7-miesięczne dziecko nie chce jeść ani spać - co robić?

Witam, moja córeczka niedawno skończyła 7 miesięcy. Gdy miała 1 miesiąc miała zrobiony test Kerry'ego, który wykazał nietolerancję laktozy (4 plusy). Mała była karmiona piersią przez 3 miesiące, przy czym 2 ostatnie to karmienie łączone: raz pierś raz nutramigen1. Niestety gdy przeszliśmy na nutramigen2, Mała odrzuciła mleko całkowicie. Na sam widok butelki zaczynała płakać. Po wizytach u kilku "specjalistów" zostały wycofane z jej pożywienia wszystkie "słoiczki" (zupki i owoce). Kazano nam przejść znowu na nutramigen1 wprowadzając preparat stopniowo. Przez jakiś czas piła bardzo rzadki nutramigen1 w połączeniu z sinlakiem. Niestety nie jest to odpowiednie mleko dla dziecka w jej wieku. W tej chwili kazano na przejść na bebilon pepti2, stopniowo zastępując nim nutramigen1. I w ten oto sposób znaleźliśmy się w punkcie wyjścia: Mała nie chce jeść ani mleka ani zupek przeze mnie gotowanych. W związku z tym, że nie je - nie da rady spać (zawsze źle spała, ale teraz to jest coś strasznego). Co powinniśmy zrobić, aby córcia rozwijała się prawidłowo?

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Czy były próby wprowadzenia mleka sojowego? Jest ono zwykle bezlaktozowe, np. Alsoy, Bebiko sojowe, Bebilon sojowy, Prosobee. Dla przykładu bebilon sojowy - dostępny dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia.

Bebilon pepti 2 zawiera 42% laktozy. Dlatego jest pytanie - czy u Pani dziecka lekarze rozpoznali nietolerancję laktozy pierwotną, czy też wtórną nietolerancję laktozy w przebiegu alergii na białko mleka krowiego. W takim przypadku, czasowo rzeczywiście wyłącza się z diety laktozę, gdy są obecne ostre objawy jelitowe alergii pokarmowej. Jednak zwykle nie ma wskazań do długotrwałego stosowania diety bezlaktozowej. Oczywiście przed podjęciem decyzji zmiany karmienia malucha - proszę skonsultować się z lekarzem, który ma wgląd do dokumentacji medycznej Pani dziecka i ma dzięki temu całościowy obraz kliniczny.

Ponadto w 7 miesiącu życia powinny być już wprowadzane inne produkty pokarmowe - według ogólnoprzyjętych zaleceń. Dziecko często potrzebuje kilku, nawet kilkunastu prób, by oswoić się z nowym smakiem. Jeśli więc nie chce w tej chwili zupy przygotowanej przez Panią, np. z marchewki, za 2–3 dni warto zaproponować ją znowu, a potem kolejny raz i jeszcze jeden.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!