Afty, opryszczki i uczucie zmęczenia - czy to obniżona odporność?

Od kilku miesięcy bardzo często pojawiają mi się w jamie ustnej bardzo bolące białawe plamy z czerwoną obwódką. Niestety nigdy nie kończy się na jednej. Sądzę, że są to afty. Byłam już u kilku dentystów i mówią, że to obniżona odporność i powinnam zażywać wit. B complex oraz C. Tak raczej robię. Przyznam jednak, że czuję się bardzo osłabiona. Dwa razy do roku robię podstawowe badania. Tym razem zrobiłam rownież - na hormony, próby wątrobowe. Wszystko jest ok. Więc nie rozumiem, dlaczego ciągle męczą mnie afty, opryszczka i straszne zmęczenie. Każdy mnie zbywa, a ja się bardzo niepokoję.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

W przypadku dolegliwości takich, jak Pani opisuje, wskazane jest wykonanie pełnej morfologii krwi, wraz z rozmazem ręcznym, CRP, oraz TSH (w kierunku zaburzeń tarczycy). W przypadku infekcji, warto pobrać wymaz z jamy ustnej i ocenić, co jest jej przyczyną (bakterie, grzyby?). Dzięki temu, będzie można włączyć celowane leczenie.

Usta można płukać także profilaktycznie wodą utlenioną (1 łyżeczka na pół szklanki wody przegotowanej) lub naparem z szałwi.

Proszę pamiętać także o prawidłowym odżywianiu, ewentualnie suplementacji witamin w tabletkach.

Pozdrawiam serdecznie