5-letnie dziecko - jak jest jego prawidłowa waga?

Dzień dobry! Zwracam się z ogromną prośbą o poradę odnośnie do wagi mojej 5-letniej córki. Jej waga to 25 kg, wzrost 122 cm. Patrząc na siatki centylowe dla dziewczynek w jej wieku, jestem zaniepokojona, ponieważ „wyskoczyła” ona z siatki. Pocieszam się tym, iż zarówno wzrost, jak i waga jest w jej przypadku nieprawidłowa dla jej wieku, ale kształtują się na tym samym centylu - są normalne, ale dla starszego dziecka. W przedszkolu mocno góruje nad wszystkimi wzrostem, co dodatkowo sprawia, iż wydaje się przy swoich rówieśnikach gruba i ogólnie duża. Ja jednak obiektywnie (mam nadzieję...) na nią patrzę, nie widzę u niej objawów otyłości - nie ma wałeczków tłuszczu, itd. Jest po prostu duża i ciężka, ale fizycznie nie ociężała czy wolniejsza od swoich rówieśników. Jeżeli jednak jest powód do zmartwienia wolałabym o tym wiedzieć, ponieważ sama jako dziecko byłam większa, cięższa i i szybciej rozwinięta niż moje koleżanki, pamiętam związane z tym kompleksy. Przez cały okres dorastania, do około 28 roku życia, wiecznie się odchudzałam. W tej chwili (30 lat) mam już niedowagę (BMI - 16 ), zniszczone zdrowie fizyczne i powoli także psychiczne, i ciągłe poczucie, że jestem za gruba. Nie chcę, by moja córka przez to przechodziła, dlatego zwracam się z gorącą prośbą o pomoc w postawieniu prawidłowej diagnozy. Może mają też Państwo namiary na jakąś klinikę dietetyczną dla dzieci w Poznaniu. Chciałam się udać z córką po poradę, ale niestety nie mogę znaleźć odpowiedniej placówki. Z góry dziękuję za pomoc. kasia

Witam Panią,

patrząc na siatki centylowe, to wzrost Pani córki jest powyżej 97 centyla, natomiast waga na 97 centylu - czyli jej waga i wzrost są proporcjonalne. Z kolei analizując BMI córki skorelowane z siatkami centylowymi uzyskujemy wynik pomiędzy 75 a 90, czyli również w normie (nadwaga zaczyna się powyżej 90 centyla, a otyłość powyżej 97). Nie ma więc powodu do zmartwień. Pani córka jest po prostu dużym dzieckiem. Oczywiście może Pani umówić się na wizytę i potwierdzić tę diagnozę. Niestety nie znam żadnej poradni w Poznaniu.
Natomiast to na co chciałabym zwrócić Pani uwagę, to budowanie u Pani córki zdrowych nawyków żywieniowych oraz zachęcanie do aktywności fizycznej od najmłodszych lat.
Jeżeli chodzi o dietę to należy:
- jeść regularnie, najlepiej co 3 godziny, posiłki niewielkie, ale częste. Bardzo ważne śniadanie. Nie wolno podjadać pomiędzy posiłkami;
- jeść zgodnie z piramidą zdrowego żywienia;
- unikać produktów tuczących, bez wartości odżywczej - produkty typu fast food, chipsy, paluszki, słodycze, wszelkiego rodzaju „pogryzacze”, pieczywo cukiernicze, tj. drożdżówki, słodzone napoje gazowane;
- pić wodę.
I koniecznie trzeba się ruszać - dzieciom zaleca się być w ruchu minimum 1 godzinę dziennie.
Nauczenie dziecka zdrowych nawyków jest bardzo dobrą inwestycją w przyszłość - zapobiega nadwadze i otyłości w wieku późniejszym.
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
Agnieszka Kuczewska