Skąd agresja u niemowlęcia?

Witam.

Niepokoi mnie zachowanie mojego 7-miesięcznego synka. Otóż w bardzo dziwny sposób okazuje on uczucia. Chce się przytulić, łapie rączkami za twarz (szczypiąc z całej siły) i zamiast całować, boleśnie gryzie, szarpie za włosy, gryzie również po rękach, szyi... gdy to robi, nie jest zły w tym momencie, cieszy się, czasami nawet w głos. Mam wrażenie, że on w ten sposób właśnie chce nam przekazać moc swoich uczuć. Martwię się tym, ponieważ nie spotkałam się jeszcze nigdy z takim zachowaniem. Dodatkowo synek bardzo źle śpi. W nocy budzi się kilka razy z przeraźliwym płaczem, a właściwie nie budzi się, tylko wrzeszczy przez sen, nic nie pomaga, nie chce ani jeść, ani pić, ma suchą pieluszkę, nikt poza mną nie jest w stanie go uspokoić. Wystarczy, że wezmę go na ręce, przytulę lub podam pierś - uspokaja się, kiedy go odłożę,  jest to samo, czasami muszę go lulać 3-4 godz.

Synek miał na początku problemy neurologiczne ZOKN (asymetrię i słabe napięcie mięśniowe w osi, stopnia lekkiego), prowadziliśmy rehabilitację m. Voyty, później dołączyliśmy Bobathów, były również masaże, trwało to 2 miesiące i w 5 miesiącu życia neurolog stwierdził, że wszystko jest w porządku, że fizycznie jest nawet bardziej rozwinięty niż zdrowi równieśnicy. W trakcie rehabilitacji zaczęły się problemy ze spaniem, łączyłam to ze stresem, który wtedy przeżywał, ale dziś... U nas w domu nie ma kłótni ani nerwowej atmosfery, dziecku jest okazywane morze pozytywnych uczuć, a mimo to Syn nie śpi. W ciągu dnia jego drzemki przważnie trwają po ok. 30 min., 2-3 razy dziennie. Oczywiście porządek dnia jest zawsze taki sam, stałe pory jedzenia, spania, kąpania.

Zastanawiam się, czy mój synek nie jest nadpobudliwy psychoruchowo?! Pediatra twierdzi, że chłopcy tak mają, a cała reszta rodziny powtarza mi w kółko, że jak tak nauczyłam, to tak mam. W ciągu dnia chłopiec jest bardzo pogodny, roześmiany... Bardzo proszę o opinię, zapisałam nas już do neurologa, ale niestety kolejka jest długa :(

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Zachowanie, które Pani opisuje jako agresywne jest normalnym dla dziecka. W tym wieku (tzn. 7 miesięcy) dziecko stara się chwytać i brać do buzi wszystko, co jest w zasięgu ręki. A zwłaszcza to, co łatwo uchwycić np. wspomniane włosy. To jest tak zwana faza oralna w rozwoju dziecka. To jest jak najbardziej normalne i nie należy tym się przejmować. Warto pozwolić dziecku poznawać różne kształty i smaki, dając mu różne zabawki i bezpieczne przedmioty do ręki. Dzieci uwielbiają bawić się tym, co szeleści, np. reklamówki foliowe itp.

Druga sprawa, jaką Pani opisuje, związana jest z problemami ze snem dziecka. Najczęstszą przyczyną niepokoju podczas snu i wybudzeń u dzieci jest ząbkowanie. Pierwszy ząbek zaczyna wychodzić ok. 6 miesiąca, a u chłopców występuje później. Dlatego też, uważam, że to może być przyczyną tych objawów. Oprócz niepokoju może wystąpić również niska gorączka (do 38 st. C), objawy sugerujące zapalenie ucha środkowego, biegunka itp. Należy pamiętać, że każdy taki objaw trzeba skonsultować z lekarzem pediatrą. Dla Pani informacji: pierwszym ząbkiem, jaki się pojawia, jest siekacz dolny przyśrodkowy - proszę obejrzeć tę okolicę podczas płaczu dziecka albo gdy się śmieje... można zobaczyć coś w rodzaju "zbielenia" w tej okolicy, a obmacując palcem można wyczuć wyrzynający się ząbek.

Podsumowując, uważam, że Pani dziecko nie jest nadpobudliwe i według Pani opisów rozwija się prawidłowo. Nie zawadzi jednak porozmawiać o tym z lekarzem pediatrą, który może zbadać i obejrzeć synka. Wizyta u neurologa też nie jest zbędna - zawsze warto się upewnić, czy wszystko jest w porządku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.