałam. Gdy go poznałam, również nie umiałam mu do końca zaufać, ale oswajał mnie z dnia na dzień. W końcu zaczęliśmy się ze sobą spotykać. W pewnym momencie on nagle się zmienił. Teraz wiem, że jest narcyzem, dlatego stosował naprzemiennie bombardowanie miłością i wyrafinowaną przemoc psychiczną. Podczas naszego ostatniego spotkania on tak zaaranżował sytuację, że poczułam się przymuszona do seksu oralnego, na który nie miałam ochoty. Bałam się jednak, że gdy mu odmówię, mogę mieć problem. On wcześniej zamknął drzwi pokoju. W końcu zgodziłam się dla świętego spokoju i wychodząc z założenia, że mi na nim zależy, więc mogę się „poświęcić”. Wkrótce później zaczęły pojawiać się niepokojące sygnały, że on mógł spotykać się też z innymi kobietami. Po tym seksie oralnym zaczęłam obawiać się chorób przenoszonych drogą płciową. Przez jakiś czas jakoś funkcjonowałam, czekając, aż będę mogła wykonać badania. Uznałam, że nigdy więcej się z nim nie zobaczę, bo po alkoholu stawał się agresywny, ale w taki sposób, by nie przekroczyć granicy, po której mogłabym zgłosić sprawę policji. Niestety, w pewnym momencie pojawił się straszny koszmar. Przyśnił mi się obskurny hotel, z nim też kiedyś była w hotelu, ale znacznie lepszym, piwo (podczas ostatniego spotkania próbował mnie upić szklanką wódki, ale jej nie ruszyłam) oraz seks z przypadkowym mężczyzną, którego nie chcę, ale nie umiem go przerwać, tylko płaczę. W śnie nie widziałam twarzy mężczyzny, lecz usłyszałam słowa: masz to, czego chciałaś, teraz wiesz, jak to jest uprawiać seks z innym mężczyzną, nie spałaś tylko z nim. Mój przemocowy partner często wypominał mi brak doświadczenia i robił to fazach kulminacyjnych podczas seksu. Dziś wiem, że chciał mnie w ten sposób zranić. Ten sen jednak mnie zaniepokoił. Po przebudzeniu zaczęłam się bać, że mogłam mieć seks z przypadkowym mężczyzną, ktoś mógł mnie wykorzystać lub sama na to pozwoliłam z rozpaczy, a następnie wyparłam to wydarzenie ze swojej pamięci. Jeszcze bardziej zaczęłam się bać chorób przenoszonych drogą płciową i tego, kim był ten mężczyzna. Sen był bardzo realistyczny, pamiętam, że podczas snu uznałam go za wyparte wspomnienie z przeszłości, którego się wstydziłam. Od tamtej pory co pewien czas mam podobne koszmary. Na szczęście teraz udaje mi się być tą, która stawia granice i broni się przed napaścią. Mój niepokój wzbudza jednak każdy napotkany mężczyzna, który wydaje się znajomy. Często mój umysł podpowiada mi obrazy z nim związane o tematyce seksualnej. Od kilku tygodni niepokoją mnie dwaj mężczyźni, których często widuję na mieście i którzy wydają się bardzo znajomi. Jeden jest młodszy i nawet jego buty wydają mi się znajome, drugi w wieku mojego ojca. Czy jest możliwe, że poza tą sytuacją sprzed lat, gdy samą siebie zmusiłam do seksu oralnego z moim eks, nic złego się nie wydarzyło, ale mój umysł wciąż podświadomie żyje tym wydarzeniem, które wzbudza we mnie poczucie winy i przez to na widok każdego faceta, który wygląda znajomo, ale nie umiem go przypisać do konkretnego zdarzenia, podsyła mi najgorsze możliwe obrazy? Podobną sytuację miałam kiedyś w pociągu, ale później zorientowałam się, że tego faceta pokazywała mi moja przyjaciółka, bo chodziła z nim na siatkówkę. Wówczas odetchnęłam z ulgą. Jak poznać prawdę, czy oprócz mojego eks ktoś mnie wykorzystał seksualnie? Zanim doszło do zdarzenia z nim, po którym od niego uciekłam, seks mnie nie przerażał, wydawał się nawet przyjemny. Największy przestrach wywołał jednak koszmar, ponieważ wynikało z niego, że w ogóle siebie nie szanuję.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Marciniak
Mgr Joanna Marciniak

Czy to mogło spowodować jakiś wewnętrzny uraz gałki ocznej?

Dzień dobry Proszę o poradę. Otóż niefortunnie zostałam uderzona daszkiem; od czapki z daszkiem podczas przywitania (przytulenia) z osobą znajomą. Daszek uderzył mnie niefortunnie w prawe oko, a dokładnie w miejscu zagięcia nad górną powieką, poniżej łuku brwiowego. Trwało to... Dzień dobry Proszę o poradę. Otóż niefortunnie zostałam uderzona daszkiem; od czapki z daszkiem podczas przywitania (przytulenia) z osobą znajomą. Daszek uderzył mnie niefortunnie w prawe oko, a dokładnie w miejscu zagięcia nad górną powieką, poniżej łuku brwiowego. Trwało to sekundę, ale w jej momencie poczułam dość mocne uderzenie tym daszkiem w gałkę oczną. Chciałam zapytać czy to uderzenie głową (daszkiem w okolicę oka) mogło spowodować jakiś wewnętrzny uraz gałki ocznej, nerwu wzrokowego, siatkówki, naczynek wewnątrz gałki ocznej lub czy mógł ten incydent w jakiś inny sposób zaszkodzić dla oka.. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co mam robić z tym bólem oka?

Witam, W grudniu przeszłam zabieg bliznowania laserowego siatkówki ,a dokładniej mialam stwierdzone zwyrodnienie siatkówki obwodowej. Od jakiegoś czasu następuje moment bólu w środku oka, pulsacyjny ból. Boli mnie tylko to oko, na którym był robiony zabieg. Od zabiegu minęły 4... Witam, W grudniu przeszłam zabieg bliznowania laserowego siatkówki ,a dokładniej mialam stwierdzone zwyrodnienie siatkówki obwodowej. Od jakiegoś czasu następuje moment bólu w środku oka, pulsacyjny ból. Boli mnie tylko to oko, na którym był robiony zabieg. Od zabiegu minęły 4 miesiące, a ból pojawił się ok 2 tygodni temu, niecodziennie ,najczęściej wieczorem. Czy to powód do zmartwien? Poinformowano mnie ,że nie podlegam kontroli po zabiegu ,tylko rutynowe badania raz na rok. Czy to może być od przemęczenia? Wyższego ciśnienia? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego pojawia się ten ból (ucisk) i drętwienie?

Dzień dobry, Piszę z pewnym problemem który towarzyszy mi już kilka lat. Dotyczy on bólu w klatce z lewej górnej strony. Ból (ucisk) ten pojawia się w czasie biegania. W miarę biegania bólowi zaczyna również towarzyszyć drętwienie lewej ręki,... Dzień dobry, Piszę z pewnym problemem który towarzyszy mi już kilka lat. Dotyczy on bólu w klatce z lewej górnej strony. Ból (ucisk) ten pojawia się w czasie biegania. W miarę biegania bólowi zaczyna również towarzyszyć drętwienie lewej ręki, a właściwie barku z tyłu. Co najdziwniejsze ból ten( ucisk) i drętwienie występuje tylko w czasie zwykłego biegania w miarę równomiernego. Gdy gram w piłkę, siatkówkę czy tenisa żaden z tych objawów nie występuje nawet na chwilę co mnie dziwi. Robiłem badania EKG Holtera oraz próbę wysiłkową jednak wszystko wyszło dobrze. Niestety symptomy nie ustały. Powiedziałbym wręcz że w ostatnich dniach objawy te się naliczyły. Dodam tylko że mimo wszystko że jestem osobą, która uprawia sport często to moja kondycja jest bardzo słaba, a nie potrafię jej poprawić żadnymi treningami czy ćwiczeniami już od ponad 2 lat. Prosiłbym o jakieś rady, skąd ten ból (ucisk) i drętwienie skoro w badania te nic nie wykazały.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Co robić z tym bólem karku u 20-latka?

Hej, otóż od dłuższego czasu dość często boli mnie kark, prawdopodobnie przez siedzący tryb życia i praca programisty również nie pomaga. Problem w tym ze jak rozciągam się oraz roluje górną partie ciała i chce rozciągnąć szyje poprzez ciągniecie głowy... Hej, otóż od dłuższego czasu dość często boli mnie kark, prawdopodobnie przez siedzący tryb życia i praca programisty również nie pomaga. Problem w tym ze jak rozciągam się oraz roluje górną partie ciała i chce rozciągnąć szyje poprzez ciągniecie głowy na boki to podczas rozciągania prawej strony bolą mnie okolice skroni po prawej stronie. Przy lewej stronie taki coś nie występuje. Dodam również ze grając w siatkówkę 8 lat tez to występowało
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jaka mogła być przyczyna takich duszności?

Dzień dobry, niedawno podczas wysiłku fizycznego odczuwałam silne duszności, trochę jakby świszczący oddech, który sprawiał, że nie dało się oddychać przez ściśnięte gardło. Do tej pory zdarzyło mi się to zaledwie dwa lub trzy razy. Z czego to może wynikać?... Dzień dobry, niedawno podczas wysiłku fizycznego odczuwałam silne duszności, trochę jakby świszczący oddech, który sprawiał, że nie dało się oddychać przez ściśnięte gardło. Do tej pory zdarzyło mi się to zaledwie dwa lub trzy razy. Z czego to może wynikać? Od lat aktywnie trenuję siatkówkę, nie mam problemów z sercem, regularnie się badam na zawody. Ten problem dotyczy również mojej mamy, której również się to zdarza podczas wzmożonego wysiłku.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy mogę pracować na budowie przy dużej wadzie wzroku?

Dzień dobry, posiadam dużą wadę wzroku, w słabszym oku dochodzącą do -7. Ciśnienie gałki ocznej oraz obraz siatkówki są w porządku. Czy w takiej sytuacji mogę podejmować się w ramach zawodu lekkiej pracy fizycznej na budowie, jak np. malowanie ścian?... Dzień dobry, posiadam dużą wadę wzroku, w słabszym oku dochodzącą do -7. Ciśnienie gałki ocznej oraz obraz siatkówki są w porządku. Czy w takiej sytuacji mogę podejmować się w ramach zawodu lekkiej pracy fizycznej na budowie, jak np. malowanie ścian? Czynność ta nie wymaga dużego wysiłku, a narzędzia są bardzo lekkie. Serdecznie dziękuję!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy będę mieć możliwość powrotu do sportu?

Witam, podczas zabiegu ACL lekarz zobaczył uszkodzenie łąkotki i ją wyciął ( meniscektomia subtotalna łąkotki przyśrodkowej, fiksacja proksymalna/dystalna Milagro), tutaj mam pytanie czy jest możliwość powrotu do sportu? Mam na myśli takie dyscypliny jak piłka nożna (amatorsko grałem), siatkowka, boks czy tenis?? Oczywiście po powrocie do sprawności ruchowej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy można podróżować samolotem po operacji siatkówki?

Czy po laseroterapii zabezpieczającej siatkówki (degeneracje obwodowe), można podróżować samolotem? Po jakim czasie?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty