35 tydzień - starzejące się łożysko - jak postąpić?

Żona jest na początku 35 tygodnia ciąży. Kilka dni temu pani dr ginekolog podczas badania stwierdziła, że na łożysku są "bardzo liczne zwapnienia" i że łożysko starzeje się szybciej niż powinno. Oprócz tego jest zapis w karcie przebiegu ciąży "łożysko IV o".

Choć czytając o stopniach starzenia się łożyska nie mamy pewności czy to nie jest zapis "łożysko III s." Przy takiej obserwacji pani doktor zaleciła codzienne badanie ciśnienia, liczenie ruchów dziecka oraz wizytę za 3 tygodnie. Z braku terminów żona umówiła się za 4 tygodnie. Jednocześnie doktor przestrzegł, że ten stan łożyska może oznaczać wcześniejszy poród.
Moje pytanie brzmi: czy to wystarczy czy żona powinna się skonsultować z innym lekarzem w celu np. USG dopplerowskiego w celu zbadania przepływu płynów w pępowinie (bo takie sugestie znaleźliśmy w internecie)?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Tak, raczej chodziło o III stopień dojrzałości (skala Grannuma, w której klasyfikuje się dojrzałość łożyska, jest 4-stopniowa, od 0 do III stopnia). Myślę, że dla pełnego spokoju dobrze byłoby zbadać w USG przepływy i ocenić ilość wód płodowych, a na wizytę do swojego lekarza zgłosić się swoją drogą (o ile ciąża nie skończy się przed wyznaczonym terminem!).
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego rozwiązania!