Agorafobia społeczna z lękiem napadowym i depresja dwubiegunowa od 11 lat a możliwość otrzymania renty

Agorafobie społeczną z lękiem napadowym stwierdzono mi na oddziale nerwic.Przechodziłam terapie , która nie pomogła.Zaczęłam leczyć się u psychiatry który jest zarówno lekarzem sądowym .Rozpoznała u mnie takze depresje dwubiegunową, pomimo przyjmowanych leków mój stan nie polepszył sie lecz pogorszył.Boje się wyjść sama , przechodzić przez ulice . Trwa to 11lat po śmierci męża.Czy w moim przypadku jest możliwe otrzymanie ręty z krusu i wyleczenie się PROSZE O POMOC .

Rozumiem także, że lekarz rozpoznał chorobę afektywna dwubiegunową, a nie depresje dwubiegunową (bo coś takiego nie istnieje), jednak nic Pani nie pisze o epizodach manii? A także o objawach depresji? Na pierwszy plan wysuwają się pewnie objawy nerwicowe, szczególnie jeśli są to napady lęku i agorafobia, jednak żeby zdiagnozować tak poważne zaburzenie jakim niewątpliwie jest CHAD musiał mieć jakieś podstawy. A to kwalifikuje Panią do terapii.
Podejrzewam, że część z tych objawów związana jest z nieprzepracowanymi, być może nie przeżytymi i tłumionymi emocjami związanymi ze śmiercią męża. Która -pomimo tego, że obiektywnie wydarzyła się dość dawno nadal nie pozwala Pani ruszyć do przodu. To bardzo trudne stracić kogoś bliskiego w tak młodym wieku, jednak - również obiektywnie- okres "normalnej" żałoby po stracie to około rok, u Pani zatem ten czas się przeciągnął pokazując, że nie pogodziła się Pani z tym i potrzebuje jeszcze przepracować swoje uczucia. Zachęcam zatem do pracy nad sobą.
W kwestii renty- może Pani poprosić lekarza o wypełnienie wniosku, uczyni to zależnie od Pani stanu i możliwości podjęcia pracy. Po złożeniu wniosku czeka się na wezwanie komisji lekarskiej, która podejmuje decyzje o przyznaniu renty, również zależnie od stanu pacjenta i możliwości leczenia i podejmowania zadań życiowych ( w tym pracy).

Witam, o rentę zawsze można się starać. Należy poprosić lekarza o wypełnienie druku N9, a później złożyć odpowiednie dokumenty w ZUS. O reszcie decydują lekarze orzecznicy. Z Pani opisu można wnioskować, że dopiero ostatnio postawiono prawidłową diagnozę - Choroba Afektywna Dwubiegunowa. Jest to choroba i ciężka w przebiegu, i trudna w diagnozie. Z badań wynika, że w jej wypadku od rozpoczęcia leczenia do momentu postawienia właściwej diagnozy upływa około 10 lat. To chyba tak jak u Pani. Odpowiednią metodą leczenia jest 1) farmakoterapia, 2) psychoedukacja, 3) psychoterapia. Farmakoterapia jest podstawą leczenia, pozostałe formy leczenia mogą być przydatne po to, aby nauczyć się żyć z chorobą. CHAD jest chorobą przewlekłą, ale jest możliwe takie zaleczenie choroby, aby nie niszczyła ona Pani życia. W katowickim "Centrum Psychiatrii" jest oddział leczenia zaburzeń afektywnych, który gorąco polecam. Pozdrawiam