24tydz. i rozwarcie na 3,5cm

Co można zrobić by uratować ciażę w przypadku rozwarcia 3,5cm w 24 tyg. ciąży i jakie są szanse?
Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję Agnieszka

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeżeli nie występuje czynność skurczowa, być może uda się założyć szew szyjkowy lub pessarium (tzw. krążek na szyjkę macicy), by zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego. Czy będzie to możliwe, musi ocenić ginekolog na podstawie wywiadu i badania wewnętrznego oraz USG. Przed tego typu zabiegiem konieczne jest wykonanie posiewu z szyjki macicy (infekcja jest przeciwwskazaniem). Radzę nie zwlekać z wizytą! Już teraz powinna Pani prowadzić oszczędzający tryb życia (jak najwięcej leżeć). Lekarz prawdopodobnie zdecyduje się również na włączenie leków tokolitycznych (hamujących czynność skurczową macicy, której może Pani nie czuć, ale która z pewnością jest obecna, skoro doszło do rozwarcia).
Pozdrawiam serdecznie.