Afty - co z nimi zrobić?

Witam. Od ponad 2 miesięcy mam bardzo bolesne afty na języku i przy tym bolą mnie migdały. Mam je cały czas. Stosowalam różne preparaty, ale są niestuteczne. Jaka przyczyna może być tego? Czy afty mogą występować przy problemach z jelitami? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Niestety, przyczyn powstawania aft w jamie ustnej jest bardzo wiele, i na podstawie tak krótkiego opisu i bez badania postawienie diagnozy jest niemożliwe. Najczęstszą przyczyną są infekcje, głównie wirusowe (wirus opryszczki, wirus ospy wietrznej, wirusy Coxackiego), ale także mogą być spowodowane przez pierwotną lub wtórną infekcję bakteryjną czy grzybiczą. Powstawanie nadżerek może być także związane z chorbą ogólnoustrojową, alergią, mogą wystąpić po jakimś podrażnieniu mechanicznym (spożywanie zbyt gorących potraw, palenie tytoniu, ostre przyprawy). Niedobory witaminowe (witaminy z grupy B i C), niedokrwistości z niedoboru żelaza mogą być przyczyną dolegliwości.

Rzeczywiście, w zapaleniach jelit mogą pojawić się takie dolegliwości. Bywa również tak, że przyczyny zpalenia nie udaje się ustalić.

Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego i dobór odpowiedniego leczenia. Powinna Pani unikać potraw słonych i ostrych, przestrzegać ściśle higieny jamy ustnej, używać miękkiej szczoteczki do zębów.

Życzę powodzenia.
Pozdrawiam.

Lek. Joanna GĹadczak

proszę skonsultować się z periodontologiem to lekarz leczący choroby błony śluzowej jamy ustnej - pomoże w diagnostyce i leczeniu
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk