Alergia na soczewki - czy kiedyś to minie?

Dzień dobry! Od listopada do połowy grudnia leczyłam wirusowe zapalenie spojówek. Infekcja była dosyć ostra i po dwóch tygodniach, gdy poczułam się lepiej, oczy ponownie się zaraziły. Przez ten czas nosiłam okulary, choć na co dzień używam soczewek kontaktowych. Gdy oczy całkiem już wyleczyłam chciałam wrócić do noszenia soczewek miesięcznych. Założyłam oczywiście nową parę, ale po dwóch dniach moje oczy na nowo były zaczerwienione i bolały. Byłam u okulisty i pani doktor stwierdziła, że mam alergię na własne białko i mogę jedynie nosić soczewki jednodniowe. Mija miesiąc, od kiedy używam właśnie takich soczewek, ale chciałabym wrócić do miesięcznych. Moje pytanie więc dotyczy tego, czy kiedyś będę mogła wrócić do miesięcznego trybu noszenia soczewek, czy ta alergia zostanie mi już na całe życie? Trochę się boję założyć na próbę soczewki, bo to może znów się skończyć zaczerwienieniem. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

W przypadku uczuleń na soczewki kontaktowe, wyróżniamy: kontaktowe alergiczne zapalenie spojówek i olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek. Pierwsza występowała w przeszłości - była to alergia na tiomersal, który był konserwantem płynów do pielęgnacji soczewek. Drugi typ rozwija się przez drażnienie spojówki przez odkładające się na soczewkach kontaktowych miękkich białka z filmu łzowego - myślę, że to schorzenie Pani okulista miał na myśli.

Objawy to: wzmożone wydzielanie śluzu, dyskomfort podczas noszenia soczewek i swędzenie oczu po ich zdjęciu. Leczenie polega na przestrzeganiu prawidłowej pielęgnacji soczewek kontaktowych, nie przekraczania okresu na jaki są przeznaczone, ograniczenia czasu ich każdorazowego noszenia do niezbędnego minimum, czasem zmiany soczewek na inne lub zmiany płynu do pielęgnacji na inny.

Jest też możliwość, iż w zbyt krótkim czasie po przebytej infekcji założyła Pani soczewki, a obserwowane objawy były wynikiem mechanicznego podrażnienia.

Serdecznie pozdrawiam!