Alkoholizm. Do jakiego specjalisty się zwrócić?

Witam. Moje pytanie nie dotyczy mnie, lecz mojego męża. Po ostatniej rozmowie ustaliliśmy, że chce on skorzystać z porady specjalisty, ale nie wiemy, do kogo powinniśmy się zwrócić. Mąż prawdopodobnie ma mniejszy lub większy problem z alkoholem (mówię prawdopodobnie, bo nie umiemy oboje tego ocenić, co jest już problemem, a co nie). Dodam, że ojciec męża jest alkoholikiem od wielu lat, po kilku leczeniach i terapiach, bez najmniejszego sukcesu, pije jak tylko opuszcza szpital po zakończonej terapii. Ponadto mąż ma duży poziom niewyładowanej agresji. Nie jest ukierunkowana na osoby, nigdy nie skrzywdził mnie ani dziecka i nie odczuwa takiej potrzeby. Ale mówi, że ma w sobie poczucie chęci walki, chciałby chodzić na boks. Chodzi na siłownię od wielu lat, ale mówi, że to go nie rozładowuje, jest zbyt statyczne. Nie wiemy, czy to zbyt duży poziom testosteronu, czy jakiś problem psychologiczny, emocjonalny.

Jak był młodym chłopakiem lubił się bić, określał to jako walkę z przeciwnikiem, zawsze wygrywał. Teraz też ma chęć się bić, ale nie żeby skrzywdzić, tylko żeby powalczyć i wygrać. Jego samego też to niepokoi, bo mówi, że ta potrzeba wylądowania agresji jest ogromna. Proszę o radę, z jakim specjalista powinniśmy porozmawiać najpierw: psychologiem, psychiatra, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień? Od czego zacząć? Z góry dziękuję za radę i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

W tej sytuacji wskazane jest, abyście zapisali się Państwo do najbliższej Poradni Leczenia Uzależnień. Pani małżonek może tam skorzystać z terapii dla osób uzależnionych, a Pani- z terapii dla osób współuzależnionych. Pierwsza konsultacja będzie zapewne z terapeutą , który w razie potrzeby skieruje na konsultację psychiatryczną. W każdej Poradni Leczenia Uzależnień jest zatrudniony lekarz psychiatra. Poradnie oferują możliwość psychoterapii indywidualnej i grupowej. W trakcie terapii będzie możliwa również praca nad problemem agresji, na tym etapie najważniejsza jest jednak terapia odwykowa. Jeśli mąż nie będzie utrzymywał abstynencji, to nie będzie w stanie pracować nad swoimi problemami, ponadto po przerwanym ciągu picia drażliwość i agresja może narastać.

Polecam Państwu grupy wsparcia: http://www.al-anon.org.pl/spis.html http://www.aa.org.pl/ http://www.dda.pl/ Adresy placówek lecznictwa odwykowego na terenie całego kraju można znaleźć na stronie: http://www.parpa.pl/

Z pozdrowieniami