14-dniowa przerwa w zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne Cilest od 5 lat. Niestety zagapiłam się i zapomniałam iść do mojego ginekologa po receptę na nowe opakowanie. Teraz będę mogła udać się do niego dopiero w poniedziałek, czyli moja przerwa między kolejnymi blistrami nie wynosić będzie 7 dni (jak zwykle) tylko aż 14 dni. Co w tym wypadku? I drugie pytanie: Czy uważacie Państwo, że 5 lat zażywania tabletek antykoncepcyjnych to nie za długo? Czy nie będzie żadnych powikłań jeśli będę chciała zajść w ciążę? Pozdrawiam! Ania

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Ochrona antykoncepcyjna tabletek zostanie w takim wypadku zachwiana. Tak na prawdę nie jest Pani w tej sytuacji zabezpieczona od początku przerwy - jeśli więc Pani współżyła w ostatnim czasie, to może się to zakończyć ciążą. W takim wypadku przed rozpoczęciem nowego opakowania dobrze by było upewnić się, że nie jest Pani w ciąży. Proszę poinformować swojego lekarza o takim stosunku, a ten powinien poinformować Panią kiedy przeprowadzić test ciążowy, czy lepiej badanie bHCG z krwi, żeby wykluczyć ewentualną ciążę. Po wykluczeniu ciąży lub jeśli Pani nie współżyła od momentu zakończenia poprzedniego opakowania - może Pani rozpocząć ponowne zażywanie tabletek, pamiętając jednak, że będzie Pani w pełni zabezpieczona dopiero po wzięciu regularnie siedmiu tabletek pod rząd. Do tego czasu należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w formie prezerwatywy. Wpływ długotrwałego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych na zdrowie i płodność kobiety jest sprawą bardzo szeroko dyskutowaną w literaturze medycznej i trudno by mi było podsumować tą dyskusję w kilku zdaniach. Generalnie wpływ antykoncepcji na zdrowie jest wielowymiarowy i nie można jednoznacznie powiedzieć, że obniży bądź nie on Pani szanse na dziecko. Na pewno samo odkładanie ciąży na późniejszy wiek, które towarzyszy braniu tabletek, jest bardzo istotnym czynnikiem ograniczającym płodności, w konsekwencji, utrudniającym czy wręcz uniemożliwiającym założenie rodziny w wielu przypadkach. Tabletki przejmują władzę nad gospodarką hormonalną i często maskują objawy wielu schorzeń hormonalnych, które zostają zdiagnozowane dopiero po ich odstawieniu. Nawet więc jeśli same tabletki nie powodują niepłodności, to po ich odstawieniu często okazuje się, że z poczęciem dziecka mogą być bardzo duże trudności. Pozdrawiam serdecznie!