4 tydzień ciąży a ciąża pozamaciczna

Mam takie pytanie jestemniby w 4 tygoniu ciaży po badaniu bhcg ktore jedno wyszło 21 tys a drugie 17 tys jest prawdopodobienstwo ze jest to ciaża pozamaciczna a na usg nie widac podobno nic.Juz raz miałam ciaze pozamaciczna i usunieto mi jajowód

Lek. Marta Gryszkiewicz

Proszę wykonać powtórne badania USG minimum w 5 tyg, a najlepiej po ukończonym 5 tygodniu ciąży. Wtedy obraz w USG będzie już jednoznaczny i niestwierdzenie zarodka w jamie macicy faktycznie będzie mogło oznaczać ciążę pozamaciczną, przy założeniu, że beta-hCG nadal będzie utrzymywało się na wysokim poziomie lub rosło. Tymczasem proszę uzbroić się w cierpliwość i nie zakładać najgorszego scenariusza.

Nie mogę zgodzić się z Panią Doktor. Czekanie przy poziomie Beta HCG 17.000 to jak chodzenie po linie. Proszę udać się do ośrodka referencyjnego, tak aby po diagnostyce (zrobienie usg i odniesienie go do poziomu Beta-HCG) nakazuje wdrożenie leczenia. Przy takim poziomie gonadotropiny musi już być odpowiedź i właściwe leczenie. Czekać nie można bo jajowód pęknie i będzie operacja w trybie pilnym. Spośród możliwości jest to stan po poronieniu (nie podała Pani czy było krwawienie) lub znacznie zaawansowana ciąża ektopowa. Do 10.000 i braku czynności serca płodu w usg można wdrożyć terapię Metotreksatem, a powyżej jest ona zazwyczaj nieskuteczna. Zatem pozostaje laparoskopia. Proszę o to poprosić, a nie o otwarcie jamy brzusznej, bo skuteczność terapii (jeśli operator potrafi to robić) jest taka sama.
Szybko do szpitala i powodzenia.