12 lat i 51,5 kg: jak mam schudnąć?

Mam 12 lat, 147 cm wzrostu i ważę 51,5 kg. Jestem gruba. Chciałabym schudnąć, bo wszyscy mnie wyzywają. Jem mało - w szkole nie jem w ogóle, natomiast na kolacji nie mogę się powstrzymać i jem dużo. Czy mam w ogóle przestać jeść, czy co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych zarówno Twoja masa ciała jak i wzrost znajdują sie w zakresie dość szerokiej normy dla wieku. Występuje jednak dość znaczna dysproporcja pomiędzy tymi parametrami. Ponieważ ciągle się rozwijasz nie powinnaś odchudzać się na wlasną rękę. Zbyt wysoka masa ciała może być spowodowana procesem chorobowym. Aby to wykluczyć powinnaś , po rozmowie z rodzicami, skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli choroba nie jest przyczyną problemu lekarz udzieli Ci niezbędnych wskazówek dotyczących bezpiecznej utraty masy ciała.