7 tydzień ciąży - jaka powinna być wielkość zarodka?

Witam. Mam takie pytanie dotyczące rozmiaru zarodka w tym okresie. Początek ostatniego cyklu miał miejsce 8 stycznia. Wykonałam test ciążowy, który dał wynik pozytywny. Wybrałam się także do lekarza, ale za pierwszym razem nie było nic widać, więc zostałam poproszona o ponowne przyjście po dwóch tygodniach. Niestety nie miałam możliwości trafić do tego samego lekarza, więc wybrałam dogodny termin u innego lekarza. Tu pojawia się problem, ponieważ nowa Pani doktor niewiele mówi i tak naprawę nie wiem, co się ze mną dzieje. Z wyliczeń wynika, że jestem pod koniec 7 tygodnia ciąży, jednak okazało się, że pęcherzyk ma rozmiar 11,8 mm a zarodek 3,7 mm. Pani doktor stwierdziła jedynie, że jak na ten wiek ciąży rozmiar jest za mały i być może zapłodnienie nastąpiło później i mam się jeszcze pojawić za tydzień, żeby sprawdzić czy będzie rósł. Wyszłam bardziej zestresowana, niż weszłam. Proszę mi powiedzieć, czy to rzeczywiście jest zbyt mały rozmiar na ten wiek, kiedy powinno dojść do zapłodnienia, żeby rozmiar był prawidłowy i najważniejsze, co to oznacza jeśli zarodek nie będzie rósł? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Według ostatniej miesiączki (OM), skończyła Pani dokłądnie 6 tygodni i 3 dni ciąży. W tym okresie ciąży pęcherzyk ciążowy ma wielkość 14-25 mm a zarodek (CRL) 4-7 mm. Tak się dzieje, gdy owulacja i zapłodnienie mają miejsce ok. 14. dnia cyklu. W Pani przypadku wymiary te są mniejsze, ale nie powinna się Pani na razie niepokoić. Tak jak powiedziała Pani lekarka wykonująca USG, do zapłodnienia mogło dojść później niż książkowe 14 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Tak się zdarza bardzo często, nie każda kobieta ma bowiem cykle 28-dniowe. Jeśli Pani cykle były dłuższe i/lub nieregularne, to najpewniej taka jest właśnie przyczyna niezgodności wieku ciażowego obliczonego na podstawie OM i wymiarów pęcherzyka oraz zarodka w USG.

Jeśli wielkość zarodka się nie zmieni, to prawdopodobne będzie rozpoznanie jego obumarcia. Proszę jednak spokojnie oczekiwać wizyty kontrolnej i się nie denerwować. Najprawdopodobniej wszystko będzie w porządku.

Pozdrawiam serdecznie!