41 dni od pierwszego okresu. Kiedy będzie drugi?

Witam. Mam 15 lat. Mój pierwszy okres dostałam 19 sierpnia i minęło już 41 dni, a ja nadal nie mam miesiączki. Czy to normalne? Czy powinnam iść do lekarza?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na tym etapie swojego rozwoju nie masz absolutnie żadnych powodów do niepokoju z powodu nieregularnego cyklu. Po wystąpieniu pierwszego krwawienia pełne uregulowanie cyklu może trwać wiele miesięcy. Zwykle się przyjmuje, że powinno do tego dojść po maksymalnie czterech latach od pierwszego krwawienia. Obecnie trudno przewidzieć kiedy wystąpi kolejna miesiączka i jest to najzupełniej normalne w tym wieku.

Pozdrawiam serdecznie!