6 kilogramów za dużo

Bardzo proszę o radę:( Mając wiele problemów, z wagi 64 kg zeszłam do 53. Niesamowite jest uczucie, gdy człowiek się akceptuje. Gdy prywatne sprawy wróciły do normy, zaczęłam pracować w biurze (8godz. w pozycji siedzącej:( ). Moja waga w ciągu 2 miesięcy(!) wzrosła do 59 kg:( Postanowiłam coś z sobą zrobić - zapisałam się na siłownię i do klubu fitness. Obecnie jem pieczywo wieloziarniste, płatki musli, pomidory, brązowy ryż, owoce, pijam tylko wodę i gorzką herbatę zieloną lub kawę. Uwielbiam produkty mączne (pierogi, kluski na parze, makarony i ryż). Proszę napisać, jak często mogę sobie pozwolić na to? Czy całkowicie muszę to wykluczyć? Nie ukrywam, że czasem sięgnę po pieczywo jasne, szynkę, parówkę. Stawiam na obfite śniadanko (parówki, chuda kiełbasa, jajecznica, zupa mleczna - makaron z mlekiem), gdyż pracuję od 10.30-18.30, więc nawet nie jestem w stanie zjeść sobie pożywnego obiadu, tylko suchy prowiant, niestety. Przykład: I - kluski na parze z jogurtem/kiełbasa z ketchupem+ciemne pieczywo/drożdżówka; II - kromka wieloziarnistego chleba+pomidor i jogurt naturalny lub szynka; III - jabłko+gruszka+śliwki+marchewka; IV - płatki musli+jogurt naturalny+otręby ; V - zawsze na kolację - kromka pieczywa wieloziarnistego. Czasem zdarzy mi się zjeść kawałek ciasta, drożdżówkę, czekoladę - kocham słodycze i staram się z tym walczyć, więc ok. 2 razy w tygodniu się zdarza; 1.5 l wody mineralnej + 3 szklanki zielonej herbaty+kawa/herbata gorzka. Może nie jestem gruba, ale nie chcę być taka jak kiedyś, bo będę nieszczęśliwa, zakompleksiona.
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Poza węglowodanami złożonymi, w Pani diecie powinno być także miejsce na węglowodany proste (cukier, miód, białe pieczywo etc.). Nie polecam jednak częstego spożywania wymienionych przez Panią produktów mącznych. Ryż (zwłaszcza brązowy) i makarony (przede wszystkim razowe) jak najbardziej. Pierogi, kluski są kaloryczne i powinny być zjadane od czasu do czasu - na pewno nie codziennie.

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinna Pani spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy lub 1 łyżka miękkiej margaryny.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Myślę, że systematyczne treningi i unikanie "bomb kalorycznych" (także w postaci słodyczy), skutecznie uchronią Panią przed przyrostem masy ciała.

Pozdrawiam

Witam!

Odpowiedni plan żywienia + aktywność fizyczna, to najlepsze połączenie w celu zachowania dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej.

Zachęcam zwiększyć aktywność fizyczną (zumba, fitness, bieganie, pływanie, jazda rowerem) kilka razy w tygodniu. Na mięśnie brzucha polecam wykonywać 6A Weidera.

Wskazówki żywieniowe znajdują się na mojej stronie www.diet-coaching.xaa.pl zapraszam do jej odwiedzenia oraz zadawania pytań.

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska