11-miesięczne niemowlę - niepokojące wyniki morfologii

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyników morfologii mojego 11-miesięcznego synka, gdyż bardzo mnie niepokoją. A na ostatniej wizycie usłyszałam od pediatry, że trzeba robić wyniki w kierunku białaczki. Wspomnę, iż mój synek choruje od 4 mies. życia: były to zapalenie gardła, 3 razy zapalenie płuc i zapalenie ucha środkowego, które trwało mies. czasu, aż trafiliśmy do szpitala. Tam dziecko miało dożylne zastrzyki A******** i w końcu wyzdrowiało. Po wyjściu ze szpitala dziecku zrobiłam wymaz z gardełka, gdzie w wyniku wyszło: staphylococcus aureus szczep MLSb i streptococcus gr. viridans w obydwu bakterie liczne. Również zrobiłam usg brzuszka, gdzie wszystko jest w porządku. W tej chwili dziecko miało wysoką gorączkę, dochodzącą do 40 stopni, bez kaszlu, kataru. Lekarz kazał zrobić morfologię, gdzie przedstawiam wyniki: WBC 2,97, RBC 4,37, HGB 10,7, HCT 32,9, MCV 75,3, MCH 24,5, MCHC 32,5, RDW-CV 17,5, PLT 169, PDW 10,2, MPV 9,6, P-LCR 21,3, PCT 0,16, GRANULOCYTY pałki 4, segmenty 3, MONOCYTY 13, LIMFOCYTY 80. Opis: Populacja limfocytów zróżnicowana, obecne limfocyty pobudzone i limfoplazmocyty. Anizocytoza erytrocytów. Proszę o odpowiedź, czy rzeczywiście mogłoby to wskazywać na białaczkę, gdyż bardzo się martwimy. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wyniki morfologii krwi z rozmazem nie są bardzo złe. U niemowląt normalnym jest to, że stosunek limfocytów do granulocytów jest na korzyść tych pierwszych. Jednak u Pani dziecka populacja limfocytów jest zbyt liczna, przy niskiej liczbie innych białych krwinek, w tym granulocytów. Nie ma jednak podwyższonej ilości białych krwinek (leukocytów), co przemawia przeciwko białaczce, ewentualnie za dobrym rokowaniem. Rzeczywiście obraz kliniczny (nawracające infekcje, gorączka bez objawów) przy tych wynikach mogą sugerować proces rozrostowy szpiku. W związku z toczącym się stanem zapalnym i niepewnym wynikiem rozmazu (nie stwierdza się limfoblastów w rozmazie krwi) wymagana jest konsultacja i diagnostyka hematologiczna - z biopsją szpiku w pierwszej kolejności. Jednak nie należy do tego podchodzić jak do wyroku, gdyż tak jak pisałem prawdopodobieństwo, że jest to białaczka aczkolwiek istnieje, ale nie jest większe niż jest to odczyn szpiku na stan zapalny. Proszę być dobrej myśli i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.