Adenocarcinoma tubulare G2 exulcerans

Witam bardzo proszę o prztłumaczenie wyniku badania hist. po operacji adenocarcinoma tubulare G2 exulcerans. Tata był operowany na raka jelita grubego ajcc 2010 pT3N1 W jednym z dziesięciu węzłów chłonnych stwierdzono przerzut raka, marginesy resekcji jelita oraz ringi esicy i odbytnicy bez nacieku raka, rak nacieka przylegająca do jelita tkankę tłuszczową. Czy konieczna jest chemioterapia i co jeśli się jej nie zastosuje, tata kilka dni temu miał zawał serca i raczej nie zaryzykuje chemii.

Wynik oznacza obecność w wyciętym odcinku jelita grubego nowotworu złośliwego miejscowo zaawansowanego (naciek tkanki tłuszczowej) z przerzutem do węzła chłonnego. Oznacza to, że sam zabieg nie jest leczeniem kompletnym i w tym stadium zaawansowania, po oczywiście koniecznej operacji, wskazane jest dalsze leczenie onkologiczne (=chemioterapia). W sytuacji przebytego świeżego zawału m.serca, decyzje takie są trudne i na pewno wymagają rozwagi. Z pewnością jest też trochę czasu na rekonwalescencję po zawale, duże znaczenie będzie mieć stan sprawności pacjenta - oceniany przez onkologa.