Alkoholizm - czy można dostać rentę?

Mój ojciec cierpi na chorobę alkoholową od wielu lat. Przebył jedno leczenie. Pracował bardzo krótko, zaledwie kilka lat. Ma także długą historię choroby u lekarza psychiatry. Czy ma szansę na otrzymanie jakiejś renty z powodu alkoholizmu? Gdzie się udać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Przewlekły alkoholizm, jeśli nie powoduje dodatkowych schorzeń, nie może byc podstawą ubiegania się o rentę.
Jeśli jednak skutkiem alkoholizmu są takie choroby, jak np. przewlekłe zapalenie trzustki, kardiomiopatia, marskość wątroby to można starać sie o rentę. W tym przypadku zaświadczenie o stanie zdrowia wydaje internista lub lekarz rodzinny.
Ponadto, jeśli ojciec leczy się psychiatrycznie, to ta choroba może być powodem niezdolności do pracy i renty. Informacje na ten temat powinien uzyskać od psychiatry prowadzącego leczenie, który w razie potrzeby powinien wydać mu zaświadczenie do celów rentowych.

Z pozdrowieniami