Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 3 7 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wzmożone napięcie mięśniowe: Pytania do specjalistów

Czy poniższe objawy wskazują na wzmożone napięcie mięśniowe?

Witam, chciałam zapytać zauważyłam że córka 1,5 miesiąca zaczęła się bardzo wyginać, prezyć, kopie nóżkami, macha rączkami, ma problemy z zaśnięciem, kręci głową w każdą Stronę przez co się wybudza, popłakuje czy to jest może wzmożone napięcie mięśniowe?

Co oznacza ten wynik badania u 2-miesięcznego dziecka?

Witam, Proszę o interpretację badania USG przezciemiaczkowego u 2,5 mc chłopca. W okolicy rogu przedniego lewej komory bocznej obszar tkanki mózgowej o podwyższonej echogeniczności 15x9 mm. W jego obrębie dwa drobne zwapnienia śr 2mm izolowanej poszerzenie rogu przedniego do śr... Witam, Proszę o interpretację badania USG przezciemiaczkowego u 2,5 mc chłopca. W okolicy rogu przedniego lewej komory bocznej obszar tkanki mózgowej o podwyższonej echogeniczności 15x9 mm. W jego obrębie dwa drobne zwapnienia śr 2mm izolowanej poszerzenie rogu przedniego do śr 4,3 mm. Komory boczne na wysokości wzgórza prawa śr 4.5 mm lewa śr 4,9 mm. USG było robione profilaktycznie. U syna jest stwierdzoną asymetria i wzmożone napięcie mięśniowe. Czekamy na wizytę u neurologa. Przerażona mama.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy nadmierne napięcie mięśni u dziecka to powód do niepokoju?

witam czy może być normalnym, że dziecko w wieku 2-4 lat w trakcie ekscytacji macha rączkami lub zaciska piąstki jakby napinało mięśnie rąk, robi to tylko w chwili radości z zabawy bądź zadowolenia ogolnie "podniecenia" jak sie nie moze czegos doczekać? czy to powod do niepokoju?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Tomasz Grzelewski
Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Dziecko opuszcza główkę w stronę klatki piersiowej - co to może oznaczać?

Witam. Mam 8 miesięczną córeczke. Mieliśmy kontrolna wizytę u neurologa stwierdziła że ma trochę wzmożone napięcie mięśniowe ale ze powinna z tego wyrosnąć. Ostatnio zauważyłam że zaczęła głowę przytulać do ramienia i bardzo szarpać ucho laryngolog przeczyscil ucho i się... Witam. Mam 8 miesięczną córeczke. Mieliśmy kontrolna wizytę u neurologa stwierdziła że ma trochę wzmożone napięcie mięśniowe ale ze powinna z tego wyrosnąć. Ostatnio zauważyłam że zaczęła głowę przytulać do ramienia i bardzo szarpać ucho laryngolog przeczyscil ucho i się uspokoiło natomiast od 2 dni zauważyłam że opuszcza głowę w stronę klatki piersiowej dzieje się tak tylko podczas silnych emocji tj kiedy ja rozsmieszamy albo bardzo się z czegoś cieszy. Co to może oznaczać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy moje półroczne dziecko rozwija się prawidłowo?

Dzień Dobry, córeczka skończyła w twj chwili pół roku. W 3 miesiącu życia dostaliśmy skierowanie do neurologa z podejrzeniem wzmozonego napięcia mięśniowego. Neurolog potwierdził wnm w kończynach i prostownoku grzbietu, za to wiotkosc tułowia. Usg przeciemiaczkowe uznal za prawidlowe jednak... Dzień Dobry, córeczka skończyła w twj chwili pół roku. W 3 miesiącu życia dostaliśmy skierowanie do neurologa z podejrzeniem wzmozonego napięcia mięśniowego. Neurolog potwierdził wnm w kończynach i prostownoku grzbietu, za to wiotkosc tułowia. Usg przeciemiaczkowe uznal za prawidlowe jednak skierował nas na kolejną kontrolę, ponieważ komory bocznw mózgu uznał za nieznacznie zwężone. Nie dostaliśmy dokładnego opisu. Co to może oznaczać, czy może to prowadzić to dziecięcego porazenia mózgowego? Zazanaczam że Córka jest rehabilitowana obecnie, rozwija się w czasie, obecnie obraca się na brzuszek i odwrotnie. Niestety nie chwyta za nóżki. Proszę o ocenę sytuacji.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania u syna?

witam, pytanie dotyczy mojego dziecka, syn obecnie 15 miesięcy. Od urodzenia zmagał się ze wzmożonym napięciem mięśniowym(był 10 miesięcy rehabilitowany), refluksem żołądkowo-przełykowym, nietolerancje laktozy i białka mleka krowiego oraz niedoczynnością tarczycy, w pierwszym miesiącu życia również miał rozpoznane... witam, pytanie dotyczy mojego dziecka, syn obecnie 15 miesięcy. Od urodzenia zmagał się ze wzmożonym napięciem mięśniowym(był 10 miesięcy rehabilitowany), refluksem żołądkowo-przełykowym, nietolerancje laktozy i białka mleka krowiego oraz niedoczynnością tarczycy, w pierwszym miesiącu życia również miał rozpoznane zapalenie górnego układu moczowego, oraz mioklonie przysenne. w 2 miesiącu życia wykonaliśmy pełną diagnostykę w kierunku zaburzeń metabolicznych, wykonany był rezonans magnetyczny głowy, eeg w trakcie snu z wideorejestracją, oraz usg mózgowia, brzucha i odcinku przełykowego. Badania nic nie wykazały. Syn od miesięcy zawiesza się w trakcie różnych czynności. nie traci całkowitego kontaktu, jednak klaskanie, dotykanie czy mówienie do niego po chwili przerywa ten stan. nie odprowadza wtedy wzroku. w 10 miesiącu życia powtórzyliśmy eeg, również zapis był prawidłowy. dotychczasowa rehabilitacja wykazała nadwrażliwość na bodźce, nadmiar dźwięków czy obrazów czy też nadwrażliwość na dotyk oraz powolne rozwijanie się układu nerwowego, na co mogą wskazywać drżenia bródki w okresach skoków rozwojowych, czy też w pierwszym półroczu drżenia kończyn. Bardzo proszę o pomoc, podpowiedź czy powinniśmy jeszcze jakieś badania wykonać, do jakich specjalistów się udać. czy może w odosobnionych przypadkach są to właściwe objawy dla rozwoju dziecka. zaznaczę również, że syn jest bardzo kontaktowy, wesoły i bardzo dobrze się rozwija. będziemy wdzięczni za wszelką podpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy powinnam się udać z synem na konsultacje do neurologa?

witam u mojego 9 miesiecznego dziecka stwierdzono torbjel w okolicy wzgurzowoognistej po stronie prawej o wymiarach 8na 7 a po lewej w tym samym miejscu 4mm teraz bylam u lekarza prowadzocego ktury ma pod opiekol mojego syna powjedzial ze jest... witam u mojego 9 miesiecznego dziecka stwierdzono torbjel w okolicy wzgurzowoognistej po stronie prawej o wymiarach 8na 7 a po lewej w tym samym miejscu 4mm teraz bylam u lekarza prowadzocego ktury ma pod opiekol mojego syna powjedzial ze jest cos z nim nie tak i dal skierowanie do psychologa dodam ze jest stasznie nerwowy i sie bije w gluwke co od razu strasznie sie trzesie jest takrze pod opikol lekarzy rechabilitantuw gdyrz ma wzmozone napiecie miesniowe i jest rechabilitowany oraz niepszybjera na wadze.gdy mial 7 miesiecy wazyl 7 kilo teraz ma 9 i pul wazy tyle samo nie pszybjera na wadze zrobili wyniki kture okazaly sie dobre . czy jest to wszystko grozne dla mojego syna .jeszcze mam skierowanie do neurologa ale termin mam dopiero na 2020 rok czy isc prywatnie .prosze o szybkol w miare mozliwosci odpowjec .dodam takrze ze cioza pszebjegla dobrze syn mial 10 punktuw
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Proszę o zinterpretowanie wyniku 37-latki

Witam.Prosze zinterpretowac wynik mojego badania.W odcinku LS cechy obciazenia fizjologicznej lordozy ledzwiowej-wzmozone napiecie miesniowe.Niewielka skolioza lewo wypukla .Wykazano cechy obecnosci zmian zwyrodnieniowych w postaci sklerotyzacji podchrzestnej powierzchni trzonow kregoslupa.

Co dokładnie znaczy takie MR głowy?

Dzień dobry, Bardzo proszę o interpretację wyników badań MR głowy. "Badanie wykonano w sekwencji SE T1, PD, T2 zależnych oraz w sekwencji FLAIR oraz po podaniu środka kontrastowego.W istocie białej mózgu i okołokomorowo, obu półkul mózgowych widoczne są niezbyt liczne,... Dzień dobry, Bardzo proszę o interpretację wyników badań MR głowy. "Badanie wykonano w sekwencji SE T1, PD, T2 zależnych oraz w sekwencji FLAIR oraz po podaniu środka kontrastowego.W istocie białej mózgu i okołokomorowo, obu półkul mózgowych widoczne są niezbyt liczne, różnej wielkości ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i w sekwencji FLAIR odpowiadające zmianom demielinizacyjnym:obustronnie w obrębie wzgórza do 0,8cm, okołokomorowo największe po str. prawej 1cm, okołokomorowo po str. lewej do 0,5cm, podkomorowo po str. prawej w płacie czołowym 1cm. W obrazach T1 zależnych ogniska hipointensywne:okołokomorowo po str. prawej 1 ognisko 0,7cm. Po podaniu środka kontrastowego.ognisko ulegające wzmocnieniu w płacie czołowym prawym nadkomorowo 0,4cm. Podczas tego badania wykonany został również angiograf wykazujący węższy układ żylny-żyłę szyjną i zatoki żylne po lewej str. z ubytkiem przepływu na odcinku 3cm w obrębie żyły szyjnej lewej. Aktualnie mam problem z poruszaniem się, przy czym cała prawa strona ciała (noga, ręka) są zdecydowanie osłabione, problem jest również że zginaniem kolan i wzmożonym napięciem mieśniowym nóg i prawej ręki. Będę wdzięczna za każdy komentarz i cenną uwagę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy ten lek tylko tłumi objawy?

Zażywałam parę miesięcy temu pregabalinę, na przewlekły ból głowy oraz uczucie wzmożonego napięcia mięśniowego. Zaprzestałam zażywania i objawy wróciły. Czy pregabalina leczy czy tylko tłumi objawy. Obawiam się, że uzależnia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy usg mojego synka świadczy o poważnej chorobie?

Witam syn urodził sie w 40 tc . zaczął sie poród naturalny skonczył sie cesarka. W 2 dobie pojawily sie drżenia nóżek,wzmożone napięcie mięśniowe ,na usg OUN wyszła cysta w lkb 3mm.Obecnie ma 4 miesiace byliśmy na kontrolnym badaniu... Witam syn urodził sie w 40 tc . zaczął sie poród naturalny skonczył sie cesarka. W 2 dobie pojawily sie drżenia nóżek,wzmożone napięcie mięśniowe ,na usg OUN wyszła cysta w lkb 3mm.Obecnie ma 4 miesiace byliśmy na kontrolnym badaniu usg główki : cysta sie wchlłoneła natomiast komory boczne mózgu sa powiekszone szerokość 35 mm BPD 100mm ,wskaźnik EVANSA 35% . Dodam że ma 4 miesiące nie podnosi główki leżąc na brzuchu . MPD czy wodogłowie . Strasznie sie martwie wizyte mam dipiero 18 października . Proszę o odpowiedz może za bardzo sie martwie .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

O czym mogą świadczyć ból głowy przy potylicy, spięcie mięśni karku oraz zawroty głowy i omdlenia?

Bul glowy przy potylicy promienuujący spinanieięśni karku i łopatki codziennie czsami że aż nie można ruszyć głową doszło ostanio zawroty głowy omdlenia
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Proszę o interpretację RTG kręgosłupa u 30-latki

Proszę o interpretacje rtg kregoslupa. W odcinku LS cechy obnizenia fizjologicznej lordozy lędzwiowej, wzmozone napiecie miesniowe. Wykazano cechy obecnosci zmian zwyrodnieniowych w postaci sklerotyzacji podchrzestnej powierzchni trzonow kregowych. Na poziomie L5 S1 dyskretny zeslizg trzonu wyzej lezacego ku tylowi. Obniżenie wysokosci trzonu kręgowego TH 11 złamanie kompresyjne.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy moje dziecko może mieć wodogłowie?

Proszę o odpowiedź. Syn ma obecnie skończone 18 tygodni. W 6 tygodniu życia fizjoterapeuta rozpoznał wzmożone napięcie mięśniowe. Jesteśmy po rehabilitacji. W 5 tygodniu życia miał robione Usg przezciemiaczkowe. Oto wynik: układ komorowy symetryczny nieposzerzony. Róg czołowy komory... Proszę o odpowiedź. Syn ma obecnie skończone 18 tygodni. W 6 tygodniu życia fizjoterapeuta rozpoznał wzmożone napięcie mięśniowe. Jesteśmy po rehabilitacji. W 5 tygodniu życia miał robione Usg przezciemiaczkowe. Oto wynik: układ komorowy symetryczny nieposzerzony. Róg czołowy komory bocznej prawej 3mm lewej 3mm wskaźnik evansa 29% komora III Szef 5mm komora IV NIEPOSZERZONA. Zmian patologicznych w strukturach mozgowia nie stwierdzono. Przestrzenie płynowe przymozgowe nieposzerzone RI w obrębie tętnicy przedniej mózgu wynosi 0.7. Syn urodził się z obwodem główki 34 cm obecnie (18tydzień) wynosi 44 cm. Czy mam powodu do obaw? Czy głowa dziecka nie jest za duża i może mieć wodogłowie?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy da się wyleczyć takie tiki nerwowe?

Witam, mam 27 lat, od 8 roku życia nieprzerwanie do dziś towarzyszą mi tiki nerwowe w całym ciele, napinanie mięśni twarzy, karku, rąk, nadgarstków, ramion, nóg, krocza, brzucha, stóp, mruganie, strzykanie palcami i kośćmi. Jestem w stanie powstrzymać się... Witam, mam 27 lat, od 8 roku życia nieprzerwanie do dziś towarzyszą mi tiki nerwowe w całym ciele, napinanie mięśni twarzy, karku, rąk, nadgarstków, ramion, nóg, krocza, brzucha, stóp, mruganie, strzykanie palcami i kośćmi. Jestem w stanie powstrzymać się od tego tylko na krótką chwilę, potem wraca przymus wykonywania tików. Da się z tym żyć, ale utrudnia to lub uniemożliwia wiele czynności jak np. prowadzenie samochodu, bieganie czy grę na instrumencie. Czy da się z tego wyleczyć? Dokąd udać się po diagnozę? Krzysztof
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Czy mam trwałe uszkodzony układ nerwowy?

Pani psychiatra na prywatnych wizytach przepisywała mi bromazepam, na moją prośbę. Trwało to klika lat, odstawiłam lek, niestety już 1.5 roku od zaprzestania brania leku, dalej trwa objaw wzmożonego napięcia mięśniowego, drgawki,. Czy mam trwałe uszkodzony uklad nerwowy, inny specjalista zaleca pregabalinę. Zastanawiam się czy to dobre rozwiązanie.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować w pełni tę chorobę?

Witam. Mam pytanie dotyczące zespołu Arnolda Chariego typu 1. Od czterech lat mam dolegliwości neurologiczne. Najpierw pojawiły się u mnie parastezje i bóle neuropatyczne, miałam też wymioty po zmianie pozycji, potem czułam silny ucisk w głowie przez trzy miesiące po... Witam. Mam pytanie dotyczące zespołu Arnolda Chariego typu 1. Od czterech lat mam dolegliwości neurologiczne. Najpierw pojawiły się u mnie parastezje i bóle neuropatyczne, miałam też wymioty po zmianie pozycji, potem czułam silny ucisk w głowie przez trzy miesiące po którym zaczęła mi opadać powieka (ptoza). Okulista stwierdził porażenie nerwu odwodzącego. Zaczęłam słabo i podwójnie widzieć momentami . Kilka miesięcy potem zaczęłam mieć nasilone odruchy mimowolne po wysiłku, jedzeniu, piciu oraz innych bodźcach. Zaczęłam przez to źle chodzić ( chód ataktyczny) .Do tego doszło opadanie stopy lewej do środka. Moje odruchy mimowolne przypominały padaczkę z aurą, pląsawice, mioklonie, balizm i hemibalizm, a teraz są dystoniczne i atetotyczne. W tym roku doszło mi wykręcanie szyi do tyłu i na boki. W szpitalu stwierdzili dystonię nieokreśloną niegenetyczną oraz podejrzenie zespołu Arnolda Chariego typu I przez ektopie migdałków móżdżku na 7mm . Oprócz tego stwierdzili u mnie wzmożone napięcie mięśniowe, spastyczność, wygórowane odruchy głębokie, klonusy, drżenie zamiarowe, oraz wybitnie dodatni obustronny objaw Babińskiego. Miałam robiony tylko rezonans głowy bez kontrastu, i żadnych innych badań. Te dolegliwości się powtarzają i bardzo przez nie cierpię. Nie mam jeszcze 30 lat i nie wiem dlaczego to wszystko się ze mną dzieje. Dlatego pytam czy jest możliwość żeby takie silne objawy dawał Zespół Arnolda Chariego typu I ? I jakie badania powinnam jeszcze wykonać żeby w pełni ten zespół zdiagnozować ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Graff
Dr n. med. Sławomir Graff

Czy możliwe jest zaniedbanie ze strony lekarza?

Witam serdecznie sprawa dość stara bo sprzed 9 miesiecy ale jest to dla mnie ważne żaden lekarz nie chce mi pomóc. 13 października tamtego roku zostałam wysłana do szpitala ze złym zapisem KTG choć nie znam się na tym wiedzialam... Witam serdecznie sprawa dość stara bo sprzed 9 miesiecy ale jest to dla mnie ważne żaden lekarz nie chce mi pomóc. 13 października tamtego roku zostałam wysłana do szpitala ze złym zapisem KTG choć nie znam się na tym wiedzialam ze cos jest nie tak wiec w jednej chwili udałam się do szpitala,w szpitalu po raz kolejny mialam wykonywane badanie w sumie robione 4 razy i każde było złe po godzinie ok 21 lekarz stwierdził że mam nie pić i nie jeść no i czekamy do rana niestety do rana nie dotrwalismy ok 2 rozpoczęły się skurcze no i znowu badanie KTG wypisywanie dokumentów przez lekarza no i w końcu nadszedł ten moment 4:23 maluszek już na świecie niestety nalykal się zielonych wód urodził się niedotleniony 5 minut reanimacji miesiac na intensywnej terapii synek nie siedzi nie raczkuje 2 razy w tygodniu rehabilitacja ciągle pod opieką lekarzy ma wzmożone napięcie mięśniowe i pytanie z mojej strony czy to może być wina lekarza że zwlekal tak z tym porodem po tym jak widział że coś jest nie tak czekam na odpowiedź z góry dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej niedoczynności tarczycy u niemowlaka?

Synek miał w 4 mcu zdiagnozowane wzmożone napięcie mieśniowe. Był rehabilitowany. W 7 mcu zaczął czworakować i wtedy rehabilitacja została zakończona, bo miało się już wszystko samo naprawić. Teraz ma 10,5 mca. Nadal nie siedzi, więc zabraliśmy go prywatnie do... Synek miał w 4 mcu zdiagnozowane wzmożone napięcie mieśniowe. Był rehabilitowany. W 7 mcu zaczął czworakować i wtedy rehabilitacja została zakończona, bo miało się już wszystko samo naprawić. Teraz ma 10,5 mca. Nadal nie siedzi, więc zabraliśmy go prywatnie do innego fizjoterapeuty. Stwierdzono obniżone napięcie mięśniowe, okazało się, że czworakuje w sposób niewłaściwy (stopy na zewnątrz) i zalecono zbadanie TSH. Norma TSH 0,73-8,35 a wynik syna 11,73. Jesteśmy umówieni do endokrynologa za miesiąc. Chcielibyśmy wiedzieć, jak na jego zdrowiu może odbić się tak długo nie leczona niedoczynność tarczycy? Czy duże są szanse, że synek nadgoni stracony czas czy raczej mamy się spodziewać, że może być w pewnym stopniu niepełnosprawny intelektualnie. Wiemy, że nikt nie zagwarantuje nam co się wydarzy, zależy nam tylko na opinii lekarzy, którzy mają doświadczenie w przebiegu tej choroby u niemowląt. Musimy podjąć na dniach decyzję o naszym dalszym miejscu zamieszkania i pracy, dlatego każda sugestia czego możemy się spodziewać będzie dla nas bardzo cenna
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy powinniśmy skonsultować zachowanie dziecka już teraz?

Syn ma 2 lata i 3 miesiące. Od urodzenia bardzo dużo płakał i w dzień i w nocy, nie dało się go niczym uspokoić. Brany na ręce płakał tak samo, nie chcial się przytulać. Ok 10 miesiaca zaczal gaworzyc, usiadl... Syn ma 2 lata i 3 miesiące. Od urodzenia bardzo dużo płakał i w dzień i w nocy, nie dało się go niczym uspokoić. Brany na ręce płakał tak samo, nie chcial się przytulać. Ok 10 miesiaca zaczal gaworzyc, usiadl ok 10 miesiaca, chodzic zaczął w wieku 19 miesięcy. Zawsze był bardzo nerwowy, łatwo wpadał w histerię. Rehabilitowany kilka miesięcy ze względu na wzmozone napiecie mięśniowe, przy okazji podejrzenie zaburzen SI, ale byl za maly by cos z tym robic. To co mnie najbardziej niepokoi reaguje histerycznym placzem gdy w pobliżu są obce lub mało znane osoby, np dziadkowie z ktorymi widzi się raz na 2-3 miesiace. Mimo ze mam go na rekach, nie przestaje strasznie plakac dopoki nie wyjdziemy lub te osoby nie wyjdą. Mimo upływu czasu dalej placze, nie da się go niczym zainteresować, nikt nie może się do niego zbliżyć, a nawet jak się ktoś tylko odzywa to go to przeraża. Źle reaguje na kuzyna wjego wieku, ze starszymi dziećmi jest lepiej. Późno zaczal pokazywac palcem, dalej woli pokazać całą ręką albo ciągnąć za rękę lub mówić po swojemu. Mówi dość sporo, ale po swojemu, łączy słowa ale myślę ze tylko ja z mężem go rozumiemy. Bardzo dużo rozumie, wykonuje polecenia, odpowiada po swojemu co widział dziś na spacerze itp. Zabawy ma dość schematyczne, mało jest zabaw na niby, lubi ukladac puzzle. Często pokazuje mi co ma w rękach, ciagnie mnie za rękę bym się z nim bawiła lub coś zobaczyla. Bardzo często rzuca wszystkim i żadne metody nie pomagają, jest w ciągłym ruchu, lubi w zabawie ugryźć czy podrapać. Często zdarza się, że wpada w szał, a nie wiem o co mu chodzi. Do tej pory źle śpi w nocy, łatwo zasypia, ale często budzi się z placzem. Chcialabym go skonsultować, ale wiem ze jak tylko przekroczymy próg gabinetu zacznie się histeryczny krzyk i nie będzie się dało porozmawiać ani on nie pokaże swojego zachowania. Co robić w tej sytuacji, czekac ze moze wyrosnie z tego lęku przed obcymi i wtedy iść na konsultacje czy nie tracic czasu i isc teraz, mimo ze wpada w szał na widok obcego miejsca i osób i nic do niego wtedy nie dociera. Były momenty w jego rozwoju, że reagowal lepiej na ludzi, ale zazwyczaj było ciężko, teraz jest bardzo wycofany i lękliwy, chce chodzic ze mną wszedzie za rękę.
odpowiada 1 ekspert:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski
Patronaty