166cm 70 kg :(

Witajcie, mam 13 lat, jestem nastolatką, która waży 70 kg i ma 166cm wzrostu. Chcę zgubić tłuszcz z nóg i brzucha. Aktywność fizyczną mam bardzo dobrą, gram w siatkówkę, piłkę ręczną. Jestem bardzo ruchliwą i aktywna dziewczyną. Wcześniej próbowałam schudnąć, najpierw nic nie jadłam skończyło się to w szpitalu, potem dieta kopenhaska. To nic nie działa i na dodatek miałam efekt jojo. Mój jadłospis na tydz.: **Śniadanie: - Jem w szkole bo w domu nie mam czasu : 2 kanapki, nieraz cola, woda,czasem batonik. Jakieś słodycze po szkole.. **Obiad: -Mięso, surówka ziemniaki, sok , cola, makaron z sosem . **Kolacja: -3 kanapki z szynka , czasem jajecznica , sok , cola..! Jadłospis na weekend: **Śniadanie : -Jajecznica z bekonem, cola... Jakieś słodycze .... **Obiad: - Ziemniaki, kluski, naleśniki, mięso, surówki, sok cola **Kolacja: -tosty,kanapki ..Sok, cola.
13 LAT ponad rok temu

Witam,

Rzeczywiście ważysz za dużo.
Odchudzanie rozpoczęłabym od wizyty u lekarza, który stwierdzi, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo oraz czy nadmiar kilogramów powstał jedynie na tle nieprawidłowej diety i niewielkiej aktywności fizycznej, czy też przyczyna jest inna (np. zmiany hormonalne).

Warto także wykonać podstawowe badania, aby sprawdzić, czy możesz stosować dietę i jaka powinna być (np. przy anemii/niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza, konieczne będzie zwiększenie udziału tego pierwiastka w diecie).

To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste)
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone)
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

Zadbaj także o aktywność fizyczną.
Przeznacz na nią co najmniej 30 minut dziennie.

Systematyczne treningi pozwalają na:
• schudnięcie
• utrzymanie masy ciała
• zwiększenie wrażliwości na insulinę
• polepszenie profilu lipidowego (podwyższenie frakcji HDL, obniżenie LDL, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów)
• przyśpieszenie podstawowej przemiany materii (im więcej i bardziej rozwinięta jest tkanka mięśniowa, tym szybszy metabolizm)
• zmniejszenie zagrożenia cukrzycą, chorobami układu krążenia
• poprawę nastroju.

Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na: www.abccwiczenia.pl

POZDRAWIAM