Alkohol a dieta

Witam, Właśnie przeszłam na dietę, jednak nie chcę być wyłączona z życia towarzyskiego. Wiem, ze alkohol jest kaloryczny. Na co mogę sobie pozwolić (drinki, piwo, wino) podczas diety? Będę wdzięczna za odpowiedź :)
ponad rok temu

Witam,

Alkohol w małych ilościach nie musi wcale zniwelować wysiłku, wkładanego przez Panią w przestrzeganie diety, ale pijmy go mądrze.

Warunek 1- alkohol powinien być uwzględniony ogólnej wartości kalorycznej diety, zamiast być wypijanym ponad np. zwyczajowo jadane 2000 kcal. Tak więc jeśli planuje Pani wieczorne wyjście ze znajomymi, radziłabym zrezygnować np. z najmniej zwykle wartościowego posiłku czyli podwieczorku lub też zjeść skromniejsza niż zwykle kolację. Warto jednak pamiętać, że zamienia Pani w ten sposób wartościowe produkty np. 1 kanapkę z wędliną i warzywami (a więc białko, żelazo, witaminy z warzyw oraz zbóż, błonnik) na tylko i wyłącznie kalorie, które pochodzą z alkoholu (1 g czystego alkoholu dostarcza 7 kilokalorii, a więc prawie dwa razy tyle co białko i węglowodany - 4 kcal oraz prawie tyle co tłuszcz - 9 kcal). Wniosek? Nie róbmy tego za często.

Warunek 2 - kolejną kwestią jest pojadanie w czasie imprezy z przyjaciółmi. Na takie spotkanie warto więc wyjść najedzonym, aby po przyjściu do baru nie wpaść na pomysł "ojej, muszę coś zjeść, nie mogę pić na pusty żołądek", co skończy się zamówieniem hot-doga czy frytek.

Warunek 3 - jaki alkohol wybrać? To już zależy tylko od Pani zwyczajów. Bez względu na rodzaj, każdy 1 gram dostarczy takiej samej ilości kalorii. Do piwa (półlitrowa puszka to ok. 250 kcal) musimy dodać wartość orzeszków i innych przegryzek, które zwykle dostajemy lub zamawiamy w barze. Trudno określić kaloryczność drinków, gdyż w zależności od rodzaju wypijamy również różne ilości kalorycznych dodatków typu gęste soki, pełnotłuste mleko, mleko kokosowe i inne. Jeśli decydujemy się na alkohol w postaci wódki, nie obędzie się bez 'zagryzki'. Najbezpieczniej (i najzdrowiej dla serca) wydaje się poprzestać na kieliszku wina, pod warunkiem jednak, że nie uczestniczymy w wieczorze kina francuskiego z winem i bardzo kalorycznymi serami :)

Pozdrawiam!

datki tak naprawdę