Alat i cholesterol

Witam, mam 30 lat i od paru lat mam problem z cholesterolem - granica (300) i alatem (80,100). Inne testy wątrobowe są w normie asat (30), TRIGL (100), GGT (39), żelazo (117), AMYLAZA (58), SG (1,025), PH (5), BILIT (0,4), CK (115), HCV (nie stwierdzono), HELIKOBAKTER (nieoecne), CMV G (O), anty LKM (UJEMNY), anty (SLA/LP) UJEMNY, CRPD (3) i szereg innych badań i testów. Jestem pod opieką dietetyczki i stosuję się do jej zaleceń, przyjmuję leki od cholesterolu, ale to nic nie działa. Usg kilkakrotnie robione, nic nie wskazuje, gastroskopia jest OK. Pani hepatolog się poddaje. Chodzę od lekarz do lekarza. I jeszcze jedno wiążę z tym faktem - bolą mnie plecy, nie jest to z kręgosłupa, bolą mięśnie. Czy to może być jakos powiązane? Co mam robić? POZDRAWIAM

30 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie przedstawił Pan pełnego lipidogramu - zawierającego również stężenia LDL i HDL - cholesterolu. Istotne jest zwłaszcza to drugie. Wskazana jest diagnostyka przyczyny hipercholesterolemii - czy jest ona pierwotna, czy wtórna. Warto dopytać rodzinę o stężenia lipidów w surowicy - zwłaszcza LDL, cholesterolu całkowitego oraz triglicerydów.

Należy też wykluczyć istnienie chorób prowadzących do takich zaburzeń. Obok chorób wątroby są to m.in.: niedoczynność tarczycy, zespół nerczycowy, przewklekła niewydolność nerek oraz przyjmowanie niektórych leków.

Pozdrawiam