Aktywne uprawianie sportu po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego

Witam, w 2010 miałam wstawioną endoprotezę krótkotrzonową stawu biodrowego. Czy mogę aktywnie uprawiać sport (bieganie, skakanka, siłownia)? Przyznam, że jestem dosyć aktywna i teoretycznie czuję się po zajęciach ok, tylko czasami bolą mnie tak jakby więzadła w pachwinie i blisko talerza biodrowego. Czy robię sobie niedzwiedzą przysługę? Ćwiczę, bo muszę schudnąć i nie mogę zrezygnować z aktywności. Z poważaniem.

Witam serdecznie. Myślę, że nie mam dla Pani dobrych wieści. Wszczepienie sztucznego stawu poprawia zdolność do wykonywania wysiłków fizycznej w porównaniu do stanu przed zabiegiem. Endoproteza z zasady ma umożliwić powrót do normalnego życia. Istnieją jednak różne zagrożenia związane z określonymi aktywnościami fizycznymi. Niektóre z nich mogą spowodować z czasem zużycie protezy lub wcześniejsze obluzowanie implantu. Ogólnie można założyć, że im intensywniejsza aktywność tym większe ryzyko uszkodzenia protezy, zmęczenia materiału oraz obluzowania lub zwichnięcia protezy. Każda endoproteza jest obliczona na działanie przez X lat (zależy, jaki model). Podstawowa zasada to wykluczyć sport ten, który może narazić biodro na kontuzje (np. gry zespołowe, skoki narciarskie ;P a nawet intensywny aerobik). Druga zasada to stosowanie zdecydowanie mniejszych obciążeń. Można pograć w golfa :), chodzić ‘nordic walking’ albo popływać. Aby zrzucić ‘tłuszczyk’ najlepiej moim zdaniem dla Pani będą zwykłe spacery (albo inna aktywność fizyczna) w strefie treningowej tzw. „strefie tętna” pierwszej (tempo marszu) albo drugiej (strefa spalania tłuszczu). Można też poradzić się „profesjonalnego dietetyka”, który wytłumaczy, że diety z kolorowych czasopism raczej szkodzą niż „odchudzają”. No i oczywiście poda dietę zbilansowaną, przy której będzie Pani jeść to, co lubi w ilościach nie do przejedzenia a efekty będzie widać. Niedoceniony zawód dietetyk ;) Pozdrawiam serdecznie.