Aktywność fizyczna po zabiegu fundoplikacji

Witam serdecznie, jestem po fundoplikacji sposobem Nissena. Przed operacją dużo jeździłem na rowerze - głównie górskim MTB, w górzystym terenie (przeważnie drogi szutrowe, nierówne - wyboiste (strome podjazdy i zjazdy), wziąłem również udział w jednym z maratonów rowerowych MTB). Z informacji jakie otrzymałem od chirurga wykonującego zabieg, wynika że mam się wstrzymać z tego typu aktywnością przez najbliższe 6 miesięcy. Nie powinienem również podnosić nic ciężkiego, biegać i wykonywać bardziej wymagających (napinających brzuch) ćwiczeń. Jednakże nie jestem pewien czy po tych 6 miesiącach można wrócić do tak intensywnej jazdy na rowerze (ciało wystawione jest niejednokrotnie na bardzo duże wstrząsy, istnieje ryzyko przewrócenia się itd.)? Druga sprawa to kwestia dźwigania - ponieważ jeździłem w terenie górzystym (w którym nie mieszkam), rower przewoziłem na miejsce samochodem (bagażnik z uchwytami rowerowymi na dachu samochodu). To wiąże się z koniecznością podniesienia roweru (waga do 15 kg) i zamontowaniu go na dachu samochodu. Czy dźwiganie tego typu "ciężarów" nie będzie po tym zabiegu ryzykowne? Oprócz jazdy na rowerze często wykonywałem ćwiczenia mające na celu wzmocnić gorset wokół kręgosłupa (mam również problemy z bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym). Ćwiczenia na macie (różne formy spinania brzucha, ćwiczenia grzbietu itp.), ćwiczenia w zwisie na drążku, pompki i przysiady. Czy do tego typu ćwiczeń również będę mógł powrócić po tym okresie 6 miesięcy? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, M. K.

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Pana serdecznie! Zabieg fundkoplikacji jest sposobem leczenia przepukliny rozworu przełykowego. W pacjentów z silnym zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku metoda ta często pozwala na znaczne zredukowanie nasilenia dolegliwości i dyskomfortu związanego z chorobą. Zabieg chirurgiczny wiąże się z koniecznością pozostawiania szwów, a całkowite leczenie zakończy się dopiero po całkowitym wygojeniu się ran. Zalecenie unikania znacznego wysiłku fizycznego w okresie pooperacyjnym jest podyktowane koniecznością zrośnięcia się powłok oraz dbałością o trwałość założonych szwów. Po określonym czasie podjęcie przez Pana dotychczasowego trybu życia oraz powrót do uprawiania sportu, nie wydają się przeciwwskazane. Należy jednak zgłosić się na ponowną konsultację do lekarza prowadzącego po operacji. Specjalista wykonujący zabieg po obejrzeniu rany oraz dokładnym zbadaniu pacjenta ustali dalsze postępowanie i najlepiej odpowie na Pańskie pytanie.